Postaršia žena vychádza zo svojho skromného príbytku a nesie v rukách malú misku s jedlom, venček kvetín a vonné tyčinky. Nejde ďaleko. Priamo pred jej domom, podobne ako pred miliónmi iných v Thajsku, Kambodži a ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie, totiž stojí miniatúrny domček pre duchov. Sem žena nesie svoju každodennú obetu. Jedlo aj kvetiny položí na „verandu“ domčeka, vonné tyčinky zastokne na presne určené miesto, zapáli ich a niekoľkokrát sa s rukami spojenými tesne pred tvárou mierne ukloní. Následne odchádza spokojná naspäť do domu: verí totiž tomu, že priazeň duchov si dnes opäť naklonila, a tak ju nechajú nerušene žiť jej pokojný život.

Ako pre bábiky

Viera v duchov a s tým spojené obrady a tradície sú v juhovýchodnej Ázii mimoriadne rozšírené. Podľa tunajšieho presvedčenia na každom pozemku, kde sa začne stavať, sídlia už predtým duchovia. Aby sa neusídlili v novopostavenom dome a aby mu nedajbože neškodili, ešte pred dostavaním domu sa predeň postaví iný domček. Maličký príbytok veľkosti hračkárskeho domčeka pre bábiky, ktorý sa však skôr podobá na miniatúrny chrám vztýčený na pilieri približne vo výške človeka, je miesto, kde sa môžu duchovia nerušene usídliť a kde im budú ľudia každodenne nosiť obety.

Tieto domčeky, zvané v thajčine „sanphraphum“, majú v krajinách juhovýchodnej Ázie dlhú tradíciu vychádzajúcu z animizmu. Podľa tejto tradície môžu byť duchovia zvaní „phí“ dobrí či zlí, ale aj malicherní či zlomyseľní. Od ľudí vyžadujú pozornosť, či dokonca až starostlivosť, no ak sú s ňou spokojní, obyvatelia priľahlého domu s nimi nemajú žiadne problémy. Netreba ich však zanedbávať, ignorovať či dokonca zneuctiť – takéto konanie, ktoré by duchov rozhnevalo, môže mať nepríjemné následky. Duchov treba tiež údajne informovať napríklad o začiatku podnikania, narodení dieťaťa alebo o tom, keď dieťa odchádza na výlet. V niektorých prípadoch si na niektoré činnosti treba od duchov dokonca pýtať povolenie!

Miestni veria, že obetami prinesenými do domčekov si naklonia priazeň duchov.

Na lukratívnom mieste

Sama stavba domčeka pre duchov podlieha prísnym pravidlám. Domček musí byť na pozemku postavený na prominentnom mieste, no dostatočne ďaleko od domu, aby duchom náhodou nenapadlo presídliť sa do hlavnej stavby. Okrem toho by takýto domček nemal byť v tieni hlavnej budovy a ani jeho tieň by nemal na túto budovu dopadať. Práve preto sa výber miesta na toto špeciálne obydlie zvyčajne konzultuje s brahmanským kňazom, aby dokázal poradiť s najvhodnejším umiestnením. Samozrejme, aj jeho vztýčenie sprevádza príslušná slávnosť, ktorou sa duchovia v ich novom príbytku privítajú.

Chudobní si vystačia s málom

Tieto domčeky pre duchov sa však nestavajú len pred obytnými budovami: človek ich nájde aj pred hotelmi, obchodmi, na trhoviskách či pred bankami. Na prvý pohľad je jasné, že pri stavbe domčekov pre duchov platí jednoduché pravidlo: čím honosnejšia je stavba, ktorá sa buduje pre ľudí, tým honosnejší musí byť aj príbytok pre týchto všadeprítomných neviditeľných obyvateľov. A tak zatiaľ čo v chudobných oblastiach majú domčeky pre duchov často podobnú formu ako chatrče, ktoré obývajú ľudia – sú teda skromnými príbytkami pokrytými plechovou strechou či rákosím, pred významnými či bohatými budovami platia iné pravidlá: domčeky tu musia byť veľké, honosné, zdobené, a často k nim bývajú pripojené samostatné oltáriky, kam sa ukladajú obety.

Najväčšie domčeky pre duchov sú také veľké, že by do nich mohol vojsť aj človek, a samozrejme, platí i to, že čím viac toho majú ľudia, ktorí si chodia týchto duchov uctiť, tým väčšie musia byť aj obety pre duchov. A naopak, v chudobných oblastiach, kde ľudia často sami bojujú o prežitie, dávajú duchom len to, čo majú sami: trochu ryže, prípadne kvet, a k tomu im zapália vonnú tyčinku. Či už je obeta veľká, alebo malá, hlavne nech je o duchov dobre postarané...

Majú aj postele

Zaujímavé je v juhovýchodnej Ázii sledovať, ako sa domčeky pre duchov predávajú. Pouličné predajne s týmito miniatúrnymi obydliami bývajú totiž často umiestnené pri hlavných cestách, kde má záujemca o kúpu na výber z desiatok rôznych modelov. Mávajú výrazné farby, zlaté alebo červené, a sú čo najviac ozdobené. Ich stavba však nie je žiadna hračka – je to špecializované odvetvie, ktoré má svojich majstrov. Tí ako jediní dokážu postaviť správny domček, v ktorom sa duchom bude páčiť.

Vnútro si už potom zariaďuje každý sám, je však zvykom vkladať do týchto obydlí rôzne figúrky postáv, ktoré majú duchov sprítomňovať. Takéto figúrky môžu mať napríklad podobu manželského páru či starých rodičov. Výnimkou však nie je ani to, keď sa v takomto domčeku nachádza aj miniatúrne bytové zariadenie a duchovia tu nájdu svoje postele, stolíky a ďalší nábytok. Pri veľkých domčekoch bývajú zase umiestnené sochy zvierat, lampáše a ďalšie symbolické predmety určené na ozdobu. Do niektorých domčekov sa dokonca dávajú sošky tanečníkov, ktoré majú duchov zabávať.

Na letisku

Uctievanie duchov je v juhovýchodnej Ázii ešte staršie než budhizmus. Po príchode budhizmu sa pritom tieto tradície nepotláčali, ale vyvíjali sa bok po boku s novým náboženstvom. Dôkazom je aj skutočnosť, že pri rituáloch súvisiacich s týmito malými svätyňami často asistujú aj budhistickí mnísi a domčeky pre duchov sa stavajú takisto pri budhistických svätyniach. Zaujímavosťou tiež je, že domček pre duchov je umiestnený aj na bangkockom medzinárodnom letisku Suvarnabhumi. To, že na takom veľkom letisku nemôže ísť o hocijakú stavbu, dokazuje i to, že pri príležitosti stavby a otvárania tohto domčeka asistovalo až deväťdesiatdeväť mníchov.

Domček pre duchov pred hotelovou izbou? V juhovýchodnej Ázii bežná vec

Sú aj bezdomovci

Staré domčeky pre duchov sa môžu odstrániť až potom, ako sa z nich duchovia pri presne predpísanej ceremónii presídlili do nového obydlia. Potom sa už môžu vyhodiť. Často sa tak deje pri budhistických chrámoch. Pri niektorých sa teda nachádzajú určité „skládky“, určené špeciálne pre staré domčeky pre duchov. No existuje aj ich ďalšie využitie: môžu sa nechať pri ceste pre duchov – bezdomovcov, ktorí ešte nemajú vhodné obydlie a uspokoja sa aj so starším domčekom bez obiet.