Je to presne rok, čo svet šokovala správa, ako turista z Česka skočil v Egypte z hotelového móla rovno k žralokovi. Roztrhal ho pred očami manželky a dcéry. A toto leto sa udiala podobná tragédia. Pred zrakom mamy a otca roztrhali tri tigrie žraloky dvadsaťročné dievča, ktoré šnorchlovalo na Bahamách, teda tiež v bezpečnom turistickom raji. Účastníkov tragédie zaskočilo, ako agresívne si zvieratá počínali. Vôbec, žraločie útoky sa povážlivo množia. Doteraz sa to pripisovalo nedostatku rýb v moriach. Sú hladné a tak lovia, na čo narazia. Teraz sa však ukazuje, že je tu aj ďalšia príčina. Globálne otepľovanie. Vedci zistili, že má veľký vplyv na nárast agresivity ako u zvierat, tak aj ľudí.

Agresor z horúčavy

O konfliktných ľuďoch sa hovorí, že majú horúcu hlavu. A je to pravda. Vysoká teplota skutočne ovplyvňuje psychiku a správanie sa smerom k horšiemu. Prišiel na to vedecký tím z Univerzity v Berkley. Štatistické analýzy jednoznačne potvrdili, že výkyvy teplôt nad dlhodobým priemerom zvyšujú únavu, nervozitu a agresivitu. Vidno to aj z policajných záznamov, v horúcom počasí narastá počet násilných trestných činov. Medzi gangmi vraj násilie vzrastá až o štyri percentá. Teploty tiež prehlbujú depresiu, preto majú vplyv na rastúce množstvo samovrážd.

Teplo tiež vraždí

Nestačí však, že v horúčavách sa stupňuje agresivita. Teplo rádovo zabije viac ľudí než živelné katastrofy. Vo Veľkej Británii, ktorá rozhodne nie je zem sálajúceho slnka, umrú každoročne na extrémne teplo dve tisícky ľudí. Najčastejšie sa im zastaví srdce. Horúčavy však vraždia aj nepriamo. Napríklad tým, že zvyšujú únavu, dramaticky narastá počet ťažkých dopravných nehôd.

Máme sa teda na čo tešiť. Podľa prognóz bude koncom storočia priemerná teplota vyššia ešte o tri stupne než dnes a dažďa bude oveľa menej. Horúcu hlavu bude mať teda skoro každý, na súši, v mori aj na nočnej ulici.