Slovenské technické múzeá zatiaľ za tými najkrajšími v Európe zaostávajú. Najbližšie k nám sú Dolné Vítkovice na severe Moravy. Ide o bývalý priemyselný kolos v Ostrave, v ktorom je dnes v strednej Európe bezkonkurenčné technické múzeum.

Jeho súčasťou je Veľký svet techniky. Od polovice decembra je zatvorený, no ak vás zlákajú zábery na jeho webe, isto sa sem časom vyberiete. Zistíte, ako funguje ľudské telo, na stroji času sa vyberiete do doby lovcov mamutov a môžete si vyskúšať aj to, ako vidí pes!

Nemecké aj české múzeum lákajú na neokukané atrakcie.
Zdroj: JÁN DZÚR, PHAENO

 Ohnivé tornádo                  

Na hlad konzumnej spoločnosti po neokukaných veciach stavili v nemeckom Wolfsburgu, kde vyrástlo vedecké centrum Phaeno. Stála výstava v budove, ktorá nemá jediný pravý uhol a už sama osebe je architektonickým divom, láka na dobrodružnú cestu plnú tajomstiev. Uvidíte v nej ohnivé tornádo, ktoré sa vznesie šesť metrov nad zem, vyskúšate si skúmanie vlastnej sietnice, cestu strojom času či pohľad do nekonečna.

Nemecké aj české múzeum lákajú na neokukané atrakcie.
Zdroj: JÁN DZÚR, PHAENO

Ušetríte za lístok

Atrakcia, ktorá ešte nedávno prilákala do Wolfsburgu až pol milióna turistov ročne, je zatiaľ do 7. marca zatvorená. Laserové, fyzikálne či chemické šou si v Phaeno pozriete len na jeho webovej stránke. Ušetríte síce 14 eur za lístok, no budete sa tešiť na výlet do čias, ktoré zatiaľ Slovensko nedokáže vrátiť do normálnych koľají.