Baba Marta je sviatok, ktorý sa oslavuje v Bulharsku prvého marca. Prvý jarný deň je síce až neskôr v mesiaci, okolo 20. marca, ale Bulhari už odnepamäti oslavujú 1. marec ako deň, keď sa začína jar, sviatkom Baba Marta. Baba znamená v bulharčine babka alebo stará mama a slovo mart označuje marec, teda v preklade ide o marcovú babičku.

Keďže balkánske národy sú omnoho temperamentnejšie ako my a aj z bežného dňa spravia oslavu, kedysi dávno sa Bulhari rozhodli osláviť príchod jari po svojom. Prvého marca sa Bulhari väčšinou zdravia Chestita Baba Marta, čo v slovenčine znamená šťastná Baba Marta. Je to, ako keď si my počas vianočných sviatkov navzájom prajeme šťastné a veselé.

Originálne martenice

S prvým marcom sa spájajú aj originálne maličkosti – martenice. Martenica je malý ozdobný kus vyrobený z bielej a červenej priadze. Zvyčajne ich nájdeme v troch podobách. Prvou sú dve bábiky – mužská biela bábika sa volá Pižo, ženskú červenú nazývajú Penda. Martenica môže byť aj vo forme náramkov alebo strapcov.

Bulhari ich kupujú a potom ich podarúvajú svojej rodine, priateľom a milovaným. Pokiaľ ide o náramok, darca ho osobne zaviaže na zápästie osobe, od ktorej chce, aby ho nosila.

Jeden človek môže mať na rukách toľko marteníc, koľko len chce. Všetko závisí od toho, koľko darcov sa nájde. Niekto nosí jednu, iný aj dvadsať. Hoci by sa podľa tradície mali martenice iba darovať, ľudia si ich s obľubou kupujú sami pre seba. V Bulharsku som bol zatiaľ trikrát, ale len jeden raz som tam bol v období jari v marci. Aj ja som od svojich kamarátov dostal niekoľko marteníc, ktoré som potom nosil ešte asi dva mesiace a doteraz ich mám doma uložené ako milú spomienku.

Dokedy ju nosiť?

Všeobecne platí, že všetci nosia martenicu od momentu, keď im ju niekto priviaže na ruku, až do momentu, keď sa stane jedna z dvoch nasledujúcich vecí. Podľa tradície by sa mali martenice nosiť dovtedy, kým človek neuvidí prvého bociana alebo prvý kvitnúci strom, ktoré oba symbolizujú príchod jari.

Keď sa to stane, treba pristúpiť ku kvitnúcemu stromu, odviazať si svoje martenice, buď len jednu, niekoľko z nich alebo všetky, a priviazať ich hocikde na konár stromu, dávajúc mu tým zdravie a šťastie. Vtedy vidno na území celého Bulharska, niekedy aj mimo v susedných krajinách, desiatky až stovky stromov obvešaných všetkými typmi marteničiek. 

Martenice sa už tradične vešajú na stromy.
Martenice sa už tradične vešajú na stromy.
Zdroj: Michal Hertlík

Sú poverčiví

Ľudia viažu svoje martenice najčastejšie na stromy. Iní ich však umiestňujú napríklad pod kameň s myšlienkou, že zviera, zvyčajne je to hmyz, aké sa nasledujúci deň priblíži k martenici, ovplyvní zdravie osoby po zvyšok roka. Ak je tým tvorom larva alebo červík, nasledujúci rok bude zdravý a plný úspechov. Rovnaké šťastie je spojené s mravcom s tým rozdielom, že človek bude musieť tvrdo pracovať, aby dosiahol úspech. Ak je tým osudným zvieraťom pavúk, potom je osoba v ťažkostiach a nemusí mať šťastie, zdravie ani osobný úspech. Bulhari sú poverčivý národ.

Čo symbolizujú?

Existujú rôzne teórie a legendy, ktoré sa týkajú skutočných historických postáv o symbolike červenej a bielej farby, z ktorých sa martenica vyrába. Zrejmé vysvetlenie a spoločné presvedčenie, ktoré ľudia zdieľajú, je to, že červená znamená život, narodenie a vášeň, a biela označuje jasné dôvody a čistotu. Spoločne farby symbolizujú novorodenca, znovuzrodenie a nový začiatok, teda oslavujú život, prežitie a rovnováhu života.

Ďalším populárnym vysvetlením je, že biela znamená múdrosť a červená dobré zdravie, čo znamená, že ktokoľvek, kto vám dá martenicu, vám praje oboje po celý rok. Martenica je tiež symbolom matky prírody. Biela symbolizuje čistotu topiaceho sa bieleho snehu a červená zapadajúce slnko, ktoré sa s napredujúcou jarou stáva čoraz intenzívnejším.

Martenica je symbol jari.
Martenica je symbol jari.
Zdroj: Michal Hertlík

Moderné martenice

Moderné martenice majú širšiu škálu foriem a obsahujú farebné koráliky a ďalšie dekorácie, ktoré svojím vzhľadom priťahujú ľudí, aby ich kúpili. Sviatok Baba Marta, ktorý je čisto pohanským rituálom, je jednou z najstarších pokračujúcich tradícií v kresťanskej Európe a v roku 2017 bol zaradený do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

V bulharskom folklóre sa Baba Marta (bulharsky Баба Марта) považuje za divú a živú dámu, ktorá vždy vyzerá, že sa hnevá na svojich dvoch bratov, január a jebruár, zatiaľ čo slnko vychádza iba vtedy, keď sa usmieva. Je to skrátka nevrlá stará dáma, ktorej nálada sa veľmi rýchlo mení. Všeobecne sa verí, že nosením červeno-bielych marteníc ľudia žiadajú Babu Martu o milosrdenstvo. Dúfajú, že tak rýchlejšie odíde zima a nastane jar. Prvý vracajúci sa bocian alebo lastovička sa považuje za predzvesť jari a ako dôkaz toho, že Baba Marta má dobrú náladu a chystá sa odísť do dôchodku.

Aj marec je ten správny mesiac

Veľmi sa mi páči, že Bulhari, v oveľa väčšej miere ako my Slováci, dodržiavajú a praktizujú svoje starodávne tradície každý jeden rok, ktorými si neustále pripomínajú, aká bohatá je ich kultúra. Bolo priam magické sledovať pomaly rozkvitajúce stromy v akomkoľvek bulharskom meste obvešané martenicami či sledovať nadšených Bulharov, ako priväzujú svoje náramky na konáre stromu, alebo ako si ich vymieňajú v uliciach mesta. Cítil som z toho lásku a dobrotu. Ak sa rozhodujete, ktorý je ten správny čas na návštevu Bulharska, odporúčam spraviť si výlet počas marca, keď sa celé Bulharsko zahalí do červeno-bielej rozprávky.