Mnoho prípadov týrania zvierat pozná aj Klaudia Kollár, zakladateľka Malkia parku. Ide o občianske združenie, ktorého poslaním je zachraňovať mačkovité šelmy z cirkusov a z nevhodných podmienok v súkromných chovoch alebo v zoologických záhradách, ale útočisko tam našli aj iné druhy zvierat, ktoré boli týrané alebo nechcené a vo voľnej prírode by neprežili. „Preto sme im zo súkromných zdrojov vytvorili podmienky na dôstojnejší život. Naším cieľom je aj šírenie osvety a motivácia ľudí k rešpektu a láske k zvieratám,“ hovorí.

Ukradnuté z prírody

Klaudia Kollár potvrdzuje, že dnes sú zvieratá zneužívané na zárobkovú činnosť v cestovnom ruchu. „Všade, kde ponúkajú turistom hladkanie či fotenie s divožijúcim zvieraťom, treba zobrať do úvahy, že to zviera slúži len ako ,otrok‘ na zarábanie pre majiteľa. Zviera je nútené zvyknúť si od malička na človeka a čo je horšie, väčšinou tieto mláďatá sú doslova ukradnuté rodičom. Napríklad opice, ktoré žijú do dospelosti s rodičmi, a keď ho vezmú matke, trpí nielen matka, ale aj mláďa má potom narušenú psychiku. Navyše, keď ukradnú mláďa vo voľnej prírode, matku zabijú, aby jej ho mohli vziať,“ opisuje Klaudia Kollár praktiky pytliakov. Takým príkladom v Malkia parku je Lui, gibon bieloruký. „Tiež k nám prišiel bez maminky, nevieme, čo sa s ňou stalo. Slúžil na to, aby si zvykal na človeka, aby neskôr mohol byť možno zneužívaný na hladkanie a fotenie. Ľudia väčšinou nedomyslia, prečo je to mláďa, s ktorým sa fotia, bez mamy. Nespýtajú sa, ako je to možné, že je navyknuté na človeka a dá sa s ním fotiť, oni riešia iba svoj vlastný zážitok, odfotiť sa s opicou a tým sa to pre nich skončilo.“

Opičky, s ktorými sa turisti fotia, vyzerajú iba naoko pekne. V skutočnosti s nimi zaobchádzajú veľmi zle.
Opičky, s ktorými sa turisti fotia, vyzerajú iba naoko pekne. V skutočnosti s nimi zaobchádzajú veľmi zle.
Zdroj: Instagram

Zabrúsené pazúry

 Obdobne je to aj s mláďatami šeliem. „Tie, ktoré máme z cirkusu, napríklad mláďa bieleho tigra Carmen, slúžila iba na fotenie a hladkanie a preto musela mať zabrúsené pazúriky, aby nepoškrabala návštevníkov. To je ten lepší prípad, niektorí majitelia v rôznych súkromných zariadeniach pazúry drasticky vyoperovávajú. Týranie je aj prípad slonov, ktoré sú zneužívané na to, aby vozili turistov. Všetky tieto zvieratá majú neľahký osud. Nemôže niekto povedať, že miluje zvieratá a pritom podporí ich zneužívanie a utrpenie,“ uzatvára Klaudia Kollár.

Anketa
Zvyknete sa aj vy na dovolenke fotiť so zvieratami, či na nich voziť, alebo sledovať rôzne šou s nimi?
  • 0%
  • 100%