Kaviarenská kultúra na Slovensku sa v ostatných rokoch pohla dopredu raketovým tempom. Netradičné a architektonicky príťažlivé bistrá ale nevyrástli iba v historických centrách miest, pribudli aj na neraz odľahlom vidieku.

Jednou z najoriginálnejších kaviarní u nás stojí na okraji Telgártu. Zrekonštruovaný železničný vagón pod Chmarošským viaduktom, ale neponúka iba skvelú kávu. Ukrýva tiež príbeh manželov Zuzany a Andreja Šramkovcov, ktorí posedenie pri čiernom moku spojili so spoznávaním histórie Horehronia.

Stavali ho nezamestnaní

Chmarošský viadukt je jednou z najfotografovanejších technických pamiatok na Slovensku. Takmer 115 dlhý a 18 metrov vysoký železničný most vyrástol pred takmer sto rokmi na trati Červená Skala – Margecany. Má deväť oblúkov a je prvým svojho druhu v bývalom Československu.

Pri Telgárte vyrástla originálna kaviareň.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHIV DEPO CAFÉ, NIKOLETA MACKOVJAK PHOTOGRAPHY

Stavali ho nezamestnaní železničiari, ale aj mládež u okolia, ktorá v čase veľkej hospodárskej krízy ostala bez práce. Viadukt sa mihol sa vo viacerých reklamách, Juraj Jakubisko ho ukázal vo filme Postav dom, zasaď strom a manželia Šramkovci si v ňom nafotili svadobné fotky!