Fíni postavili neďaleko centra Helsínk jedno z najvýznamnejších vedeckých centier Európy. Volá sa Heureka a dnes je tiež zatvorené, no v lepších časoch si tu na vlastnej koži overíte vplyv polárneho otepľovania, postavíte si iglu alebo drevené mesto. Vyskúšate si dopravu budúcnosti alebo sa na bicykli preveziete sedem metrov na zemou, bližšie k hviezdam.

Fíni stavili na ekologický spôsob dopravy aj ukážku lesa.
Zdroj: HEUREKA.FI

Vyskúšajte toaletu

Spoznáte les, ktorý zmierňuje klimatické zmeny a dnes z neho dokážu vystavať aj mrakodrapy. V roku, keď je najskloňovanejším slovom vírus, tu spoznáte tajomstvá ľudských čriev a záhady miliardy baktérií, ktoré v nich žijú.  Pred špeciálnym zrkadlom si vo svojom tele môžete vyhľadať vlastné vnútorné orgány, ale vyskúšate si aj to, či na toaletnej doske sedíte v správnej polohe!

 

Skutočný svet nič neprekoná

Veľmi populárne sú v centre tematické večery určené len dospelým. Nie, neprinášajú žiadne šteklivé témy, v minulosti Fínov najviac nadchla prednáška o apokalypse ľudstva. Pandémiu koronavírusu v nej však vedci nespomínali, jej rozsah zrejme zaskočil aj ich.

Fíni stavili na budúcnosť.
Zdroj: HEUREKA.FI

Lístok do Heureky stojí 22 eur, no teraz si múzeum môžete pozrieť tiež len na jeho webe. Je skvostný, ale online svet ani zďaleka neprekonal ten skutočný. Len v roku 2019 prišlo do múzea pol milióna ľudí, cez počítač doň zavítala omrvinka z nich...