Po celom svete v roku 2019 zabili 49 novinárov, čo je najnižší počet za posledných 16 rokov. Organizácia Reportéri bez hraníc, ktorá štatistiku každý rok zverejňuje, ale pripomína, že vo väzení ich skončilo 389, teda o dvanásť percent viac ako predminulý rok. Väčšina žurnalistov zahynula pri pokrývaní konfliktov v Jemene, Sýrii a Afganistane, čoraz nebezpečnejšia je ale Latinská Amerika a Mexiko, kde novinári šliapu na päty drogovým barónom.

Milenka Penelope

Novinári vždy nestoja len na strane práva. Pablo Escobar patril v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia k najväčším, najobávanejším a najbrutálnejším zločincom na svete. Ovládal celú Kolumbiu a väčšinovú časť amerického trhu s kokaínom, zarábal desiatky miliónov dolárov denne. Popularitu medzi ľuďmi mu zabezpečovala milenka, reportérka Virginia Vallejo, ktorá zabudla na morálku a spravila z neho  legendu. Dnes žije v USA, kde získala politický azyl. Samozrejme, až keď prezradila, ktorí vysokí kolumbijskí hodnostári boli na výplatnej páske Escobarovho drogového kartelu. O vzťahu s Escobarom aj o iných veciach z drogového sveta napísala knihu, v jednom z filmov o Escobarovi si ju zahrala Penelope Cruzová. Dnes po drogovom kráľovi ostal napríklad hotel, kde noc stojí asi 450 dolárov.

To je výhľad! Z jednej z Escobarových skrýš je dnes luxusný hotel.
To je výhľad! Z jednej z Escobarových skrýš je dnes luxusný hotel.
Zdroj: Profimedia

Vojna gangov

Drogy sa  rozšírili v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia aj v Dubline. „Nový konflikt medzi dvomi najväčšími gangmi v meste sa ale opäť rozhorel pred piatimi rokmi, zatiaľ si vyžiadal životy desiatich ľudí,“ píše írska novinárka Kate Phelanová. Šéfom jedného z gangov je Gerry Hutch, ktorému hovoria Mních. Túto prezývku mu dala práve Veronika Guerinová, ktorú ganstri rozstrieľali na križovatke v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Známy je prípad Jána Kuciaka aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej (†53), ktorá písala protikorupčný blog. V jeseni roku 2017 vybuchla v jej aute nastražená bomba. Polícia čoskoro zatkla troch mužov, jeden z nich sa krátko predtým údajne chystal opustiť ostrov na svojej jachte.