O svojich zážitkoch, skúsenostiach, názoroch na aktuálne dianie vo svete sa delia s cudzími ľuďmi. Modelka Soňa Skoncová, herečka Zuzana Haasová či bývalá hovorkyňa, momentálne právnička, no svetu predovšetkým známa pod prívlastkom Kollárova ex, Martina Štofaníková nadobudli potrebu informovať bežných používateľov internetu o svojich životoch. Každá má na to špecifické dôvody...

Diabetička

O panelákovej herečke Zuzke Haasovej je známe, že s diagnózou diabetes mellitus žije od narodenia. Trampoty, ktoré jej toto ochorenie od detstva spôsobuje, dopodrobna opisuje na stránkach svojho blogu. Práve v tomto virtuálnom priestore si Zuzana zriadila „poradenské centrum“ pre ľudí, ktorí sú s cukrovkou nútení žiť do konca života. „Hrozne veľa diabetikov je v strachu, keď schytajú túto chorobu, pretože netušia, čo s nimi teraz bude. Ja mám nielen kontakt na dobrého doktora, ale mám aj vlastné skúsenosti a viem im poradiť, keďže mám cukrovku od narodenia,“ vysvetľuje Zuzka. Nedávno sa s ňou skontaktovalo dievča, ktoré má frajera s týmto ochorením. „Chalan má dvadsaťjeden rokov. Má depresie a nechce sa mu žiť,“ opisuje prípady, s ktorými sa herečka pravidelne stretáva na svojom blogu. „Snažím sa robiť osvetu. Píšem väčšinou o minulosti, lebo keď dostanete cukrovku, ako ten mladý chlapec, ktorý je teraz šokovaný, po prečítaní mojich skúseností zistíte, že to nie je také hrozné. Ide o chorobu, ktorá, ak poslúchate, s vami funguje celý život,“ ozrejmuje blondínka.

Zuzana Haasová
Zuzana Haasová
Zdroj: Archív

Jediná svojho druhu

Aj modelka a moderátorka módnej televízie Soňa Skoncová je pravidelnou prispievateľkou na svojej blogovacej stránke. Tam mapuje svoj život v slnečnej Kalifornii, ktorú v pravidelných intervaloch navštevuje kvôli početným pracovným ponukám. Okrem množstva fotografií sa so svojimi priaznivcami delí o zážitky, zaujímavé myšlienky, ale najmä o módne inšpirácie. „K blogovaniu ma priviedla moja dlhoročná kamarátka Janka. Blog, ktorý nájdete na mojej stránke, má dnes viac ako desaťtisíc čitateľov denne,“ teší sa krásna čiernovláska. Prostredníctvom blogu sa chce podeliť o svoje zážitky, skúsenosti a poznatky. „Blogovanie sa stalo mojou vášňou a ja si už neviem predstaviť deň bez krásnych komentárov, ktoré mi moji čitatelia zanechávajú. Hlavnou myšlienkou blogu je inšpirovať ľudí, aby každý deň žili naplno, aby boli šťastní, aby sa nebáli žiť svoje sny. Spätnou väzbou pre mňa je ich podpora, ktorá ma ženie vpred,“ vysvetľuje Soňa, ktorá si zo svojich potuliek svetom prináša okrem zážitkov aj mnoho módnych vychytávok. Blogovanie má však v Soninom prípade aj odvrátenú stránku. „Každý deň dostávam psychopatické správy, na ktoré zo zásady nereagujem. S tým sa však podľa mňa stretáva každá pekná baba,“ uvádza modelka zvyknutá na zvýšenú mužskú pozornosť. Soni sa za oceánom darí. Momentálne čaká na spätnú väzbu z absolvovaného kastingu. Ak všetko dopadne tak, ako si kráska praje, čoskoro ju uvidíme v novom videoklipe speváka Bruna Marsa.

Soňa Skoncová bloguje
hlavne o móde a svojich
potulkách po Amerike.
Tam sa okrem iného
stretla s bratmi Jonasovcami
zo skupiny Jonas
Brothers.
Soňa Skoncová bloguje hlavne o móde a svojich potulkách po Amerike. Tam sa okrem iného stretla s bratmi Jonasovcami zo skupiny Jonas Brothers.
Zdroj: internet

Soňa Skoncová: Blogovanie je jej vášeň.

Odsudzovaná?

Pred dvoma rokmi si radosti materskej dovolenky začala spríjemňovať blogovaním aj exmilenka podnikateľa Borisa Kollára Martina Štofaníková. Na virtuálnych stránkach mala potrebu písať nielen o aktuálnom dianí na Slovensku, ale aj o svojom vzťahu s multioteckom. „Budem písať o všeličom, s čím sa stretnem, čo ma trápi alebo aj poteší. Som dosť impulzívny človek, a tak je pre mňa ideálne zareagovať na niečo hneď zahorúca,“ vysvetlila vyštudovaná právnička. Svojou otvorenou spoveďou zaznamenala u čitateľskej obce nebývalý úspech. „Áno, bola som Kollárova milenka alebo priateľka alebo... to je jedno, každý si to volá po svojom, nemám problém to priznať. A bola som aj priateľka Milana a Dominika. A bolo to super, tri veľké lásky môjho života. Každý z týchto vzťahov mi veľmi veľa dal a posunul môj život iným smerom,“ vyznala sa matka Kollárovho najstaršieho syna Šimona Heliodora. Vo svojej úprimnosti však zašla ešte ďalej. „Áno, potrebujem na svoj život peniaze. Kto ich nepotrebuje, nech sa prihlási! Rada by som takého človeka spoznala. Vždy som hľadala príležitosť, ako si ich môžem zarobiť. Doteraz sa mi to vždy podarilo. A som na to hrdá. Ako slobodná matka myslím na budúcnosť svojho dieťaťa,“ rozpísala sa Martina, ktorú ustavičné prepieranie súkromia zrejme donútilo povedať nevypovedané. „Áno, som žena, mám tridsať rokov. Mám dieťa a žijem sama ako slobodná matka. A teším sa z toho, že sme zdraví a šťastní. Stále verím na lásku,“ uzatvorila svoju „rozpravu“ Štofaníková, ktorá však po pár uverejnených článkoch zavesila spisovateľskú kariéru na klinec. Aká škoda...

Riskujú?

Podľa amerických prieskumov internetovú sieť doslova prepĺňajú blogy osobného charakteru. Tie sú náplasťou za ošúchané denníčky, do ktorých sme si skoro všetci zapisovali svoje tajomstvá. Dnes sme skrátka kus papiera vymenili za monitor a tlačidlá klávesnice. „Doba pokročila a s ňou sa vyvinuli možnosti sebaprezentácie. Blog je akýsi druh elektronického denníka, ktorý má zároveň pridanú hodnotu. Blogujúca osoba ho nepíše len pre seba, ale ide doslova s kožou na trh v prípade, že vo svojich príspevkoch uvádza príliš intímne informácie. Pre mladých ľudí je príznačné hľadanie vlastnej identity. Extrovertné typy to môžu robiť práve týmto spôsobom,“ uvádza psychologička Mária Jašková. Podľa nej je blogovanie určitý spôsob ventilovania prežívaných pocitov. To však v internetovom svete môže byť podľa Jaškovej veľmi zradné. „Dotyčný si okolo seba vytvára komunitu ľudí. Nikdy si však nemôže byť istý, s akým typom osôb sa delí o svoje súkromie. To by sa mohlo aj zneužiť. Bloger totiž nemá ani potuchy, kto sedí na opačnom konci siete a číta si intímne informácie zo súkromia,“ uvádza na margo nástrah virtuálnej reality psychologička.