Bývam v idylickom domčeku pri Gratzi, z okna vidím zasnežené kopce, mám útulnú podkrovnú izbu a varím v modernej kuchyni. Bodaj by som doma takú mala – opisuje Eva Strýčková miesto, kde trávi dva týždne v mesiaci opatrovaním deväťdesiattriročnej ženy. Idylka sa skončí vtedy, keď povie, že dámu so stareckou demenciou prakticky celý čas nemôže stratiť z dohľadu a nevyspí sa ani v noci, pretože pani vykrikuje do tmy: Kde som? Pomóc! Kde ste? Poďme domov!

„Mám už vyšší tlak ako babka,“ povie s úsmevom. Aby sa celkom nezbláznila, v čase, keď jej klientka oddychuje, skáče cez švihadlo a dvíha činky, ktoré si doniesla z domu. Eva Strýčková sa však nesťažuje, pretože táto práca ju už tretí rok drží nad vodou. Veď doma by jej nikto päťdesiat eur za deň práce nedal.

Riešenie po rozvode

Pre energickú ženu bol „útek“ k rakúskym dôchodcom východiskom zo zložitej situácie po rozvode. Dvaja synovia sú už dospelí, musí sa však ešte postarať o dcéru. „Kristínka ťažko niesla môj odchod, lenže zo štyristo eur, ktoré mi v Sládkovičove núkali za prácu, by sme ťažko vyžili...“ spomína. Dnes má dcéra už sedemnásť a dva týždne zvláda žiť v byte sama. Za vyše sedemsto eur, ktoré mama prinesie domov za opatrovanie, plus rakúske prídavky na dcéru takmer dvesto eur sa ľahšie dýcha.

Musela prať v lavóre

Pani Eva nikdy nevie, čo ju v rodine, do ktorej ide prvýkrát, čaká. Vystriedala ich už sedem. „U prvej klientky bolo ako na dovolenke. Staručká príjemná vdova žila v rodinnom dome s bazénom v centre Viedne. Mala som pre seba obrovskú izbu s kúpeľňou, so samostatným vchodom a s terasou. Domov som chodila opálená. Všetko sa skončilo, keď babička zomrela,“ spomína. Kto by závidel, treba ho hneď schladiť inou skúsenosťou: „Dvojizbový byt, špina a smrad, v skriniach mole, bez kúpeľne, vysávača, práčky, zato s dôchodkyňou, ktorá fajčila ako Turek. Umývala som sa v dreze a prala v lavóre. Svoje biele tepláky som si ani z kufra nevybalila,“ hovorí pani Eva.

Keď sa sťažovala v agentúre, ktorá jej prácu sprostredkovala, prišiel na kontrolu majiteľ. Rakúšan, pán doktor v bielej košeli, si byt obzrel, ale len pokrčil nosom a skonštatoval, že jej predchodkyne tam vydržali dva roky. Pani Eva sa vzbúrila a po dvoch týždňoch odišla. Vystriedala ju Východniarka. Tá ostala. „Túto prácu by Rakúšanky nikdy nerobili,“ konštatuje. „Viem o kolegyniach, ktoré ešte aj kozy musia dojiť a kúriť uhlím či drevom,“ dodá.

Zmenila agentúru

Z inej rodiny zasa musela odísť po piatich dňoch, pretože stará pani bola priťažká, po porážke a nevládna. Dokonca jej raz spadla, keď jej pomáhala z postele. „Nechápem, ako ma tam mohli poslať, keď mám v dotazníku uvedené, že vážim 55 kíl,“ krúti hlavou pani Eva. „Bola to práca pre mužov!“ Ako väčšina slovenských opatrovateliek si platí členstvo v sprostredkovateľskej agentúre, ktorá jej hľadá prácu. Ročne ju vyjde na 500 eur, ktoré treba zaplatiť aj vtedy, keď s ňou agentúra nemá žiadnu prácu a náklady. Napríklad keď klient žije viac rokov a netreba teda nikoho vyhľadávať.

„Raz som agentúru zmenila, keď si už pýtali šesťsto eur ročne. Pritom som často čakala na prácu aj šesť týždňov,“ hovorí a dodá, že v tej súčasnej za ňu majiteľ urobí aj daňové priznanie. Peniaze za prácu vypláca opatrovateľke rakúska rodina, s ktorou podpíše zmluvu. Rodina alebo klient hradí aj cestu tam a späť. Pani Eva využíva služby prepravnej agentúry. „Šofér ma zoberie rovno spred domu a po dvoch týždňoch aj privezie,“ pochvaľuje si.

Nevedela ani slovo

„Po troch rokoch som už veľká frajerka, lebo sa viem slušne dohovoriť aj pobehať po úradoch. Nezabudnem však na to, ako som v kŕči čakala doma na telefonát rakúskeho lekára, ktorý mal pred prvým výjazdom preveriť moju nemčinu,“ spomína pani Eva. Nemčinu do nej doslova naliala jej sestra, ktorá kedysi takisto pracovala v Rakúsku: „Vedela som len trochu po francúzsky, po rusky, po nemecky ani slovo. Sestra ma učila celé vety typu: Ako ste sa vyspali? Ideme sa umyť, Čo budete obedovať? Povzbudzovala ma, že aj hlúpejšie to zvládli, a stále na mňa hovorila po nemecky.“

Eva Strýčková sa zaťala a vydržala. Vyzbrojená dvojmesačným opatrovateľským kurzom Červeného kríža, kuchynskou nemčinou od sestry a túžbou slušnejšie žiť, odišla „do sveta“. Ak vydrží ešte dva roky, bude mať nárok na rakúsky dôchodok.

Urobte si kurz

  • Väčšina opatrovateliek využíva služby sprostredkovateľských agentúr. Treba rátať s poplatkami za nájdenie práce aj členské príspevky, ktoré sa pohybujú v stovkách eur.
  • Akreditovaný dvojmesačný kurz opatrovateľstva ponúkajú aj niektoré agentúry už od 169 eur, urobia zadarmo aj úradný preklad certifikátu. Možné sú intenzívne formy výučby už do 24 dní. Červený kríž vás vyškolí za 333 eur.
  • Na stránke www.vosbp. at nájdete rady a pomoc pri problémoch.
  • Ceny za opatrovanie tlačia dole Rumunky a Bulharky, ktoré sú ochotné pracovať aj za 35 eur na deň.

Zarábate mizerne alebo vôbec?

Zažívame najväčší odliv žien za prácou do zahraničia. Top destináciou je Rakúsko. Veľká Británia a Írsko už neletia, väčšina Slovákov, ktorí chcú pracovať za hranicami, odchádza do Rakúska. „Takmer polovicu z nich tvoria ženy, opatrovateľky,“ hovorí Miroslav Bahna zo Slovenskej akadémie vied. Ak máte vzťah k starším ľuďom a zarábate mizerne alebo vôbec, môžete sa pripojiť k viac ako šestnástim tisícom slovenských opatrovateliek a opatrovateľov.

Tu je niekoľko údajov:

  • väčšina opatrovateliek je vo veku 40 až 59 rokov, sú vydaté a pochádzajú z celého Slovenska
  • zárobok sa pohybuje priemerne od 45 do 60 eur denne 
  • väčšina má založenú živnosť alebo je zamestnaná v Rakúsku
  • väčšina pracuje v dvojtýždňových turnusoch
  • asi 6 percent je so svojou prácou nespokojných