Čo to presne znamená? Napríklad, že si grafická dizajnérka zaplatí pracovné miesto v kancelárii, v ktorej pracujú ďalší ľudia z rôznych profesií. Zvyčajne ich spája to, že ich pracovným nástrojom je počítač. Nebudú vás teda rušiť, pretože komunikujú najmä cez net. Počítač si musia doniesť z domu, ale internet, fax, tlačiareň či kopírku majú k dispozícii.

Cestoval za spoločnosťou

Michal Valášek, dvadsaťsedemročný počítačový programátor a analytik z Piešťan, tak veľmi nechcel pracovať sám, že za coworkingom dochádzal až do Bratislavy. „Ale pre peniaze sa mi to neoplatilo častejšie ako raz v týždni. Tak som s dvomi kamarátmi založil coworkingový priestor s kapacitou dvanásť pracovných miest v centre Piešťan,“ vysvetľuje. Momentálne v ňom pracuje šesť dlhodobých nájomcov. Jeden z nich je programátor Vladimír Tuček. Už pol roka je tu skoro každý deň.

S kamarátom rozbieha vlastný biznis a coworking  si pochvaľuje: „Je to pre nás veľmi výhodné, pretože sme nemuseli zháňať kanceláriu, vybavovať internet a všetko, čo potrebujeme, máme k dispozícii.“ Ostatní pracujúci, aj keď majú iné povolania a iný pracovný rytmus, ho nerušia, naopak, ich spoločnosť mu vyhovuje. „Získavam od nich iný pohľad na veci, často inšpiratívny, niekedy aj dobré rady. Je fajn, keď si spolu dáme pauzu alebo obed. No a počas práce sa vzájomne nerušíme, pretože ak sa potrebujeme s niekým stretnúť a rozprávať, máme na to určenú inú miestnosť,“ vysvetľuje.

Michal Valášek priznáva, že priestor majú zatiaľ zaplnený maximálne spolovice, no stane sa, že v ňom sú len dvaja ľudia. „Väčšinou v ňom pracujú programátori, prekladateľka, ale jednu miestnosť využívajú aj lektorky cudzieho jazyka so svojimi žiakmi,“ hovorí a dodáva, že na zisk z tohto podnikania ešte len čakajú.

Nechcú pracovať v hotelovej izbe

Vyberám sa na prieskum do bratislavského Fly & Work Office, ktorý funguje takmer jeden a pol roka. Okrem pracovného miesta si v ňom môžete dokonca zaplatiť aj nocľah. Kancelárie sú pekné, ale v tomto momente prázdne. „Začiatok roka býva pokojný. Najsilnejšie obdobia sú jar a jeseň, pretože na jar veľa podnikateľov rozbieha nové projekty a ku koncu roka majú zase uzávierky,“ vysvetľuje mi Andrea Lagiňová, manažérka servisu pre klientov.

„Prichádzajú k nám aj ľudia, ktorí veľa cestujú a aj keď sú v meste len na jeden či pár dní, nechcú pracovať v hotelovej izbe. V určitých časových obdobiach máme stabilných klientov, keď sa ich biznis rozbehne, aj oni sa posunú ďalej.“ Aj tu však zatiaľ vidno, že kým v okolitých krajinách je už coworking pomerne známy pojem, u nás sa len rozbieha a veľa ľudí ani netuší, čo to je.

Česi to už pochopili

Fenomén deľby o pracovný priestor vznikol v San Franciscu a na popularite naberá najmä od začiatku hospodárskej krízy. V Česku sa už poriadne rozmohol, no na Slovensku sa ešte len rozbieha. V Bratislave fungujú dve kancelárie na princípe coworkingu a dve sa majú otvárať. Ďalšie nájdete v Nitre, Prešove, Piešťanoch, rozbiehajú sa v Žiline, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Výhody coworkingu

  • Prenájom pracovného miesta je aj desaťnásobne lacnejší ako prenájom celej kancelárie. Vyjde zhruba ako garážové miesto. Napríklad permanentka na desať vstupov v Piešťanoch stojí šesťdesiatdeväť eur a mesačná deväťdesiatdeväť eur, v Bratislave stodeväťdesiatdva.
  • Vyhovuje najmä začínajúcim podnikateľom, pre ktorých je nákup toľkej techniky často priveľká investícia.
  • Zvyčajne máte k dispozícii kopírku, skener, internet, fax, kuchynku, niekedy aj prednáškovú miestnosť či priestor na stretnutie s klientom. 
  • Nie ste osamelí ako pri práci z domu.
  • Ak sa stretávajú ľudia so spoločnými záujmami, môžu vzniknúť nové projekty. Vo vedecko- technologickom parku v Žiline majú projekt pre začínajúcich podnikateľov a najnovšie aj priestor pre coworking.