Nestáva sa často, aby zahraničná tlač priniesla príbeh plný utrpenia a nádeje, ktorý sa dotýka Slovákov žijúcich v západnej Európe. Osud Lukáša Winnického je v tomto výnimočný a siaha viac ako pätnásť rokov dozadu. Vtedy sa automechanik z Popradu rozhodol odísť do Írska. „Chcel som sa naučiť po anglicky, získať iné zručnosti a precestovať krajinu. Všetko sa mi splnilo,“ prezradí Lukáš. V Írsku pobudol jedenásť rokov. Cvičil tam japonské bojové umenie aikido, pri ktorom spoznal budúcu manželku Dorotu.

Okrem ťažko postihnutých nožičiek je Teo úplne zdravý.
Okrem ťažko postihnutých nožičiek je Teo úplne zdravý.
Zdroj: Archív L. W.

Spoločne si raz do mesiaca zacestovali na semináre majstra bojových umení Pierra Lazarda do francúzskeho mesta Figeac. V historickom mestečku asi päťsto kilometrov od Paríža sa im tak zapáčilo, že v roku 2016 sa do Francúzska presťahovali.  Majster Lazard, u ktorého trénovali  miestnych aikido aj tai-či im z úcty k ich životnému postoju prenechal svoju telocvičňu aj študentov.

Po páde svadba

Lukáš popri športovaní pracoval v dielni, kde opravoval karavany. Dorota bola kontrolórka kvality vo firme, ktorá vyrába vrtule pre obrie lietadlá airbusy. „Oproti Írsku, kde sme Slovákov stretávali na každom rohu, tu cudzinci takmer nie sú. Kým v írskom Corku už môžu miestnym liezť na nervy, vo Figeac nás prijali neuveriteľne vrelo,“ pokračuje Lukáš. Ešte pred tromi rokmi to vyzeralo tak, že slovensko-poľský pár si v cudzine užíva svoj vysnívaný život. Situácia sa však skomplikovala. Šéf poslal Slováka na poschodie po súčiastky po rebríku, ktorý sa pod ním dolámal.

Tieto chvíle im vháňajú slzy do očí. Otec syna kŕmil hadičkou prilepenou na palci.
Tieto chvíle im vháňajú slzy do očí. Otec syna kŕmil hadičkou prilepenou na palci.
Zdroj: Archív L. W.

„Pri páde z prvého poschodia na betón som si zlomil dva stavce na chrbtici aj bedrovú kosť. Operovali ma, problémy so zdravím mám doteraz,“ opisuje Popradčan. Dva roky bol práceneschopný, no keďže pracovný úraz zavinil z nedbanlivosti jeho zamestnávateľ, dostával po celý čas stopercentnú výplatu! Z nej si mohli dovoliť aj malú svadbu, ktorú vo Francúzsku nachystali v lete roku 2018. Ak si vtedy šťastný Popradčan myslel, že pád z rebríka je to najhoršie, čo ich mohlo stretnúť, nebola to pravda.