Život nežnej blondínky je celý popretkávaný tancom. Venuje sa mu odmalička, keďže jej rodičia sú zakladatelia detského folklórneho súboru Klnka. Tam však Barbora nepracuje, nechcela vraj kariéru na zlatej tácke, ťažiť z diela rodičov. Je zamestnaná na letisku Schwechat pri Viedni ako beauty konzultantka, a keďže sú kreatívny tím, vymysleli dvadsaťminútovú šou, počas ktorej tancovali medzi parfumami. „Zapojili sa aj deti cestujúcich, bolo to milé,“ hovorí. Možno sa raz takto predstavia na letisku aj slovenské ľudovky.

Barbora vždy chcela byť letuškou, kvôli zdravotným problémom jej to nevyšlo. „Rozhodla som sa, že budem aspoň na letisku. Mám dotyk s lietadlami a cestujúcimi, aj keď len na zemi a nie v oblakoch. Je to zaujímavá práca, nikdy neviete, koho stretnete. Na druhej strane ste neustále v dave ľudí, ktorí sa ponáhľajú, niečo hľadajú... Vydržať deväť hodín v pozitívnom naladení je náročné. A ešte k tomu stále v klimatizácii. Tou prácou musíte žiť, inak tam nevydržíte. Je tam veľká fluktuácia zamestnancov,“ opisuje svoje pracovisko.

Barbora s kolegami roztancovali letisko.
Barbora s kolegami roztancovali letisko.
Zdroj: Archív B.S.

Zápal mozgových blán

Barborin sen o práci letušky zmarila ťažká choroba. „Bolo to pred dvomi rokmi, pracovala som vtedy v známej tanečnej škole. Krásny rok života, ale keďže som bola vyčerpaná, rozhodla som sa ísť na dovolenku do Holandska. V Amsterdame som sa prihlásila na baletné hodiny,“ spomína, ako cestovala s oslabenou imunitou. Cítila sa prechladnutá, v Amsterdame sa však pridružili horúčky a závraty. „Poslednú noc pred odletom som mala už štyridsiatky a bola som dezorientovaná. Na letisku som zle videla, stŕpla mi šija, bola som svetloplachá. Museli mi pomôcť cestujúci,“ spomína.

Po prílete do Bratislavy sa dostala do ružinovskej nemocnice. Hoci sa jej na tele objavovali krvavé fľaky, nechali ju čakať štyri hodiny! Zachránilo ju zrejme to, že keď išla na toaletu, uvidela sa v zrkadle. „Už som mala krvavé fľaky aj pod očami. Ukázala som to lekárom a konečne sa zľakli a začali konať. Zistili, že mám zápal mozgových blán!“

Previezli ju do nemocnice na Kramáre, kde upadla do kómy a tri dni si nepamätá. Posledné chvíle, ktoré sa jej vybavujú, je prítomnosť babky a sestry. „Všade bol strašný chaos, okolo mňa samé hadičky, lekári v strese. A potom už neviem nič.“ Lekári sa zhodli, že je to meningokoková meningitída. „Je možné, že som dostala infekciu zo syrov, ktoré som v Amsterdame jedla. Vlastne sa nezistilo, z čoho to vzniklo.“ Jej rodičia boli s Klnkou v Španielsku, keď dostali od lekárov informáciu, že sa nedožije rána. Keďže však boli zodpovední za tridsať cudzích detí, nemohli prísť naspäť za dcérou bojujúcou o život.

Barbora Saňková je atraktívna slečna.
Barbora Saňková je atraktívna slečna.
Zdroj: Archív B.S.