Na vyprodukovanie jedného kilogramu ružového oleja sú potrebné tri až štyri tony lupeňov, čo predstavuje asi milión ruží. Práve preto má takú hodnotu, dokonca kedysi ho ľudia vyvažovali zlatom. Aj keď o tom ani neviete, kvapku z neho možno máte práve na sebe. Väčšina svetových výrobcov kozmetiky ho pridáva do parfumov, lebo každý kvalitný parfum by mal obsahovať ten najlepší olej na svete. Samozrejme, existuje veľa druhov parfumov čisto z bulharských ruží, ktoré dostať kúpiť v miestnych predajniach, spoločne so širokým sortimentom rozličnej kozmetiky priamo z ruží. 

Kozmetika s ružovým olejom má tradíciu.
Kozmetika s ružovým olejom má tradíciu.
Zdroj: Michal Hertlík

Špeciálna ruža

Tento špeciálny ružový olej sa neprodukuje len tak z hocijakých ruží. Ide o výnimočnú odrodu damaskových ruží, ktorú Bulhari po stáročia šľachtili na svojom území a prispôsobovali tamojším podmienkam. Existuje viacero verzií, ako sa damasková ruža dostala práve na územie dnešného Bulharska.

Podľa prvej ju doniesli vojaci z posádky Alexandra Macedónskeho, ktorí sa vracali z Perzie cez sýrsky Damask. Podľa druhej sa zrodila priamo v sýrskom Damasku a sem ju priviezli tureckí kupci v 17. storočí, keď bolo Bulharsko súčasťou Osmanskej ríše. Podľa tretej bulharskí vedci predpokladajú, že pestovaniu ruží sa v regióne venujú od roku 1420 a priniesol ju zo svojich preslávených záhrad v Tunise istý turecký sudca. Existuje dokonca aj legenda, podľa ktorej sa krásna dcéra bohatého kupca z Damasku zaľúbi do mladého obchodníka z Bulharska. Na znak jej lásky mu pri jeho odchode venovala ružu s jej bozkom a povedala, že prostredníctvom tej ruže mu dáva svoju lásku a vždy na jar rozkvitne ako spomienka na nich dvoch. Mladík si ružu zasadil do pôdy vo svojej domovine, v Kazanlaku, a  zázrakom začala kvitnúť každý rok, až sa nakoniec rozšírila po celom údolí.

Z ruží sa vyrábajú vzácne oleje.
Z ruží sa vyrábajú vzácne oleje.
Zdroj: Michal Hertlík