V jednom zo svojich textov ste citovali ženu, ktorá tvrdila, že keď robila opatrovateľku ľudí, mala menšiu výplatu, ako keď pracovala ako ošetrovateľka koní. Smutné...

‒ Je to tak. Na celom svete si ľudia čoraz viac berú do domácností zvieratá, akoby mali pocit, že tie im vrátia viac lásky ako rodina. A človek? Prestáva byť korunou tvorstva. V dvadsiatom prvom storočí sme svedkami toho, akoby ľudský život nemal takmer žiadnu hodnotu. Neviem si to vysvetliť, ale určite to nie je správne.

Seniori potrebujú opateru nielen v čase koronavírusu.
Seniori potrebujú opateru nielen v čase koronavírusu.
Zdroj: PIXABAY, ARCHIV M.K.

 Dnes sú opatrovateľky zo zariadení sociálnych služieb na výslní, no ešte nedávno to tak nebolo. Zmení sa pohľad na ich prácu po pandémii?

‒ Mnoho ľudí celý svoj život prežíva v strese. Cítia sa zdraví a silní, no praskne im cievka v hlave a ocitnú sa pripútaní na lôžko. Už teraz by sa naša spoločnosť mala pýtať, aké pracovné prostredie majú opatrovateľky. Či sú solídne zaplatené, či majú dostatok ochranných pomôcok. A či si na klienta nájdu čas, alebo ich majú na starosti tridsať a od jedného utekajú k druhému. Nechceme si to priznať, ale v priebehu niekoľkých hodín sa klientom zariadenia sociálnych služieb môže stať každý z nás.

Mária Kovaľová budúcnosť zariadení sociálnych služieb ružovo nevidí.
Mária Kovaľová budúcnosť zariadení sociálnych služieb ružovo nevidí.
Zdroj: PIXABAY, ARCHIV M.K.

Je záujem o takúto prácu?

‒ Nie je. Je psychicky aj fyzicky náročná, mladých ľudí neláka. Ak ju nezatraktívnime finančne alebo pracovným prostredím, zariadeniam sociálnych služieb hrozí kolaps. Nestarne len Slovensko, ale aj populácia opatrovateliek. Bojím sa, že keď odídu do dôchodku, tie, ktoré v nich teraz robia, nenájde sa nikto, kto by tie obetavé ženy nahradil.