Halič, historický regióne medzi Krakovom a Ľvovom, bol pred prvou svetovou vojnou súčasťou Rakúsko-Uhorska. Žilo tu osem miliónov Poliakov, Ukrajincov, Židov, Nemcov, Rusínov, či Rómov. Ako si v jazykovom, kultúrnom a náboženskom Babylone nažívali, ukazuje jeden z najväčších skanzenov v strednej Európe, Haličské mestečko v meste Nowy Sącz.

Lákadlom múzea pod holým nebom, kde sa sezóna začína už tretieho mája, je námestie z devätnásteho storočia. Obopínajú ho dielne a obchody. Dokopy ich je dvadsať a mnohé majú reklamné tabule v troch – štyroch jazykoch.

Utekali aj na Slovensko

Halič bola najchudobnejší kraj monarchie. Na návrší i  lúkach ho pripomínajú drevené kostoly, veterné mlyny i chalúpky bedače. Zrak ťahá Jozefovská kolónia, do akej sa uzavreli Nemci, ktorí prišli oživiť zaostalý kraj, no žili uzavretí vo svojej komunite.

Halič bola najchudobnejší kraj monarchie.
Zdroj: JÁN DZÚR

Obďaleč sú príbytky poľských gazdov, ktorí do spálne vchádzali cez maštaľ, aj chalúpky Lemkov, u nás známych ako Rusíni. Väčšinou chodili bosí, celá rodina sa tlačila v jednej miestnosti  a musela sa spoľahnúť na drobné políčko pred domom. Kraj poznamenalo niekoľko veľkých emigračných vĺn, viaceré z nich smerovali nielen do Ameriky, ale aj na Slovensko. Dnes sa práve do historickej Haliče valia utečenci pred vojnou na Ukrajine...

NA TOMTO MIESTE NÁJDETE FOTOGRAFIE SKANZENU, KTORÝ UKAZUJE ŽIVOT V HALIČI