Podľa odhadov Inštitútu zamestnanosti trvalo žije v zahraničí asi 350 000 Slovákov, ďalšie desiatky tisíc tam roky dochádzajú za prácou. Domov sa zatiaľ vracia mizivé percento, a ak aj áno, väčšinou ide o lekárov či expertov na nové technológie, ktorí končia vo veľkých mestách. Príbeh učiteľky dejepisu a nemčiny Viery Šimčikovej z Podpoľania sa z tejto šablóny vymyká. Hoci roky pôsobila v nemeckom Schwarzwalde, v Rakúsku aj vo Švajčiarsku, dnes v dedinke Súdovce na juhu stredného Slovenska s manželom Matthiasom vlastní malú lisovňu oleja. Neľutuje, že prišla späť?

Viera a jej švajčiarsky manžel našli svoj nový domov v Súdovciach na juhu stredného Slovenska. Predtým žili v Nemecku.
Viera a jej švajčiarsky manžel našli svoj nový domov v Súdovciach na juhu stredného Slovenska. Predtým žili v Nemecku.
Zdroj: Ján Dzúr, archiv V.Š.

„Do južného Nemecka som vycestovala kvôli jazyku. V Schwarzwalde som sa zamestnala v malom rodinnom podniku, kde ma okúzlila jednoduchá vidiecka gastronómia.  Náš jedálny a nápojový lístok vrátane dezertu sa zmestil na jednu stranu, no takmer stále sme mali plné. Predali sme najviac porcií divej svine v celom Nemecku, no ak si to vyžadovala situácia, šéf podniku v ňom umýval podlahu!“ usmieva sa Viera.

Vo Schwarzwalde ju neočarila len príroda, štyristoročné usadlosti, v ktorých žijú ľudia dodnes, povestný poriadok a rôzne chute napohľad jednoduchých jedál, ale aj tradičný štýl života.