Stredoveký komplex palácov a pevností maurských panovníkov, leží nad mestom Granada, v španielskej Andalúzii. Hoci v ňom sedemsto rokov vládli maurskí sultáni, dnes sa v nej najviac hovorí o tých, ktorí Arabom v Európe zasadili poslednú ranu.

Podporili moreplavca

Manželia Izabela a Ferdinand II., španielski katolíci, ktorí prišli s inkvizíciou, prenasledovaním ľudí podozrivých z kacírstva, dobyli Alhambru v roku 1492. Hneď v ten rok ich tam navštívil Krištof Kolumbus, ktorého podporili v ceste do Indie. Za financie im sľúbil neslýchaný prepych.

Alhambra je pevnosť v Španielsku
Zdroj: JÁN DZÚR

Najslávnejší moreplavec sveta sa omylom dostal do Ameriky, čo Aztékom, Mayom a Inkom prinieslo katastrofu, no Španielom bohatstvo, o akom sa dovtedy žiadnemu ani len nesnívalo. Alhambra je aj vďaka tomu pyšná a obrovská, jej prehliadka trvá niekoľko hodín.

Alhambra je pevnosť v Španielsku
Zdroj: Ján Dzúr

Hýrili v kúpeľoch

V čase, kedy Slovania nosili okolo hrude medvedie kože, tu Arabi hýrili v kúpeľoch, mali vlastné spálne i fontány v letných záhradách. Dnes je pevnosť, ktorej hovoria aj Červený hrad, súčasťou dedičstva UNESCO. Otvorená je denne, vstupné sa začína na sume 14 eur, na začiatku januára v nej vládlo príjemné počasie – osemnásť stupňov Celzia...