Bože, už zase! „Ja tú slúžku zaškrtím! Zabudla mi na Barthe manolky! Haló, Vladík, mucko, tvoja puma potrebuje nové topánočky! Skočíme do Gumu?“ Že z tohto monológu veľa nerozumiete? Tak na vysvetlenie – tá rozhorčená puma nie je nikto iný ako Naomi Campbellová. Rozčuľuje sa v novom moskovskom sídle, že jej pomocníčka zabudla pribaliť pri odchode z Karibského ostrova Svätý Bartolomej jej obľúbené BB lodičky. Tie od návrhára Manola Blahnika. Teraz, chúďatko, nemá, čo nosiť, a potrebuje pomocnú ruku a kreditku svojho frajera.

Ruského finančníka Vladislava Doronina, ktorý s ňou súrne musí ísť na nákupy do vychyteného obchodného domu GUM v Moskve. Naomi by pravdepodobne tak veľmi netrpela, ak by ju nepostihla choroba momentálne veľmi rozšírená medzi boháčmi: diagnóza túlavý pes. Čoraz viac celebrít sa rozhoduje pre život na niekoľkých kontinentoch zároveň.

To znamená, že ak sa chcú presunúť z bytu v Londýne, New Yorku či Paríži do teplých krajín, nejdú do hotela alebo do prenajatej vilky ako nejaký obyčajný turista. Kúpia si letné a zimné sídla, zariadia si ich podľa svojho vkusu a striedajú podľa nálady či sezóny. S tým potom súvisí aj nespavosť spôsobená časovým posunom, o zažívacích ťažkostiach nehovoriac. Čo už, život zazobanca je jednoducho ťažký.

Kde bývaš, Roman?

Vyberme sa teraz po stopách týchto nomádov. Zima sa aj na horách končí, to znamená, že majetní Američania tiahnu domov z lyžiarskych stredísk v coloradskom Aspene. Briti a Európania sa zas sťahujú zo švajčiarskeho Gstaadu a Rusi z francúzskeho top strediska Courchevel, ktorý za posledných desať rokov obsadili doslova ako kobylky. Veľká noc sa vo vyšších kruhoch pravidelne oslavuje na Karibskom ostrove Svätý Bartolomej. Vychytený bol najmä medzi francúzskymi a americkými hviezdami, no v poslednom čase je tam tesnejšie a hlučnejšie vďaka Rusom, ktorí sú známi zlietaním sa okolo oligarchov typu Roman Abramovič.

Ten si na ostrove pred pár rokmi kúpil sedemdesiatakrový pozemok so sídlom za šesťdesiatosem miliónov eur. Vlastní však aj horskú vilu v americkom Colorade či zámok Chateau de la Croe na Azúrovom pobreží. Presne ten, ktorý kedysi patril vojvodkyni z Windsoru. Multimilionár a vlastník futbalového klubu FC Chelsea si tak niekoľkokrát do roka musí spomenúť, kde sa to práve zobudil. Ak je na maličkom Svätom Bartolomejovi príliš tesno, stačí si odskočiť na Bahamy či Barbados. Najnovšie ich však vytláča sláva ostrova Canouan.

Nový súkromný majetok írskeho finančníka Dermota Desmonda, ktorý predáva kúsky piesočného raja svojim známym za bagateľ. Od štyroch miliónov eur nahor. Nielen Karibik však láka boháčov. Kým Indovia a Juhoafričania uprednostňujú Maurícius, Briti sú zbláznení do Južnej Afriky a do Kapského Mesta. Zabývajú sa však len do mája, vtedy sa húfne vracajú z poľovačiek do Londýna. Nesmú predsa chýbať na prestížnej jarnej zábave Chelsea Flower Show.

Najlepšia adresa

Londýn, Paríž a Manhattan sú centrami najväčšieho diania. Životný štýl sa tu spája s biznisom, no zloženie usadlíkov sa mení. Napríklad Londýn čoraz viac zapĺňajú bohatí Indovia a Arabi zo Stredného východu. Na jar unikajú do Británie zo svojich rozpálených krajín, tlačia sa v nákupnom dome Harrod’s a so všetkou vážnosťou a s klobúkmi na hlave sledujú konské dostihy Royal Ascot. Obyvatelia Kataru, ktorí v súčasnosti vlastnia väčšinu centrálneho Londýna, považujú toto mesto za svoju prvú adresu. Tu chodia do dobrých škôl ich detičky, podnikanie má punc bezpečnosti a v kozmopolitnej kultúre a obchodoch každého druhu sa necítia ako cudzinci.

