Len v najnavštevovanejších Nízkych Tatrách, ktoré sú národným parkom, je chránených asi sto rastlín. Znamená to, že ak sa v botanickej ríši nevyznáte, radšej sa na ne pozerajte, akoby ste ich trhali a brali si ich do vázy či do skalky.
„Slovensko patrí v Európe k botanicky najpestrejším územiam. Mnohé byliny sú výnimočné aj tým, že rastú na malom priestore a nikde inde na svete ich už neuvidíte. K takzvaným endemitom u nás patrí trebárs cyklámen fatranský či lykovec muránsky,“ pripomína Kristína Urbanová, botanička Slovenského múzea ochrany prírody a krajiny v Liptovskom Mikuláši. S chránenými rastlinami sa môžete stretnúť prakticky kdekoľvek, je ich vyše dvetisícdeväťsto.
Lákavý horec
Mnohým bylinkám prisúdil človek magickú moc, a tak nás láka odtrhnúť si ich nielen kvôli výzoru a farbe, ale aj príbehu. Horec bodkovaný má pri správnom dávkovaní liečiť tráviace problémy a ľudia ho neraz vykopávajú aj s koreňom. Patrí však k ohrozeným druhom a trest za jeho zničenie je viac ako dvadsaťšesť eur. Rovnako vzácny je plesnivec alpínsky, ktorý rastie na vápencových skalách vysoko v kopcoch. Tento biely kvet je odnepamäti symbol hôr, no ľudová medicína ho používala na zmiernenie bolestí brucha. Takže postupne mizol a ak ho odtrhnete dnes, hrozí vám pokuta takmer štyridsať eur.
„Keďže plesnivec sa prispôsobil drsnému prostrediu, je vzorom odolnosti. Listy a kvety má pokryté bielymi chĺpkami, ktoré ho nechránia len pred mrazom, ale aj pred UV žiarením. Každý turista by mal vedieť, že v záhradke na južnom Slovensku plesnivec rásť nebude,“ vysvetľuje Kristína Urbanová.
Spoločensky hodnotnejší než plesnivec je na Slovensku kavyľ, ktorý je vlastne stepnou trávou. Vo vetre sa vlní ako more. Ak ho vytrhnete v prírode, zaplatíte pokutu päťdesiat eur. Draho vás vyjde aj jazyčník sibírsky, ktorý objavíte na potulkách rašeliniskami. Jedna rastlinka má spoločenskú hodnotu vyše osemdesiat eur! Rekordérom v tejto oblasti je kriticky ohrozený hľuzovec Loeselov. Trest za vytrhnutie tejto orchidey, ktorá rastie iba na Záhorí a v Čertižnom pri Medzilaborciach, sa blíži k hranici dvestopäťdesiat eur.
Kto udeľuje pokutu?
Strážcovia národných parkov. Na mieste môžu od vás pýtať do výšky šesťdesiatšesť eur. Pri väčšom porušení zákona preberá priestupok Slovenská inšpekcia životného prostredia alebo obvodný úrad životného prostredia v danom regióne. Zákon umožňuje udeliť zberačom pokutu takmer do desaťtisíc eur. „S turistom, ktorý by si v chránenom území trhal vzácne kvety, som sa, na rozdiel od minulosti, tento rok zatiaľ nestretol. Nezabrala len osveta, ale aj fakt, že návštevníci hôr dnes majú moderné mobilné telefóny, ktorými si bylinky fotia. Keby si ich vzali do údolia, zvädnú im, takto ich majú stále ako živé,“ hovorí strážca TANAP-u Milan Ballo.
Pomáhajú aplikácie
Na jar sa na mobilnom trhu objavila aplikácia PlantNet, ktorá turistom – zatiaľ len v západnej Európe, Južnej Amerike a okolí Indického oceánu – pomôže určovať druhy bylín, kvetov aj stromov. „Nie je to tak, že mobilný telefón zamierite na rastlinu a na displeji smartfónu sa ukáže, či je chránená a aká pokuta za jej odtrhnutie hrozí. Ak však narazíte na bylinu, pri ktorej si nie ste istí, odfotíte ju a databáza rastlín v aplikácii zobrazí návrhy jej podobných druhov. Podľa toho spoznáte, či je vzácna alebo nie,“ vysvetľuje počítačový expert Ondrej Macko. Databáza flóry sa na PlantNete denne rozširuje a je len otázka času, kedy sa dostane aj k nám.
Chránenú rastlinu nesmiete:
- poškodzovať, ničiť, trhať, vykopávať, vyrezávať ani zbierať v jej prirodzenom areáli vo voľnej prírode,
- držať a pestovať mimo jej prirodzeného prostredia,
- premiestňovať alebo prepravovať,
- predávať, kupovať alebo vymieňať,
- vyvážať.
Čo je najdrahšie?
Rumenica turnianska
Poznáme ju aj pod menom rumenica svieža. Rastie v Slovenskom krase, v okolí Turnianskeho hradu. Z juhu Európy ju sem zrejme priniesli talianski kamenári, ale aj Tatári či Turci. Je kriticky ohrozená.. Pokuta: 232 eur
Červenohlav ihlanovitý
Jeden z najkrajších druhov orchideí objavíte v okolí Piešťan.
Pokuta: 165 eur
Palina rakúska
Je kriticky ohrozeným panónskym endemitom.
Pokuta: 165 eur
Jesienka piesočná
Typická rastlina pre panónske piesočné stepi. Na Slovensku je izolovaná, najbližší výskyt je v Maďarsku.
Pokuta: 165 eur
Pochybok huňatý
Objavíte ju na jedinom mieste vo Veľkej Fatre.
Pokuta: 99 eur
Vstaváčik alpínsky
Najmenšia európska orchidea. Málokedy presahuje desať centimetrov. Rastie v nadmorskej výške 1 600 – 1 950 metrov.
Pokuta: 99 eur
Dryádka osemlupienková
Je pozostatkom ľadovej doby. Je národným kvetom Islandu.
Pokuta: 26 eur
Trávnička alpínska
V Tatrách rastie v jedinej, najsevernejšej lokalite, v nadmorskej výške okolo 2 100 metrov.
Pokuta: 66 eur