Žijeme v nepokojných časoch. Koronavírus už tretí rok dusí svetovú ekonomiku, jeho ďalšia vlna akurát sužuje Slovensko. Nezmyselnú vojnu na Ukrajine, ktorá zrejme tiež nepotrvá krátko, sprevádza nebývalý rast cien surovín. Sprevádza ich  dramatická inflácia, jav, ktorý znamená, že hoci na výplatnej páske máme stále rovnakú sumu, kúpiť za ňu si môžeme stále menej. Rovnako nám klesá aj hodnota peňazí, ktoré sme si odkladali na horšie časy. Inflácia znižuje ich hodnotu, čo znamená, že chudobnieme.

Investíciu si rozdeľte

„Vzhľadom na významný nárast cien energií a nerastných surovín, ktoré tvoria súčasť výroby a poskytovania takmer všetkých tovarov a služieb, sa dá predpokladať, že zvýšená inflácia tu nebude pár mesiacov, ale pravdepodobne pár rokov,“ vystríha analytik finančných produktov Maroš Ovčarik. Na sporiacom účte v banke odporúča ponechať si finančnú rezervu do výšky štyroch čistých mesačných platov, ostatné peniaze sa podľa neho oplatí pravidelne investovať. Trebárs aj po päťdesiat eur mesačne a bez ohľadu na to, čo sa na finančných trhoch práve deje.

Kam investovať peniaze, poradí vám odborník
Zdroj: Archiv Maroša Ovčarika

Ak máme vyššiu sumu voľných peňazí a chceme ich jednorazovo zainvestovať, môžeme investíciu rozložiť na viac platieb. Takto minimalizujeme riziko zlého načasovania. „Päťtisíc eur si rozdelíme napríklad na päť platieb po tisíc eur. Aj to je jeden z prístupov, ako rozumne využijeme súčasné poklesy na finančných trhoch,“ odporúča Maroš Ovčarik. Najúčinnejšie podľa neho je portfólio, ktoré je zložené z hotovosti, z akcií, z dlhopisov a z nehnuteľnosti. Práve domy a byty sa zvyknú chovať nezávisle od vývoja cien akcií a dlhopisov a chránia celé naše portfólio.