Padali skrine

V priebehu necelých dvoch týždňov zasiahli oblasť Emilia Romagna v severnom Taliansku až štyri mohutné zemetrasenia. Otrasy pôdy s magnitúdou 5,8 stupňa Richterovej stupnice blízko historických miest Bologna a Modena sa vrátili niekoľkokrát denne, slabšie záchvevy tu ľudia cítili každú chvíľu. Kým domy, fabriky, kostoly a cenné architektonické stavby padali, oni sa držali za ruky a v beznádeji sa utešovali. „Prvé zemetrasenie, pred desiatimi dňami, prišlo o štvrtej nadránom. Snívalo sa mi, že šoférujem a nabúrala som, hoci nemám vodičský preukaz. So srdcom na jazyku som sa strhla a nasledoval šok. Dva metre vysoká skriňa, dlhá ako celá stena, zarachotila kúsok odo mňa. Ak by som mala posteľ o tridsať centimetrov bližšie, privalí ma,“ nadýchne sa Alena, ktorá v Bologni pracuje ako pomocná majsterka v obchode s ovocím a so zeleninou. Vybehla na balkón, no potom rýchlo zapla televízor. V priamom prenose ľudí upozorňovali, že šieste najväčšie mesto Apeninského polostrova rozkolísalo zemetrasenie. Od tých čias mnohí Taliani spávajú s taškou s najcennejšími vecami a dokladmi pod hlavou. „Najhoršia zo všetkého pri zemetrasení je bezmocnosť. Najskôr na mňa doľahla úzkosť a zdalo sa mi, že sa na svet pozerám posledný raz. Nemohla som sa nadýchnuť. Nohy mi oťaželi tak, že som sa nevládala pohnúť. Po celom tele mi behali zimomriavky a mala som dojem, že počas minúty sa v meste ochladilo o dvadsať stupňov Celzia,“ opisuje svoje pocity po prvých otrasoch mladá žena. Myslela na svoju mamku v Bardejove a prišlo jej ľúto, že sa k rodine dostane len raz za rok: na Vianoce. Ale krušné chvíle Slovenky sa v Taliansku zďaleka nekončili.

Do domu len s hasičom

O pár dní neskôr na Bolognu zemetrasenie udrelo opäť. Tentoraz sa však domy neroztriasli v noci, ale cez pracovný deň. Ľudia panikárili, doprava zlyhávala, školáci sa skrývali pod lavice. Na niekoľko minút vypadli mobilné siete aj internet. „Počas dvanásťhodinovej pracovnej zmeny som s kolegyňami z trasúcej sa budovy, kde pracujem, vybehla na ulicu šestnásťkrát,“ tvrdí Alena. V centre Bologne popraskali historické budovy, z viacerých spadla omietka. Ľudia v obavách pred padajúcimi troskami radšej nechodia po chodníkoch, ale po cestách. Aj pri najmenšom zakolísaní sa doma schovávajú medzi zárubne: tam je to vraj najbezpečnejšie. Mnohé kostoly, fabriky a menšie nemocnice v historickom meste aj jeho okolí zatvorili. Najvyhrotenejšia situácia je v staručkých mestečkách regiónu, kde sa zrútili celé ulice. „Obec, kde býva moja kolegyňa, evakuovali. Všetci jej obyvatelia spia v unimobunkách. Policajti stoja vedľa ciest a nepúšťajú do oblasti ani domácich. Keď čosi potrebujú, môže ísť do domu len jeden z rodiny: v sprievode karabiniera alebo hasiča a najviac na desať minút. Je to tam také nebezpečné, že Červený kríž ľuďom radšej nachystal stany,“ opisuje Slovenka, ktorá do Talianska pôvodne pricestovala na zber jabĺk do Bolzana. Mala v ňom ostať pár mesiacov, no vydržala šesť rokov a potom sa za láskou presťahovala do Bologne. A hoci tá vyprchala, Alena v severnom Taliansku žije ďalej. Už je v ňom deväť rokov, no na posledný týždeň by najradšej zabudla. Podobné pocity má Miroslava Ludvíková (30), ktorá je na stáži v neďalekej Modene. Epicentrum jedného z otrasov vzniklo len pätnásť kilometrov od mesta, kde táto mladá historička pôsobí.

Do niektorých domov vás
pustia len v sprievode
hasičov.
Do niektorých domov vás pustia len v sprievode hasičov.

Foto: Ján DZÚR

Sirény nezazneli

„Záchvevy pôdy pokračujú celý týždeň. Od slabých, ktoré zachytia len prístroje, po tie, čo naháňajú strach,“ priznáva sa. Prvé zemetrasenie v Modene zažila už v januári, no bolo slabučké a ešte sa mu smiala. Pred pár dňami sa však žarty skončili aj pre ňu. V historickej metropole a jej okolí sa kývali budovy aj autá. Steny na domoch praskali, v bytoch padali veci z poličiek. Na železnici aj na cestách vládol chaos, nefungovali telefóny, nad mestom lietali vrtuľníky.

„Zemetrasenie prirovnávam k odpáleniu nálože v lome. Zem sa po výbuchu na chvíľu zatrasie, ale potom, na asi pol minúty, sa ešte viac rozkmitá. Je to desivé, pretože neviete, čo bude nasledovať a ľudia na severe Talianska nie sú zvyknutí na nič podobné. A hoci sú otrasy pôdy v našom regióne na titulkoch všetkých novín, doteraz som ani raz nepočula sirénu či nejaké varovanie pred nebezpečenstvom. Len v rádiu hlásili, že je zemetrasenie,“ tvrdí Miroslava, ktorú sme zastihli v práci. Odpisovala nám s krátkymi prestávkami: mlčala vtedy, keď sa v Taliansku triasla zem.

„Budove, kde pracujem, verím. Podľa mňa len tak spadnúť nemôže, ale dnes som z úradovne vybiehala na ulicu štyrikrát. Naproti nám je škola, z ktorej už evakuovali študentov. Megafónom im hovorili, kam majú ísť. Bývam na treťom poschodí a majiteľ mi nakázal spať na prízemí: v jeho kancelárii. On, rovnako ako kopa ďalších ľudí, prespáva v stane. Kamarátka zo San Felice už týždeň bivakuje v aute. Je to nepríjemné. Ľudia sú unavení a majú strach, že sa zemetrasenie môže kedykoľvek vrátiť,“ uzatvára rozprávanie z roztraseného talianskeho severu mladá vedkyňa. Na konci minulého týždňa tu seizmológovia zachytili za pol dňa vyše osemdesiat otrasov...

Prídu ďalšie?

Horná časť Európy nie je tak tektonicky činná ako jej južná časť, no otrasy pôdy nie sú v severnom Taliansku podľa seizmológov nič nezvyčajné. Oblasť totiž leží v zóne, kde sa odohrá až dvadsať percent všetkých tektonických zemetrasení na zemi. „Toto bolo nezvyčajné len v tom, že sa udialo v rovinatej oblasti medzi Alpami na severe a Apeninami na juhu. No jeho presná príčina sa zatiaľ určiť nedá,“ myslí si Jennifer Youngová z Univerzity v Edinburghu. Otrasy pôdy okolo Bologne podľa všetkého spôsobil pohyb zemských krýh. Seizmológovia varujú, že hoci sa intenzita a sila otrasov v severnom Taliansku postupne znižujú, ďalšie silné zemetrasenia nedokážu vylúčiť.