A čo je ešte lepšie, lietadlom to odtiaľ trvá iba osem hodín cesty do New Yorku či do Dubaja a Riviéra je hneď za rohom. V lete dochádza k ďalšej migrácii navoňaných a označkovaných cestovateľov. Američania väčšinou smerujú do domov na Miami alebo na Havaji, Austrálčania zase na Bali. Ostatní tiahnu v húfoch k Stredozemnému moru.

Okolo Peloponézu sa tmolia Škandinávci, ostatní sa vyvaľujú na jachtách pri talianskom, španielskom či francúzskom pobreží. To Azúrové je na roztrhanie, láka celebrity už desaťročia. Stretávajú sa tu ruskí, americkí aj arabskí milovníci jácht a šampanského. Cap Ferrat a „zátoka milionárov“ Cap d’Antibes hučia príletmi a odletmi helikoptér na párty v Saint-Tropez. Tu sa jednoducho nikdy nespí.

O cestovateľa postarané

Juhoafrický podnikateľ Rob Hersov je predsedom Vistajet, druhej najväčšej spoločnosti pre súkromné lietadlá, ktorá sídli vo Švajčiarsku. A je tiež prototypom túlavého psa. Žije v Londýne, no domy vlastní aj vo švajčiarskom Svätom Mórici, juhoafrickom Kapskom Meste a uvažuje, že si kúpi pozemok na spomínanom ostrove Canouan. Tam by si chcel založiť čosi ako základňu.

„V Londýne mám všetko, čo potrebujem, ale na Vianoce chcem byť v Kapskom Meste. Zalyžovať si chodím do Svätého Mórica, Veľkú noc strávim na ostrove Svätý Bartolomej a leto s priateľmi v Saint-Tropez. Chcem si užívať život a šport – cestujem po svete za dobrými golfovými rezortmi. Samozrejme, sú aj takí, ktorí kupujú domy pre daňové dôvody, ale podľa mňa je na to život príliš krátky.“ S viacerými adresami však súvisí komplikovaná logistika. Sídla boháčov treba udržiavať, aj keď v nich majiteľ práve nespí. A keď v nich spí, musí byť v pozore zástup sluhov.

Dnes aj necelebrita vie, že nájsť kvalitný personál, ktorému možno dôverovať, je pomaly ťažšie, ako vyhrať milión v lotérii. Ešteže existujú agentúry, ktoré sa starajú o spokojný spánok majiteľov palácov. Jednou z takýchto agentúr je britská Savills. Zabezpečí služby takzvaného domáceho manažéra, ktorý má často skúsenosti z oblasti hotelierstva. A môže mať na starosti aj niekoľko domov v danej oblasti. Vlastní rozvrh príchodov a zoznam potrieb bohatých majiteľov a je schopný zohnať akýkoľvek personál, exotické ovocie či lístky do opery v ktorúkoľvek hodinu.

Stačí iba zavolať. Philip Eddell, riaditeľ agentúry Savills, vie, ako zabezpečiť dokonalý servis sezónnym cestovateľom. „Vždy máme pripravený v pohotovosti personál pre jednotlivé lokality. Podľa želaní klienta potom naverbujeme ďalších špeciálnych členov, ako napríklad osobných strážcov navyše. Máme na starosti sídlo po celý rok a aj v neprítomnosti majiteľa sa staráme o hladký chod domácnosti. Pred príchodom majiteľa zabezpečíme, aby mal všetko pripravené tak, ako si želá."

Boháčom ako Hersov či Abramovič teda nehrozí, že by po príchode „domov“ našli prázdnu chladničku či, nebodaj, utopenú myš v bazéne. Čaká ich len naleštený príbytok a posteľ s čistými voňavými obliečkami, kde môžu v pokoji premýšľať nad biznisom. Aj nad ďalšou investíciou do nehnuteľnosti. A palácov na predaj je vraj dnes, v časoch krízy, oveľa viac ako boháčov