Ako sa správať keď prší a počas búrky:

1. Počas túry na hrebeni

V horách sú búrky častejšie ako v nížinách, majú dramatickejší priebeh a vyššiu frekvenciu bleskov. Najviac ich udiera vo výške 1 500 až 2 000 metrov. Už pred túrou si preto treba vytypovať miesta, odkiaľ z hrebeňa môžete bezpečne zliezť čo najnižšie do údolia. „Ak sa vám to nepodarí a nenájdete ani úkryt, čupnite si na zem s nohami pri sebe a snažte sa splynúť s okolím. Pozor, ohrozuje nás búrka, ktorá je od nás vzdialená aj viac ako desať kilometrov!“ hovorí Samuel Hruškovic.

Nebezpečné sú aj horské sedlá, cesty zaistené oceľovými lanami či turistické chodníky na bočných hrebeňoch, pretože na tých osoba prevyšuje okolie. Počas búrky nikdy nestojte na kraji lesa, ale treba zájsť hlbšie do porastu. Od každého stromu sa držte vo vzdialenosti viac ako dva metre. Vyhýbajte sa mokrým skalám, žľabom, roklinám a močariskám. Naposledy blesk na hrebeni udrel do piatich mužov v Beskydách v júli! Všetci skončili v nemocnici.

2. V meste

Blesk počas búrky v Žiline zabil psičkára. Podľa záchranárov je to rarita, no keď sa schyľuje v búrke v meste, radšej utečieme do najbližšej budovy. Vyhýbame sa námestiam, ktoré tvoria otvorené plochy. „Neprechádzajte nimi, najmä nie s dáždnikom nad hlavou!“ tvrdí Samuel Hruškovic. Pozor tiež na vysoké stromy, ktoré sú vyššie ako blízko stojace domy či bytovky. Nebohý muž sa schoval pod jeden z nich.

3. Na kúpalisku

Dostatočne zavčasu pred príchodom búrky z vody vylezte. Voda má väčšiu vodivosť ako zem a výboje po údere blesku sa po nej môžu šíriť stovky metrov. Počas búrky sa nezdržujte ani na brehu jazera či rieky, stále tam môžete byť najvyšším bodom! Blesk zabil na bratislavskom kúpalisku v roku 2010 dvoch ľudí, údajne nerešpektovali pokyny plavčíkov a odmietli odísť do bezpečia.

4. Na festivale

Drámy na koncertoch sa udejú každé leto. „Lúky a otvorené priestory, nad ktorými sa dvíhajú vysoké pódiá, sa môžu stať tiež terčom bleskov. Počas búrky neostávajte pod pódiom, radšej sa schovajte v aute, ktoré však musí mať pozatvárané okná! Stan na otvorenom priestranstve neposkytuje ochranu. Do úvahy treba brať aj účinky silného nárazového vetra pred búrkou aj počas nej,“ uzatvára Samuel Hruškovic.

5. Je jaskyňa úkryt?

Pred jedenástimi rokmi zahynula v Súľovských vrchoch mladá Kysučanka a jej vtedy dvojročný syn. Pred bleskami sa skryli do miestnosti Súľovského hradu a stáli priamo na jej začiatku. „Keby vošli dovnútra miestnosti a čupli si, nič sa im nestane,“ opisuje Samuel Hruškovic. Pokiaľ je jaskyňa malá, neochráni nás. Elektrický prúd môže po zásahu hory bleskom pretekať aj jej vnútrom, človek sa stane skratovým mostíkom a elektrický výboj prejde cez jeho telo!