Kalendár ukazuje začiatok marca roku 2018. Štiavnik, kde novinár Ján Kuciak vyrastal, zahaľujú oblaky hmly a dymu. Ulice sú takmer prázdne, v dedine cítiť strach. V obci hliadkujú policajné autá, miestni spoza záclon sledujú pohyb ľudí, ktorých nepoznajú. Dom Jankových rodičov strážia nenápadní muži v civile. Breše na nás pes, po chodníku sa priblíži Jankov strýko. „Ide vôbec niekomu o Jankovho vraha? Ja vidím len to, ako sa politici predvádzajú pred kamerami. Jedni aj druhí!“ vypoklonkuje nás od plota.

Je len pár dní po vražde, ktorá na Slovensku rozpútala najväčšie masové protesty od roku 1989. Rodičia Jána Kuciaka sú plní bôľu, hovoriť s nami nechcú. „Janka pochovali vedľa prastrýka, kňaza. Obaja mali široké srdce, obom záležalo na iných,“ pošepla nám na cintoríne pani Terka a schovala si tvár do čiernej šatky. Hoci v slovenských mestách sa na počesť novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej už vtedy konali spomienkové koncerty, v Štiavniku sa o ňom nechcel baviť nikto. Odvahu našiel iba rezbár Jozef Rakovan (58).

 Plné zuby kauzy

Vo chvíli, keď sa dozvedel, že mŕtvym reportérom je jeho sused, spontánne vošiel do dielne. Z kúska lipy v nej vytvoril nádherné srdce. Vyrezával ho celý týždeň aj preto, že oči mu stále zalievali slzy. Srdiečko nazval Nebeská láska. Daroval ho Kuciakovcom a myslel si, že sa so smútkom vyrovnal.

Srdce na pamiatku pre Jankových rodičov.
Srdce na pamiatku pre Jankových rodičov.
Zdroj: Ján Dzúr

Pred pár dňami sa však s rodinou vybral do kina na nový film Sviňa. „Až som plakal, keď som videl, v akej špine a marazme sa ocitol náš štát. Janko na to upozornil, no za svoju odvahu zaplatil životom. Nebola to žiadna silácka póza. Vyrastal s mojimi deťmi, charakterný bol odmladi,“ nadýchne sa Jozef Rakovan.

Počasie v dedine neďaleko Bytče je navlas rovnaké ako pred dvomi rokmi. Jozef Rakovan rozpráva, ako bola Jankova tvár na televíznej obrazovke pred dvomi rokmi celé týždne, ako sa jeho meno ozývalo z rádia. Miestni už mali káuz plné zuby. Niektorí pod vplyvom udalostí dokonca uverili, že novinárove skutky médiá zbytočne nafukujú. „No čím viac času od Jankovej smrti ubehlo, tým viac jeho prácu oceňovali. Zrazu sa totiž ukázalo, koľko pochybných kšeftov odhalil,“ tvrdí Jozef Rakovan.

Miestni si ho vážia

Doba sa zmenila. Na novinárov hrob v Štiavniku už nenosia kvety len politici a ľudia, ktorých v dedine nikdy predtým nevideli. Vážia si ho aj miestni. Pamiatku investigatívneho novinára si uctili v jeseni, počas okrúhleho výročia založenia obce. Ani samotný Jozef Rakovan na Jána a Martinu neprestal myslieť. K Nebeskej láske na ich počesť hodlá vytvoriť ďalšie drevené dielo. Len nesmie chodiť do kina na filmy, ako sú Sviňa, lebo potom sa opäť vráti do minulosti a oči mu zalejú slzy...