Keby si rozprávková Popoluška na zámocký ples obula louboutinky, svoju stratenú črievičku by nenechala len tak ležať na schodoch. Určite by sa po ňu vrátila, aj s rizikom, že by ju potom nenašiel krásny princ. Pre lodičky od Christiana Louboutina sú totiž ženy ochotné urobiť oveľa väčšie obete. Tak ako istá pani z Dallasu, ktorá natoľko miluje ihličky s červenou podrážkou, že si celé roky „ulievala“ firemné peniaze, len aby si mohla kúpiť ďalší nový pár, a dnes na ne čaká za mrežami.

Tieto topánky sú totiž ako droga. Ženu menia na bohyňu. A je úplne jedno, či ide o dámu v rokoch alebo s kilami navyše, žena v takýchto ihličkách pomalým krokom prepláva cez miestnosť ako gazela a cíti sa tak sexi, že okolie okamžite prestane dýchať. A díva sa na svet z výšky, pretože podpätky louboutiniek sa šplhajú sa až k závratným šestnástim centimetrom.

Christian Louboutin navrhuje topánky, za ktoré sú ženy ochotné vraždiť

Beyonce

Môže za to prostitútka

„Už ako chlapec som obdivoval ženy, ktoré nosili vysokánske lodičky. Prvá žena v ihlicňčkách, ktorú som videl naživo, bola prostitútka a ja som ňou bol taký očarený, že som ju po ulici sledoval,“ spomína rodák z Paríža na premiérové stretnutie so ženskými podpätkami. A keď sa prepašoval do parížskych barov a kabaretov, kde dámy s perím a v „štekloch“ pobehovali po javisku, o jeho doživotnej vášni k ženským podpätkom bolo rozhodnuté.

V trinástich ušiel z domu, aby mohol vo vykričanej parížskej štvrti Pigalle vymetať nočné podniky Moulin Rouge či Folies Bergéres, ale po roku sa k rodine a štyrom sestrám vrátil. A kade chodil, tade skicoval ženské topánky, dokonca aj v triede pod lavicou. V šestnástich skúsil vyrobiť aj prvý model, lenže pochopil, že bez učenia to nepôjde, a tak sa na školu vykašľal a odišiel do dielní Charlesa Jourdana, ktorý vtedy navrhoval a vyrábal topánky pre značku Dior.

„Tu som sa naučil všetko, čo dobrý obuvník potrebuje vedieť,“ spomína Francúz s kamerunskou krvou, ktorý pracoval aj u slávneho návrhára obuvi Rogera Viviera, potom sa dostal k miestu u Hervého Legéra, ktorý bol asistentom Karla Lagerfelda, a neskôr sa zamestnal aj v módnom dome Yves Saint Laurent. „Bola to skvelá skúsenosť, ale práca pre niekoho iného ma zabíjala. Ničilo to moju inšpiráciu, pretože ja som chcel začať tvoriť pod vlastnou značkou.“

Sen sa mu splnil v roku 1992, keď si ako dvadsaťsedemročný v Paríži spolu s dvomi priateľmi otvoril prvý obchodík. Asi za to môže náhoda, že doň už po týždni nakukla aj monacká princezná Caroline s priateľkou. Presne v tom istom čase sa po malom butiku prechádzala americká novinárka z časopisu W a s úžasom v očiach sledovala, ako princezná odušu vykupuje všetky modely, ktoré jej padli do oka. Šokujúci článok bol na svete a s ním odštartovala aj sláva pre Christiana Louboutina, ktorý Ameriku dobyl ešte skôr, než tam v roku 1994 založil prvú predajňu.

Dnes ich má po svete 46 a ženy sa pre jeho topánky s červenou podrážkou idú pozabíjať. Ozaj, červené podrážky. Návrhár síce tvrdí, že ich vymyslel, keď zbadal na stole svojej asistentky červený lak na nechty, ale určite nebol prvý, kto tento „vynález“ začal používať. Topánky s podrážkou vo farbe krvi nosieval na versaillskom zámku už aj samotný kráľ Ľudovít XIV.

Victoria Beckham

Chce ich každá

Tajomstvo ženských lodičiek, za ktoré ženy bez výčitiek oplieskajú aj tri výplaty, je však najmä v podpätkoch. Takých vysokých a štíhlych, že vás prinútia vystrieť hruď a chodiť pomalým krokom. „Moje prvé ihličky mali dvanásťcentimetrové podpätky, ale potom som pre newyorský trh navrhol aj modely so šestnástimi centimetrami, Najskôr som sa bál, či som to neprehnal a či ich ženy prijmú, no mali obrovský úspech. Dodnes sú u mojich klientok najobľúbenejšie a Victoria Beckhamová iné ani nenosí,“ smeje sa návrhár, ktorý za dvadsať rokov dokázal nemožné. Z trónu topánkového kráľa nemilosrdne zosadil Salvatore Ferragama, ktorý v päťdesiatych rokoch obúval všetky americké hviezdy, aj Manola Blahnika, ktorého vo filme Sex v meste preslávila najmä postava Carrie, alias Sarah Jessica Parkerová. Aj tá je Manolovi už roky neverná s Christianom a louboutinky miluje podobne ako jej kolegyne Nicole Kidmanová, Kate Winsletová, Anne Hathawayová či Kate Holmesová.

