Dej seriálu tvoria najmä majetkové intrigy, mocenské boje, sex a komplikované vzťahy. Bohatí Ewingovci žijú na ranči Southfork a spočiatku sa autori snažili zamerať najmä na Bobbyho Ewinga, ktorého svadba s Pamelou z nepriateľskej rodiny tak trochu pripomínala zápletku zo Shakespearovho diela Rómeo a Júlia. Divácku pozornosť si však čoskoro získala najmä záporná postava J. R. Ewinga, krutého a podlého obchodníka. „Džejár“ sa stal symbolom všetkého zlého, čo západný svet prináša, a tak sa seriál dal sledovať aj za socializmu, kde ho propagovali ako ukážku zhýralého západného sveta.

Za železnou oponou bol taký populárny, že v osemdesiatych rokoch pozval rumunský diktátor Ceaucescu Larryho Hagmana, predstaviteľa Džejára, aj s manželkou do Bukurešti. Ceaucescu chcel vystaviť v meste jeho obrovský portrét, ktorý mal byť symbolom zlého Západu. Hagman vraj súhlasil pod podmienkou, že jeho manželka na druhý deň nájde v dámskom záchode jednej vládnej budovy vrece plné tvrdej meny, čo sa vraj napokon aj stalo...

Litre alkoholu

Kult postavy pohltil aj život samotného herca. Hagmanovi sa pravidelne stávalo, že mu dal niekto na ulici facku alebo ho neobslúžili v reštaurácii či v obchode. Aj toto priniesol Dallas. Na druhý deň po odvysielaní ľudia v práci nehovorili o ničom inom. Najväčší úspech dosiahol seriál v 80. rokoch, keď bol Džejár v jednom diele postrelený, nasledovala letná pauza a počas prázdnin nosili diváci tričká s nápisom „Who shot J. R.?“ Autori dokonca nafi lmovali viacero možností, kto bol strelcom, a samotní diváci mali hlasovať, ako to vlastne celé bolo.

Na rozuzlenie sa napokon pozeral rekordný počet divákov, až 53 percent amerických domácností! Pamätáte sa na rodinnú hru, keď ste si mali dať panáka vždy, keď si v Dallase niekto naleje? Nebolo možné hrať ju dlho, v Dallase totiž nasávali rekordne. Počas nakrúcania seriálu vraj Larry Hagman vypil denne šesť fl iaš šampanského a k tomu aj nejaký ten tvrdý alkohol. Bolo čo zapíjať, úspech bol neskutočný, celý svet žil s hlavnými hrdinami. A diváci často aj ovplyvňovali dej – keď tvorcovia nechali Bobbyho Ewinga zomrieť, protestovali a chceli ho vrátiť späť.

Tvorcom nezostalo nič iné, ako vrátiť postavu do seriálu. Vyriešili to tak, že 29 dielov bez jeho prítomnosti bolo interpretovaných ako sen jeho manželky. Aj alkoholička Sue Ellen sa vrátila vďaka divákom. Jej predstaviteľku Lindu Grayovú totiž producenti vyhodili, lebo chcela režírovať. Hagman a časť diváckej obce však presvedčili tím, že bez Sue Ellen by to nebolo ono... O to ťažšie to majú autori „nového“ Dallasu, ktorí budú musieť zakomponovať do deja smrť Džejára, pretože Larry Hagman pred niekoľkými mesiacmi skutočne zomrel.

Nový Dallas, staré vzťahy

Dnes je, samozrejme, iná doba, aj seriálov kultového typu pribudlo, ťažko teda odhadnúť, či sa „nový Dallas“ stane úspešným pokračovateľom svojho predchodcu. Aj dej nového Dallasu bude v znamení nezhôd medzi Ewingovcami, pričom do seriálu sa vrátili aj pôvodní predstavitelia. Kovbojské klobúky si tak nasadili spočiatku aj Larry Hagman či Patrick Duffy ako jeho filmový brat Bobby.

Takmer osemdesiatročný Hagman pripomínal staručkého deda a okrem toho trpel rakovinou, čo nakrúcanie veľmi komplikovalo. Duffy má už tiež po šesťdesiatke a so šedinami skôr pripomína človeka za zrelým pracovným vekom ako úspešného podnikateľa. Jediná, ktorá sa nezmenila, je tak zjavne neurotická Sue Ellen. Linda Grayová totiž vďaka výborne odvedenej práci plastických chirurgov vyzerá presne tak isto dobre ako v čase „pôvodného“ Dallasu...

Intrigy pokračujú

Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť? Na intrigy, samozrejme. Nová generácia Ewingovcov však sľubuje okrem klasických, no zostarnutých, aj svieže tváre. Jednou je hviezda zo Zúfalých manželiek Josh Henderson, v novom Dallase syn Džejára a Sue Ellen. Jeho sokom v láske bude Jesse Metcalfe, Bobbyho adoptívny syn. Vzťahy vraj budú iskriť ako za starých čias ich seriálových rodičov. V nových častiach sa, samozrejme, intrigy presúvajú na potomkov... Zmenou je čiastočné opustenie ranča v Southforku a väčší priestor pre moderné veľkomesto, ktoré za tých dvadsať rokov takisto prešlo obrovskými zmenami.

Vývoj sa v Dallase nezastavil, pribudli nové moderné budovy a technologické objekty, ktoré autori nových dielov seriálu do celého príbehu umne zakomponovali. V čase ukončenia pôvodnej série sa celkom prirodzene neposielali maily, nevyužíval internet a nepoužívali mobilné telefóny. Najväčšou technologickou vychytávkou tak boli telefóny na vysielačku, veľké ako žehlička. Scenáristi sľubujú, že nová séria bude zrkad lom súčasnosti a že aj staré postavy síce zostarli, ale kráčajú s dobou. A či bude mať pokračovanie Dallasu ambíciu prekonať tých takmer 400 dielov svojho predchodcu? Sami sme zvedaví.

S problémami

So snahou zrekonštruovať úspešný seriál prichádzali počas dvadsiatich rokov „ničnerobenia“ viacerí producenti. V roku 2006 sa mala dokonca realizovať filmová verzia, v ktorej mal Džejára hrať John Travolta! Rok predtým zomrela na rakovinu pľúc Barbara Bel Geddesová, ktorá v seriáli hrala Miss Ellie, matku Džejára a Bobbyho. A keď Bobbyho seriálová manželka Pamela, čiže Victoria Principalová, povedala, že ju k remaku nič neprinúti, zdalo sa obnovenie kultového diela nereálne.

Napokon to bol sám Larry Hagman, kto svojím pozitívnym naladením odštartoval a urýchlil návrat seriálu. Bobby tak bude mať v nových dieloch druhú manželku, ktorú si zahrá Brenda Strongová. Hagman napokon zomrel tak isto a Džejárov pohreb bude určite jednou zo sledovaných častí remaku.