Pracovala ako recepčná v horskom stredisku na Liptove, popritom študovala na vysokej škole v Trnave verejnú správu. Chodila na dlhé prechádzky do prírody, veľa čítala, no zistila, že najlepšie si oddýchne v kuchyni. „Spočiatku som sa chcela len zdravšie stravovať, no popri varení ma postupne chytilo pečenie. Vycítila som, že koláčiky a torty ma bavia oveľa viac ako práca v kancelárii, ktorá mi po skončení školy hrozila. Potrebovala som za sebou vidieť nejaký výsledok, čo mi žiadny úrad neponúkal,“ nezakrýva Andrea Kubasová.

Vykoľajila okolie

Sedíme na dvore rodinného domu v Komjatnej, dedine na pomedzí Oravy a Liptova. Mladá žena spomína, ako od malička milovala farebné lúčne kvety. Ako dieťa ich dávala do fľašiek a tvárila sa, že sú to voňavky. Život jej však zmenila až jar roku 2016, keď sa prihlásila do šou Master- Chef Slovensko. Stretla tam zanietených gastronómov a rozhodla sa pre krok, ktorý vykoľajil celé jej okolie. V poslednom semestri vysokej školy rodičom oznámila, že so štúdiom končí a odchádza aj zo stabilného zamestnania. Aby mohla mať cukrársku výrobňu, hlási sa na učňovskú školu!

„Čo robia cukrárky a ich
ochutnávači vo voľnom čase?
Keď náhodou nejaký majú,
cvičia, aby mohli jesť ešte viac.
Nie je to zábava, tie tartaletky
sa dosť ukladajú na bruchu.“
„Čo robia cukrárky a ich ochutnávači vo voľnom čase? Keď náhodou nejaký majú, cvičia, aby mohli jesť ešte viac. Nie je to zábava, tie tartaletky sa dosť ukladajú na bruchu.“
Zdroj: Archív A.K.

Získala výučný list

Keďže pochádza z rodiny, kde je titul samozrejmosťou, jej slová sa spočiatku s veľkým pochopením nestretli. „Ocko je projektant, mama zdravotná sestra, brat inžinier. Všetci majú vysoké školy. Rovnako ockovi súrodenci a ich deti. Napriek tomu, že som sa rozhodla pre remeslo, po počiatočných rozpakoch ma vo všetkom podporili. Zvládli sme byrokraciu a časť nášho domu sme prerobili na výrobňu, v ktorej som doteraz,“ pokračuje Andrea Kubasová. Získala výučný list a do piatich liptovských kaviarní začala čoskoro dodávať koláče plné čokolády a čerstvého ovocia. Ich zábery vešala na sociálne siete a v regióne spôsobila vietor. Miestne médiá ju okamžite zaradili k najšikovnejším mladým podnikateľkám.

Vidno, že tieto
maškrty piekla
žena, ktorá svoje
remeslo miluje.
Vidno, že tieto maškrty piekla žena, ktorá svoje remeslo miluje.
Zdroj: Archív A.K.

Koláče pre Dianu Hágerovú

„Na Orave a Liptove som bola prvá baba, ktorá sa na takýto druh biznisu oficiálne odhodlala. Dnes sa už viac orientujem na rodinné oslavy a svadby. Tortu som piekla pre Dianu Hágerovú a Romana Juraška, v našej záhrade a v dielni zasa natáčala klip k piesni Čokoláda Sima Martausová. Dokonca som sa v ňom mihla aj ja, ale radšej ako pri herectve ostanem pri tortách,“ smeje sa Andrea, výrobky ktorej vyhľadávajú nevesty z polovice Slovenska.

Koláčiky jej priniesli aj
priateľa Mira.
Koláčiky jej priniesli aj priateľa Mira.
Zdroj: Archív A.K.

Od vidím do nevidím

Inšpiráciu nachádza v kuchárskych knihách a blogoch. „No do každého receptu pridávam niečo zo seba,“ tvrdí skromne. Často ochutnáva koláčiky v rôznych cukrárňach a hodnotí ich. Hoci sa vraj neustále lepšíme, z mnohých stále cítiť lacný základ. „Nepracujem s klasickou bielou múkou, ani s bielym cukrom, nepoužívam umelé farbivá, stužovače, margaríny. Snažím sa uprednostňovať produkty od slovenských výrobcov. Občas si spomeniem na detstvo a na torty dávam aj živé jedlé kvety,“ vysvetľuje mladá žena, pre ktorú sa remeslo stalo vášňou. Až takou, že sa kvôli nemu radšej odsťahovala do podnájmu.

Má rada kvety a rovnako rada
oblieka do farieb aj svoje torty.
Má rada kvety a rovnako rada oblieka do farieb aj svoje torty.
Zdroj: Archív A.K.

Od vidím do nevidím

„Nevedela som oddeliť súkromie od práce. Robila som od vidím do nevidím, objednávky som riešila trebárs v nedeľu o siedmej ráno. Cítila som sa unavená a tak som si povedala dosť. Teraz do Komjatnej dochádzam z Ružomberka a čas mám presne rozdelený,“ prezradí Andrea. Pracuje od pondelka do piatka, večer chodieva cvičiť. Víkendy trávi s priateľom Miroslavom, ktorý je z Kysúc a stavia drevodomy. Spoznali sa vďaka jeho sestre, ktorá má svadobnú agentúru a kázala mu hľadať niekoho, kto pečie koláče. Tak objavil Andreu a preskočila medzi nimi iskra.

Andrea účinkuje aj v tomto videu, spoznáte ju?

Remeslo miluje

„Sme spolu rok. Aj on mi dal najavo, že život nie je len o práci a rád by ma videl aj inak ako strapatú a v zástere. Raz za čas ma preto skrášli kaderníčka, inokedy si doprajem pekné oblečenie, alebo vyrazíme na výlet,“ prezradí Andrea. Výrobňa v dome je jej už malá, klientov je čoraz viac a cíti, že už narúšajú súkromie jej rodičov. „Keď sa blíži víkend, koláčiky sa rátajú na stovky a v piatok sa tu niekedy za pár hodín otočí pätnásť áut,“ opisuje. Ráta s tým, že v budúcnosti výrobňu z Komjatnej niekam presťahuje. Ku kuriozitám, na ktoré si spomenie, patrí torta v tvare samopalu: dodávala ju na Vianoce. Inokedy piekla naraz šestnásť svadobných tort. Všetko sa dá zvládnuť, ak svoje remeslo milujete...