Transfúzna lekárka Aurélia Fedorová nám potvrdila, že so zásobami krvi sú na hrane a opísala ako u nich neustále klesá počet vhodných darcov.

„Pred pandémiou ich k nám chodilo aj štyridsať denne, teraz oveľa menej. Na jeden odberový deň sme mali nahlásených dvadsaťpäť ľudí, ale štyria mi volali, že sa dostali do karantény a nemôžu prísť. Na ďalší sme odobrali krv sedemnástim pacientom, o tri dni traja oznámili, že im potvrdili Covid-19,“ vysvetľuje doktorka Fedorová, podľa ktorej mnohí ľudia pandémiu zľahčujú a tvrdia, že niektorí politici a lekári problém nafukujú. 

Aneta Parišková roky darovala krv. Bola aj ambasádorkou darcovstva krvi.
Aneta Parišková roky darovala krv. Bola aj ambasádorkou darcovstva krvi.
Zdroj: instagram A. P.

„Včera sme potrebovali krv pre pacientku, napokon sme horko ťažko zohnali dve dávky. Vo všetkých okolitých nemocniciach nám odmietli pomôcť. Nie preto, že by nechceli, ale preto, že krvi je skutočne všade nedostatok,“ odpovedá na to doktorka Aurélia Fedorová.

Trápia ju stále otvorené jedálne veľkých závodov, kde sa stretáva množstvo zamestnancov a základné školy, odkiaľ sa aj podľa nej vírus šíri do rodín. Chvalabohu, u väčšiny Oravcov má choroba ľahší priebeh, no čoraz viac sa ukazuje, že na šťastie sa pri Covid-19 spoliehať nemôžeme...