Najčastejším letným záväzkom slovenských žien je pravidelný pohyb, menej jedla a zhodenie prebytočných kilogramov. Petra Mitašová roky o ničom podobnom neuvažovala. „Vždy som bola bucľoška, ktorá sa rada najedla. Chutilo mi vyprážané a kalorické jedlo, aj nápoje plné cukru,“ vráti sa do minulosti Petra. Aby sa v dospelosti vyhla skúmavým pohľadom ľudí, ktorí ju nepoznali, obliekala si len tmavé tričká a široké nohavice. Myslela si, že ju zoštíhlia a zakryjú nedostatky tela, ktoré vážilo takmer 150 kilogramov.

„Nekupovala som si veci, ktoré sa mi páčili, ale také, do akých som sa vošla,“ mávne rukou Petra, ktorá roky pracovala ako zástupkyňa vedúceho v obchodnom reťazci. Dvanásť hodín denne sedela za pokladnicou a jej prvé teplé jedlo bola neskorá večera. Keď sa jej brat chystal oženiť, vytiahla zo skrine šaty. „Predtým som ich mala jediný raz. Zdali sa mi dosť veľké, no akokoľvek som sťahovala brucho, už som si ich nenatiahla,“ priznáva sa Liptáčka, ktorá pred pár dňami zahodila svoj starý život za hlavu. Ale nepredbiehajme.

Takto vyzerala kedysi.
Takto vyzerala kedysi.
Zdroj: Archiv P.M.

Boľačky riešila liekmi

Mala tridsať rokov, no oblečenie menšie ako veľkosť 3XL si nenatiahla. Trápil ju vysoký krvný tlak, aj zvýšené množstvo tukov. Zadýchala sa na troch schodoch. Brala šesť druhov liekov a neustále chodila po vyšetreniach. Sledovala americké reality šou o chudnutí a uťahovala si z ľudí bez pevnej vôle. Zaťala zuby a od januára do augusta roku 2015 zhodila prvých tridsať kilogramov. Do šiat na bratovu svadbu sa síce nasúkala, ale stoly plné dobrôt opäť spustili jej chuť na koláče. Dostala sa do starých koľají a zasa naberala na váhe. Cítila, že zlyhala, a tak začala systematicky cvičiť.

„Myslela som si, že na prvom tréningu mi pukne srdce,“ opisuje Petra. Každý týždeň si s trénerkou a fitneskou Dominikou Multáňovou stanovili cieľ, ktorý chceli splniť. Darilo sa im. „Videla som, ako sa zo mňa stráca tuk, ako mi pevnie telo, ako naberám kondíciu aj sebavedomie. Bez problémov som odbehla tridsať minút na páse a ďalšiu hodinu som zaberala s dievčatami, ktoré sa chystali na fitnes súťaže. A najmä, za necelý rok moja váha klesla o tridsaťpäť kilogramov!“ hovorí.

Zradila ju achilovka

Cvičila päťkrát do týždňa, striedmo sa stravovala a začal ju baviť život. „Dcérka môjho bratranca, herca Mariána Mitaša, Dorotka, obvinila rodičov z klamstva. Skryla sa za gauč a tvrdila, že tá teta, ku ktorej prišli, nie je Peťa, ale niekto iný, štíhlejší,“ smeje sa Liptáčka. Schudla presne polovicu svojej pôvodnej váhy, dostala sa na 72 kilogramov. Presne pred rokom ju však zradila presilená achilovka. Dva mesiace mala nohu v sadre.

„Psychicky som to nezvládala, myslela som si, že zošaliem. Stratila som systém, môj denný režim sa zrútil. Kilá išli hore. Zastavila ma až správa od kamarátky, ktorá mi poslala fotku z mojej nie tak dávnej minulosti. A dodala k nej: opäť chceš takto vyzerať?“ nezakrýva.

Telo sa bránilo

Petra Mitašová tri mesiace necvičila, ďalšie tri sa po zranení v posilňovni len rozbiehala. „Moje telo sa bránilo, vedelo, že ho čaká iba drina,“ vraví Liptáčka. Dvíhala činky, spravila si kurz trénera fitnes, zvládla certifikát výživového poradcu, najnovšie aj školenie TRX systému, čo je cvičenie s popruhmi. Pred pár dňami odišla z istej a stálej práce v obchodnom centre, chcela by byť trénerka vo fitnescentre v Liptovskom Mikuláši. Súčasne si uvedomila, že gény neovplyvní a na menej ako na sedemdesiatdva kilogramov sa asi nedostane. Kam sa má posunúť?

S trénerom kulturistov, Ľubomírom Hečkom.
S trénerom kulturistov, Ľubomírom Hečkom.
Zdroj: Ján Dzúr, Archív P.M.

Chce počuť hymnu

Na jar ju tréner slovenských kulturistov Ľubomír Hečko podpichol, či by si nechcela vyskúšať silový trojboj. „Zasa som začínala úplne odznova. Na prvom tréningu som ledva vytlačila olympijskú tyč, ktorá váži dvadsať kilogramov. Drep som urobila so šesťdesiatkilovou činkou, mŕtvy ťah s hmotnosťou osemdesiatpäť kilogramov,“ opisuje Petra. V júni išla na svoju prvú pohárovú súťaž v mŕtvom ťahu a tréner ju upokojoval, že aj keď skončí posledná, nič sa nedeje. Ide sa iba učiť.

Petra však prekvapila. Obsadila striebornú priečku, prekonala ju iba slovenská reprezentantka v tejto silovej disciplíne. „Nekončím. Urobím všetko pre to, aby slovenskú hymnu raz hrali aj mne,“ uzatvára Petra. Verili by ste, že kedysi sa zadýchala už na treťom schode?