Ženích Pedro Antonio González Rossia pred pätnástimi rokmi študoval na Slovensku a býval u Metesovcov. Stal sa súčasťou rodiny a kontakty sa nepretrhli ani po odchode mladíka domov. V Námestove prežil niekoľko ďalších Vianoc, Slovensko navštívila aj jeho mama. „Ako-tak chápala, že tu žena denne varí. Ale nešlo jej do hlavy, prečo zavára a komoru má plnú domácich kompótov,“ smeje sa Daniela a dodáva, že rodina žije v Argentíne ako v juhoamerickej telenovele.

Pedrov otec je chemický inžinier, mama právnička. O domácnosť sa im stará pomocníčka. „Gonzálezovci nás stále pozývali do Argentíny. Smiali sme sa, že ak sa toľkú diaľku niekedy vyberieme, tak len na Pedrovu svadbu. A oni nás na ňu naozaj zavolali.“ A tak sa Oravčanka Daniela Metesová s manželom Mariánom a dvoma synmi ocitla na svadbe v Buenos Aires.

Argentínska svadba: Namiesto valčíka diskotékové hity

Svadobná úprava nevesty zabrala celé hodiny. Aj pre ostatné svadobčanky objednala nevesta celý kadernícky salón, kde sa ich účesom venovalo štyridsať kaderníkov.

Kaderníčka? Chlap!

Svadobčania v Argentíne sa zabávajú dva dni. Oznámenia a pozvánky na hostinu posielajú rodičia budúcich manželov. Najskôr, v pracovný deň, je civilný sobáš. Pedro a Eugénia ho mali vo štvrtok. „Každý mal troch svedkov. Ženích v obleku s nevestou v ľahkých letných šatách stáli, svedkovia sedeli. Scéna mi opäť pripomínala telenovelu. Možno aj preto, že snúbenci sa sobášili u nevesty na dvore domčeka v Buenos Aires. Mladomanželia stáli pod altánkom, sobášil ich úradník, jedli a pili sme postojačky. Obsluhovali nás dvaja černosi. Vyzeralo to ako na väčšej rodinnej oslave.“

Druhý obrad, cirkevný, sa konal v sobotu. Pre neznesiteľné horúčavy argentínskeho leta, ktoré je v januári, bol až o pol desiatej večer, čo tu nie je nič nezvyčajné. Všetky reštaurácie totiž v Buenos Aires otvárajú po poobedňajšej sieste o ôsmej večer. Kým na Slovensku vládne v deň svadby od rána stres, Argentína žije pokojným tempom. „Dopoludnia sme zašli na štadión Boca Juniors, kde má svoj kútik slávy Diego Maradona. Pozreli sme si aj cintorín Recoleta s hrobkou, v ktorej leží slávna Evita,“ opisuje Daniela.

Popoludní sedela v kaderníckom salóne, ktorý pre svadobčanky objednala nevesta. „Bolo tam asi štyridsať miest, kaderníci boli väčšinou chlapi. Učni, nahodení v bielom, umývali a rozčesávali ženám vlasy. Kadernícki majstri boli v čiernom a s účesmi doslova čarovali. Ten, ktorý sa staral o mňa, chcel, aby som vyzerala ako Charlene Wittstocková, manželka monackého kniežaťa Alberta II.,“ smeje sa Námestovčanka. Na sobáš odchádzala s manželom a dvomi synmi až o pol deviatej večer.

Pred katolíckym kostolom stretli Pedra v smokingu, ale bez kytice. „Tú si nevesta donesie sama,“ podotýka. Zástup ľudí, ktorý sa tu vytvoril, však nešiel na sobáš Eugénie. Času v juhoamerickom ponímaní je na všetko habadej a pred ňou sa v priebehu hodiny vydávali ešte dve ďalšie ženy.

Hlavný obrad sa odohrával v kostole o pol desiatej večer, lebo cez deň sú veľké horúčavy.

Tanečníci zrušili stôl

Metesovci sa usadili v kostole. Zazvonil zvonček, k oltáru pomaličky kráčal otec s nevestou. Žena mala dlhé biele šaty, vo vlasoch jediný kvet, v rukách držala ružové ruže. Omša prebehla rovnako ako na Slovensku. „Zvláštne boli len gratulácie novomanželom. Nestáli pri sebe, každému sme blahopriali samostatne,“ hovorí Danka. Z kostola sa odviezli na párty do Námorníckeho centra – Centro Naval, budovy na hlavnej pešej zóne Florida v Buenos Aires, kde Slovenka nestačila otvárať oči.

Dedko nevesty bol námorný admirál, preto bola svadba neskutočne honosná. Pedro (31) pozval Eugéniu (30) do prvého tanca. Z reproduktorov však nezaznel valčík, ale diskotékový hit od speváka Pitbulla Give me everything. Asi päťdesiat kamarátov pri ňom vyhadzovalo novomanželov nad hlavy. „Zato sála v centre výzdobou pripomínala zámky vo Versailles. Stoly na hostine sa prehýbali pod krevetami, suši, jahňacím mäsom, šunkou, hovädzinou, zmrzlinou či tortami. Prestieranie vyzeralo ako na Titanicu, toľko drahých príborov a lyžíc tam bolo. A Argentínčanky sú veľmi pekné, štíhle a vyzerajú mladšie, ako v skutočnosti sú,“ dopĺňa Daniela.

Zábava sa rozbehla asi po hodine a na parkete, kde sa zvŕtalo približne dvestopäťdesiat svadobčanov, to vyzeralo ako na diskotéke. Keď nebolo kde tancovať, tanečníci zrušili stôl mladomanželom a ich rodičom. „Odniesli ho zo sály,“ konštatuje Slovenka. Program spestrovali malé filmové ukážky zo života Pedra a Eugénie. Na žiadnu spoločnú fotku, prípitok, modlitbu či príhovor neostal čas. Iba ráno o štvrtej rozkrojili svadobčania tortu, rozdali si smiešne čiapky, o piatej priviezli gril s južanskou špecialitou, pravým bife de chorizo, a o pol siedmej ráno sa svadba skončila. Na druhý deň sa mal ženích rozlúčiť s bratom, ktorý býva v Španielsku. Nestihol to. To nič, čas v Argentíne nehrá žiadnu rolu. Uvidia sa v marci...

Honosná svadobná hostina sa konala v Námorníckom centre, lebo dedko nevesty bol námorný admirál.

Argentínske zaujímavosti

  • Najdrahšou časťou krajiny je štvrť Puerto Madero v Buenos Aires, ktorá vznikla na mieste bývalého prístavu. Byt tu stojí 1 400 000 dolárov. Iné štvrte hlavného mesta zasa patria k najnebezpečnejším v Argentíne a chodiť po nich po zotmení sa neodporúča.
  • Najjužnejším mestom celej zemegule je Ushuaia. Má asi šesťdesiattisíc obyvateľov a predávajú tu čokoládové tučniaky. Je tu aj najjužnejšie položený maják na svete. 
  • Život v krajine je len o čosi nákladnejší ako na Slovensku. Hrubý mäsový steak je však lacnejší než pizza.

Argentínska svadba: Namiesto valčíka diskotékové hity

Daniela pred hrobkou rodiny Duartovcov, kde je pochovaná aj slávna Evita Perónová.