Prv než začnete, mali by ste vedieť, že naše telo reaguje pod vodou inak ako to mužské. Oslovili sme špecialistu – súdneho znalca v odbore potápačskej a hyperbarickej medicíny Františka Novomeského.

Menštruácia

Ak máte normálnu menštruáciu, nie je dôvod, aby ste sa nepotápali. „Treba však vyvrátiť jeden mýtus,“ tvrdí expert. Nech sa ponoríte aj do dvadsiatich metrov, tampónu sa vo vašom vnútri nestane nič. Ste v bezpečí. „Až štyridsať percent žien však počas menštruácie trpí pod vodou pocitmi úzkosti, majú zhoršenú adaptáciu na prostredie pod vodou, sú citlivejšie na chlad. A to všetko môže narušiť bezpečný ponor,“ vysvetľuje František Novomeský. Ak takéto pocity máte pred vašimi dňami aj počas nich a necítite sa vo svojej koži, radšej ostaňte na brehu.

Tehotenstvo

To, že pri potápaní môžete ublížiť plodu v brušku, azda ani spomínať nemusíme. Ak chcete pestovať tento šport, bude bezpečnejšie, ak si zaobstaráte antikoncepciu. Aby sa nestalo, že o tehotenstve nebudete ani len tušiť.

Migréna

„Žiaľ, ak trpíte migrénou, tá sa pri pobyte v pretlaku môže už len zhoršiť. Aj keď samotné potápanie prebehne bez problémov, po vynorení nad hladinu vyvolá bolesti hlavy,“ tvrdí František Novomeský. Pod vodou dochádza k výrazným zmenám krvných plynov a tie môžu bolesti hlavy priamo vyvolať. Ak sú po potápaní pravidlom, mali by ste skúsiť inú rekreačnú aktivitu.

Náročný žúr

Rovnako sme citlivejšie aj na alkohol. Ak vyrazíte večer s kamarátkou na žúr, radšej si dajte deň voľna a do vody nechoďte. „Keď sa po požítí alkoholu cítite ‚pod PSA‘, potápanie v ten deň nie je pre vás. Máte etanolom narušený metabolizmus, spomalené reakcie. Nič z toho pod vodu nepatrí. Navyše alkohol tkanivá pripraví o vodu a jedným z najväčších rizík pri potápaní je práve dehydratácia. U takého potápača je vysoké riziko vzniku dekompresného syndrómu v rôznych podobách,“ tvrdí odborník. Alkoholovým excesom sa radšej vyhnite a ak sa pritrafia, potom si naordinujte dobrý, dlhý spánok, niečo ľahšie na jedenie a veľa vody, ale na suchu!

Nechytať, prosím!

Vábivých miest na svete je neúrekom, ale prečo nezačať Červeným morom? Pravdepodobne vás očarí natoľko, že neostane len pri jednom ponore. Je teplé počas celého roka, plávajú v ňom tisíce druhov farebných, divotvorných rýb a sú tam stovky druhov koralov. Od kladivohlavých žralokov cez barakudy, manty a murény až po malé hlaváče a školy bradáčov, ktoré vyzerajú ako svetlá na vianočnom stromčeku. Takú koláž farieb a života musí oceniť každá citlivá ženská duša. Navyše, v lietadle strávite sotva dve hodiny a ste v Egypte. K najlepším lokalitám na potápanie na svete patrí vyhlásený Národný park Ras Muhammad, ktorý sa rozkladá na juhu Sinajského polostrova. Naraziť tam môžete aj na morské korytnačky a červenoplutvé žraloky, po ktorých je pomenovaný obľúbený Shark Reef. „Ženy, ak sú dobré potápačky, vnesú do podmorského sveta akúsi harmóniu. Majú ladné, prirodzené, jemnejšie pohyby. Dokážu sa tešiť z maličkostí, ktoré by chlap nezbadal, a ničoho živého sa nedotknú,“ je presvedčený František Novomeský. A to je múdre, pretože v Červenom mori môžete pokojne natrafiť aj na ohnivé koraly, jedovaté ropušnice, perutýny s prapodivnými plutvami alebo veľmi nebezpečného odranca, ktorý je schovaný pri skalách takmer neviditeľný. Pozor by ste si mali dať aj na tmavočervené sasanky a čierne ježovky s ostňami, ktoré pichajú ako ihla.

Naučiť sa to môže každý

Toľko potápačských škôl a kurzov svedčí o tom, že ľudia sa do potápania zbláznili a Slováci asi najskôr do tých v Egypte. Vo všetkých letoviskách ponúkajú päťdňové kurzy pre začiatočníkov, ktoré vyjdú na tristo dolárov. Ak si nie ste istá, či sa vám to zapáči, môžete si zaplatiť skúšobný ponor s inštruktorom. Na to si však dávajte pozor. Aj potápanie je biznis a niektoré veci sa nedajú naučiť za päť dní. „Klienta treba nalákať pod vodu, týmto ponorom sa vraví intro dives. Ak ho potápanie osloví, zaplatí si potápačský rýchlokurz v hotelovom bazéne a certifikát má o pár dní vo vrecku. To je veľmi nebezpečné. Nehody pod vodou sa končia oveľa horšie ako pády na kolieskových korčuliach,“ vysvetľuje expert. Tu si môžete vážne ublížiť. Preto by skôr odporúčal urobiť si potápačský kurz doma. „Sú tu zodpovední inštruktori a máte dostatok času, aby ste si osvojili potrebné návyky. Potápanie nie je adrenalínový šport a kto si ho s ním mýli, nech sa radšej nepotápa.“

O kamoške

Ak sa potápate rekreačne, mali by ste mať svojho buddyho – niekoho, kto vás bude strážiť a vy jeho. Potrebujete parťáka kvôli bezpečnosti. Najlepšie je mať stáleho potápačského partnera alebo partnerku, ktorého poznáte, viete, ako sa správa pod vodou i na suchu. Dobrá kamoška je aj v tomto prípade na nezaplatenie. Potápačky však vravia, že ponor so ženou má svoje za aj proti. Dobré je, že kamoška vás nepoučuje, čo máte robiť, rýchlo sa dohodnete na všetkom – na trase ponoru, koľko budete dole a nemusíte ani tri hodiny počúvať mačovské historky o trojmetrových žralokoch a superpotápačoch, s ktorými sa pozná. Môžete si poskladať veci tak, ako chcete, a nikto sa nebude núkať, že to spraví za vás alebo vám do toho kibicovať. Navyše, kamarátke nebudete musieť dať zo svojho vzduchu. Baby vydýchajú menej z fľaše ako chlapi, a tak môžu byť o niečo dlhšie dole. Nevýhodou ženského buddyho však je, že vám neodnesie ťažkú fľašu k brehu a pod vodou si tak trochu „žije vlastný život“. Na rozdiel od nej vás buddy chlap má stále na očiach a stopercentne vás stráži. No ak budete sama, môže sa vám pokojne stať, že vám na turistickej lodi pridelia potápača, o ktorom nič neviete. „Že je na tom biedne, to sa prejaví už pri zostavovaní výzbroje a pri jej obliekaní. Ak niekto chodí po hojdajúcej sa palube s ťažkou tlakovou fľašou na chrbte a s plutvami na nohách, treba byť v strehu!“ tvrdí František Novomeský. A nezabudne povedať: „Baby, ale hlavne opatrne!“