V Hollywoode vlastne neexistuje žena, ktorá by nemala kúsky z jeho dielne. „Najúžasnejšia v nich je Tina Turner, tá aj vo vysokých ihličkách dokáže tancovať tak ľahko, akoby mala obuté papuče. Penélope Cruzová v mojich lodičkách vie vášnivo utekať a aj Beyoncé v nich vyzerá božsky. Ako divoká šelma. Zatiaľ sa na moje modely žiadna nesťažovala,“ pokračuje a tvrdí, že obuv o nás dokáže veľa našepkať. „Topánka je symbol osobnosti a žena cez ňu vysiela signál. Takú Juliu Tymošenkovú si nikto nevie predstaviť v mokasínach či lodičkách s okrúhlou špičkou, ale Michelle Obamová je kráľovná nízkych podpätkov, pretože si je istá sama sebou a drží sa pri zemi.“

A hoci jeho telefónne číslo majú v zozname všetky celebrity a Jennifer Lopezová o ňom dokonca naspievala pesničku, on má ešte jeden nesplnený sen. Chcel by obúvať aj anglickú kráľovnú.

Jennifer Lopez

Dvetisíc kusov denne

Christian Louboutin však nie je obyčajný obuvník, on navrhuje s vášňou, ktorú prenáša aj do svojich modelov. A inšpirácia mu nechýba. Svoje ihličky zdobí perím, grafitmy, rockerskými pichliačmi aj Swarovského krištáľmi. „Pred rokmi si u mňa jeden ázijský obchodník objednal špeciálne lodičky zdobené rubínmi. Nemali byť určené na chodenie, tak predpokladám, že ich chcel pre partnerku len do postele. Najskôr mal v pláne poslať mi diamanty spolu s dvoma ochrankármi, ale nevedel som si predstaviť, že mi budú pri práci stále stáť za chrbtom. Tak som topánky vyložil zirkónmi, ktoré v Hongkongu vymenili za drahé kamene. Ale šil som už aj modely zo šupín makrely, čo bola pre mňa poriadna fuška, lebo na ryby som alergický,“ spomína na najčudesnejšie zákazky úspešný muž, ktorého značka denne vyrobí dvetisíc párov denne.

Nie všetky však majú šialene vysoké „štekle“, z jeho dielne vychádzajú aj čižmy, sandáliky s klinom, modely na platforme, mužské topánky, tenisky či dokonca balerínky. „Milujem balerínky a dobre si pamätám na časy, keď ich nosila Brigitte Bardotte. Čím viac sú na prstoch vykrojené, tým viac pôsobia sexi,“ priznáva maestro, ktorý už mal na nohách aj svoje vysoké lodičky. „Ale len raz. Chcel som otestovať tvar podpätku a zistiť, kde sa nachádza miesto, ktoré nosí váhu celého tela. Lebo na výške podpätkov až tak nezáleží, dôležitejšia je krivka topánky a výška pod priehlavkom, ktorá nesmie presiahnuť osem centimetrov. Aj preto moja práca nie je len o navrhovaní, ja si skôr pripadám ako vedec.“

Christian Louboutin navrhuje topánky, za ktoré sú ženy ochotné vraždiť

Móda či pohodlie?

A čo hovorí na to, že jeho lodičky ženy po celom svete veľmi familiárne volajú louboutinky? „Moje meno ani priezvisko som nikdy nemal rád a toto pomenovanie sa mi zdalo komické, ale keď sa klientkam páči, prečo nie?“ Už si zvykol aj na to, že keď ho ženy spoznajú na ulici, spustí sa okolo neho hystéria. „V amerických obchodoch zvyknem moje lodičky podpisovať a keď som bol nedávno v newyorskom Sakse, za tých pár hodín si zákaznícky kúpili louboutinky za vyše dvestotisíc eur. Takéto šialenstvo si ani po toľkých rokoch neviem vysvetliť.“

Ešteže v súkromí má od žien pokoj. Šepká sa, že žije s dlhoročným partnerom Brunom Chambellandom, s ktorým pred dvadsiatmi rokmi rozbiehal vlastnú značku a ktorý dodnes pôsobí ako jej výkonný riaditeľ. „Vždy som si myslel, že mojimi zákazníčkami budú ženy, ktoré sú tak trochu bohémky a chcú na seba pútať pozornosť. A viete, čo sa stalo? Najčastejšie u mňa nakupujú muži. Keď prvýkrát videli to úžasné nadšenie, aké mali v očiach ich partnerky pri skúšaní mojich topánok, chcú to zažívať opäť a ochotne im zaplatia ďalší nový pár.“

Čo na tom, že pohyb v šestnásťcentimetrových ihličkách je namáhavejší ako výstup na Gerlach a vydržať v nich chodiť dlhšie než tri hodiny hraničí s fyzickým týraním? „Móda nikdy nie je pohodlná a musíte sa rozhodnúť, či chcete vyzerať skvele, alebo sa tak cítiť,“ tvrdí šéfredaktorka japonského vydania Vogue Anna Dello Russo. Mimochodom, aj ona má v šatníku desiatky louboutiniek. Lebo tieto topánky sú stávka na istotu.