Fakt je, že v súčasných autách toho veľa samy neopravíte. Veď dnes už je pomaly problém vymeniť v nich aj žiarovku. Všetko sa rieši v servisoch. Výhoda je však tá, že keď si kúpite nové auto a idete s ním povedzme do Chorvátska, všade nájdete autorizované servisy, kde vám pomôžu. A predajcovia lepších áut preplatia dokonca aj ubytovanie počas opravy.

Čo z toho vyplýva? Že použiť silonky namiesto klinového remeňa už dnes naozaj patrí len k retrohistorkám. A ideálne je ísť na autotrip v dobrom novom aute. Ak však také nemáte, potom je tu zopár na prvý pohľad zrejmých detailov v kríze, ktoré zmenšia hystériu, keď sa vaše auto zblázni. Konzultovali sme ich s Andrejom Korbelom, inštruktorom Centra bezpečnej jazdy, ktorý učí vodičov aj to, ako sa na ceste vyhnúť krízovej situácii.

Taká hlúposť že trojuholník

Povinná výbava je v krajinách únie veľmi podobná, ak však chcete byť dôsledné, pozrite si pred cestou detaily. Mňa napríklad prekvapilo lano. A uvedomila som si, že som vlastne v živote nerozkladala trojuholník. Poviete si načo? Veď to musí byť jednoduché, ale možno sa to skomplikuje, keď to budete robiť roztrasená na ceste. Nie je asi úplná hlúposť cvične si to skúsiť v pokoji, ak ste to nikdy predtým nerobili.

Navyše, minule som prechádzala okolo dvoch adeptiek, ich trojuholník bol asi desať metrov za autom. Im sa to zdalo dosť. Pritom z cesty to vyzeralo priam komicky. Viete vlastne, do akej vzdialenosti od auta ho umiestniť? V obci aspoň päťdesiat metrov, mimo nej sto. Ideálne je dať ho bližšie ku krajnici, aby autá preň nemuseli vchádzať do protismeru.

S čím si poradíte samy

Platí pravidlo, že čím je auto modernejšie, tým je toho menej.

Olej a voda

Ak máte málo oleja, na väčšine áut zasvieti kontrolka oleja najskôr na oranžovo, vtedy je minimálny dojazd k pumpe možný. „Keď je už červená, odporučil by som vypnúť motor, aby nedošlo k zadretiu,“ radí Andrej Korbel. „Pri starších autách je preto dobré zobrať na cestu so sebou fľašu oleja a v prípade potreby ho doliať. Nové autá už ukazujú hladinu oleja elektronicky. Môžete si to kontrolovať, nemusíte otvárať kapotu a špiniť si ruky pri obzeraní rysky.“

Vybitá batéria

Je v ženských silách riešiť aj to, keď ste nechali v aute celú noc hrať hudbu alebo ste zabudli zhasnúť svetlá. Stačí, ak investujete zhruba sedem eur do štartovacích káblov. Postup je takýto: Najskôr pripojíte kábel s červenými kliešťovými svorkami do oboch vozidiel tam, kde je na batérii znamienko plus. Kábel s čiernymi kliešťovými svorkami pripojíte k mínusu alebo hocikde na karosériu kúsok od batérie. Ak to iskrí, je to zle zapojené. Potom naštartujte motor pomocného vozidla. Je dobré pridať otáčky, držať a až potom naštartovať druhé nefunkčné auto. Novšie autá sú už múdrejšie, rozmýšľajú za vás a nedovolia vybiť batériu – rádio vypnú a svetlá zhasnú.

Dostali ste defekt

Zdvihák je síce súčasťou povinnej výbavy, ale úprimne, je vám nanič. Nemáte dosť sily vôbec odmontovať pneumatiku. „Ak má vaše auto pneumatiky, ktoré majú oceľové bočnice, môžete prejsť pri osemdesiatkilometrovej rýchlosti ešte niekoľko sto kilometrov. Keď však dostanete defekt na klasickej pneumatike, odporúčam zastaviť, nesnažiť sa doraziť k najbližšej pumpe,“ hovorí Andrej Korbel.

„Pre takýto prípad je dobré kúpiť si pred cestou súpravu na opravu defektu.“ Súpravy sú rôzne, s cenami od dvadsať do sto eur. Ide zväčša o kompresor s tekutinou, tekutinu nalejete cez ventil a kompresor ju dostane do diery. Podľa výrobcu súpravy s tým môžete prejsť niekoľko sto kilometrov, kým vám to v servise zacelia poriadne.

Dôležité upozornenie – Ak máte na kolese bezpečnostnú skrutku, skontrolujte, či máte v kufri kľúč k nej, pretože ak dostanete defekt na ceste, v pneuservise sa im ho nemusí podariť odmontovať! Ako prevenciou krádeže ňou disponuje už väčšina vozidiel.

Predíďte hystérii

  • Pred cestou skontrolujte prevádzkové kvapaliny. Ak to nie je vo vašich silách, dajte auto do servisu. Vymenia vám filtre kvôli spotrebe, pozrú stav oleja, brzdnej a chladiacej kvapaliny, brzdové platničky, aby sa nestalo, že dorazíte na dovolenku a budú vám pískať, lebo sú zošúchané.
  • Je rozumné preveriť tlak v pneumatikách. Jednak kvôli spotrebe a opotrebovaniu, pretože príliš mäkká pneumatika sa rovná vyššej spotrebe. „Navyše však hrozí to, že pri extrémnom preťažení sa v zákrute môže vyzuť alebo deformovať,“ upozorňuje Andrej Korbel.
  • Pozrite aj dezén. Ak je pneumatika príliš zjazdená, pri daždi môže vzniknúť akvaplaning, pneumatiky stratia kontakt s povrchom, hrozí riziko nehody. „Zákon hovorí o minimálnej výške dezénu jeden a pol milimetra, my odporúčame neísť pod štyri.“ Pozrieť si stav dezénu dokážete aj samy – pozdĺž pneumatiky sú výbežky, po ktoré je možné ju zjazdiť.
  • Doplňte vodu do ostrekovačov a skontrolujte stav stieračov. Nie je nič horšie, ako keď celé leto neriešite stierače, potom idete na dovolenku, začne pršať, stierač nestiera a vy na diaľnicu ledva dovidíte.

Keď sa auto stane nepojazdným

Oblečte si vestu, umiestnite trojuholník, opustite auto a volajte. „Najskôr odporúčam volať kamarátovi, manželovi, otcovi. Keď to na diaľku nevyriešia, je rad na inštitúcii. Preto je dobré informovať sa pred jazdou vo svojej poisťovni a zistiť, či a ako sú vám schopní byť nápomocní v zahraničí v rámci vášho povinného alebo havarijného poistenia.“ Pre tých, čo nemajú havarijnú poistku, prípadne sú leniví si vopred zisťovať čísla asistenčných služieb v krajinách, cez ktoré prechádzajú, je riešením krátkodobá cestná asistencia pri nehode alebo pri poruche v zahraničí. Autoklub Slovakia Assistance ju na dva týždne ponúka za 7,70 eura. Dostanete od nich kartičku, kde sú uvedené kontakty na volanie v prípade núdze v celej Únii.