Hľadiac do nepopísaného kalendára roka 2020 treba povedať, že možno o pár dní sa narodia bábätká, ktoré budú približne v roku 2060 rozhodovať o osude tohto sveta. To už bude štyridsiatnikom aj potomok Dominiky Cibulkovej a manželov Gáboríkovcov, takže slovenský tenis či hokej čaká príchod genetických pokračovateľov úspechov nášho športu.

Bude olympijské zlato?

Keď sme pri športe, náš pohľad sa zameriava aj na dve najsledovanejšie športové udalosti tohto roka. Tou najväčšou je letná olympiáda v Tokiu. Na prelome júla a augusta nás budú reprezentovať tí najlepší vo vodnom slalome, v športovej gymnastike, rýchlostnej kanoistike a športovej streľbe. A výborní atléti. Ak by sa Matejovi Tóthovi podarilo obhájiť olympijské zlato, neboli by sme proti. Na olympijských hrách sa bude súťažiť aj v piatich nových športoch, a to v bejzbale, karate, skejtbordingu, športovom lezení a surfovaní. Na všetko bude dávať pozor maskot Miraitowa, ktorého vybrali v ankete žiaci japonských základných škôl. No a pevne veríme v postup našich futbalistov na európsky šampionát. Od cesty na veľkú futbalovú oslavu nás delia dva víťazné zápasy, najprv musíme v marci poraziť Írov a potom už budeme pomaly klopať na dvere šampionátu. Teda nie my, ale Marek Hamšík so svojou partiou. Držíme palce!

Najvyššia stavba sveta

Zo svetových očakávaných udalostí je asi slovom roka 2020 – brexit. Premiér Boris Johnson chce dosiahnuť, aby Británia opustila Európsku úniu do 31. januára 2020. V tento deň majú zrušiť ministerstvo pre brexit, vraj už nebude potrebné. Čo nastane potom, ťažko odhadnúť. Mnoho Slovákov, ktorí v Británii pracujú, sa už sťahuje domov. A možno to nebude až také horúce. Horúco je však určite na Marse, kde ide NASA hľadať známky života. Misia Mars 2020 pošle do jedného z kráterov na Marse laboratórium, ktoré bude skúmať horniny vytvorené v obývateľnom prostredí, ktoré môžu mať zachované znaky dávneho mikrobiálneho života. Až keď sa vzorky vrátia na Zem, budú môcť vedci určiť, či sú prítomné definitívne znaky dávneho života. A u nás na Zemi? Postaví sa veža Jeddah, najvyššia stavba sveta, Burj Khalifa v Dubaji príde o prvenstvo, nová veža v Saudskej Arábii bude merať celý kilometer! Bude sa pýšiť 170 poschodiami, na ktorých sa budú nachádzať domy, hotely či kancelárie.

Príde k nám aj Lenny Kravitz

Mrknime sa aj na slovenské koncertné pódiá. V tomto roku môžeme na vlastné oči vidieť a počuť veľké množstvo hviezd. V júli na bratislavskom zimnom štadióne zaspieva Lenny Kravitz. V novembri príde zasa slávna kapela Simply Red. Do Trenčína príde na Pohodu Thom Yorke z Radiohead a v okolitých krajinách sa budú premávať fanúšikovia na koncerty Guns N´Roses či kapiel Keane a A-ha. Tešíme sa aj do kina. Už teraz v januári uvidíme pokračovanie „zlých chlapcov“ Bad Boys For Life či film Dolittle s Robertom Downeym Jr., v marci uvidíme hranú disneyovku Mulan a v apríli nás poteší nový James Bond. Vraj posledný s Davidom Craigom, ale to už povedal dvakrát... Uvidíme, či bude nový Top Gun s Tomom Cruisom úspešný rovnako ako prvá časť z roku 1986, a peckou by mohol byť aj súboj novej Gorilly s King Kongom. Keď k tomu pridáme plejádu nových cédečiek a koncertov slovenských a českých interpretov a fakt, že niektoré udalosti ešte nemajú v pláne ani ich organizátori, mohol by to byť zaujímavý rok. Okrem toho číslo 2020 (aj jeho rímska verzia MMXX) vraj znamená čas veľkých zmien, tak sa na ne pripravte, ale najmä tešte. Veď určite to budú zmeny k lepšiemu!