Každý rok sa na slovenských školách stane asi desaťtisíc úrazov. Prípad, ktorý sa nedávno odohral v Spišskej Novej Vsi na ZŠ Zdenka Nejedlého, však patrí k výnimočným. Počas vyučovania pri neodbornej manipulácii so vzduchovkou brok zo zbrane zasiahol obočie siedmaka Gabriela. Jeho zranenie si vyžiadalo letecký prevoz do Košíc a následný zásah neurochirurgov.

A hoci podľa posledných informácií je chlapec mimo ohrozenia života, nikto zatiaľ netuší, ako sa celý príbeh skončí. Aké muky prežívajú príbuzní školáka, vie pani Antónia, ktorá sa doteraz nespamätala z toho, čo sa stalo jej synovi. „Správy o streľbe na Spiši ma preniesli do roku dvetisíctri, do čias, keď sa mi zrútil svet. Opäť ma oblial pot, chytila som sa za srdce, prišlo mi zle,“ zaspomína si pani Antónia. V práci si vtedy našla desať zmeškaných hovorov. „Keď som telefón zdvihla posledný raz, hlas v ňom ma hnal na chirurgiu. Že tam leží môj Majko, ktorého postrelili,“ vracia sa k prípadu. Zhovárame sa za kuchynským stolom, kde je časopis s krížovkou, pár jabĺk a lieky, ktoré od tých čias berie...

PÁD LIETADLA v Etiópii: Martin Hrnko si dva týždne pred smrťou splnil sen

„Niekedy mám pocit, že zo všetkých
sme dopadli najhoršie. A to sme
v prípade boli poškodení,“ hovorí
Antónia z Považia.
„Niekedy mám pocit, že zo všetkých sme dopadli najhoršie. A to sme v prípade boli poškodení,“ hovorí Antónia z Považia.
Zdroj: Ján Dzúr, TV Markíza, TASR, Archív

Medzi obočím a spánkom

Jej syn nechcel spolužiakovi napáliť akčné filmy a ten sa vraj rozhodol, že mu to neodpustí. Za miesto pomsty si vybral strelecký krúžok! Keď učiteľ počas neho odišiel k dverám, na ktoré ktosi zaklopal, kľakol si k Majkovi. Mieril na spánok, chlapček však v poslednej chvíli pootočil hlavu. Guľka mu tak do lebky vletela medzi obočím a spánkom.

„V nemocnici sa ma pýtal, koľko mu ešte zostáva času! Snažila som sa ho povzbudiť, hoci som vedela, že ani tá najväčšia kapacita netuší, ako dlho sa dá žiť s prestrelenou hlavou,“ zalesknú sa v očiach pani Antónie veľké slzy. Dva dni po tragédii jej lekári oznámili, že jej syna budú operovať. „Už ležal na sále, keď si ma opäť zavolali. Kolégium jedenástich odborníkov zvážilo všetky pre a proti. Napokon sa rozhodli zákrok nevykonať,“ pokračuje pani Antónia. Brok sa nachádzal len milimeter od očného centra, pri operácii hrozilo, že jej dieťa oslepne. Lekári zvažovali aj iné alternatívy, ale hrozby boli zakaždým príliš veľké. Majko sa napokon zázračne dostal z najhoršieho, celé roky však mával silné a ťažké migrény.

Majko ako malý
chlapec. Dnes je
dospelý, žije dvesto
kilometrov od mamy
a k prípadu sa vracať
nechce.
Majko ako malý chlapec. Dnes je dospelý, žije dvesto kilometrov od mamy a k prípadu sa vracať nechce.
Zdroj: Ján Dzúr, TV Markíza, TASR, Archív

Posunul sa o milimetre

Miestami býval chlapec agresívny, trápili ho prudké svalové kŕče, prestával vidieť. Občas vraj mával také bolesti, že od žiaľu lámal ceruzky. Ďalší šok jeho rodina zažila, keď sa mu brok v hlave asi o dva milimetre posunul a žiadny lekár nevedel povedať, čo bude nasledovať. Našťastie, teraz sa zdá všetko v poriadku.

„Syn vyštudoval strednú školu, dávno je dospelý. Našiel si robotu, ktorú miluje a pracuje dvesto kilometrov odo mňa. Nepije, nefajčí, nefláka sa, no neustále žije v neistote a v obavách. Musel sa vzdať športu, ktorý miloval. Nesmie spadnúť ani si neopatrne udrieť hlavu. Vždy keď mi neočakávane zavolá a povie, že sa so mnou potrebuje porozprávať, užijem magnézium. Bojím sa, či sa jeho zdravotný stav nezhoršil,“ tvrdí pani Antónia. Mariánovi, ktorý stále chodí na pravidelné lekárske prehliadky, súd za spôsobenú traumu päť rokov po tragédii priznal odškodné vo výške jeden milión sedemstotisíc korún, dnes asi 59-tisíc eur.

Plní žiaľu

„Žiadali sme skoro raz toľko. Ale advokáti neustále hľadali dôvody, ako nám peniaze nevyplatiť,“ podotkne pani Antónia. Časť synovi odložila, veľkú sumu minula za jeho vyšetrenia: cestovné, stravné, lieky. Myslí si, že hoci rodičia postreleného siedmaka zo Spiša sú teraz plní žiaľu, mali by žiadať dôsledné vyšetrenie prípadu. Aby vraj nedopadli ako ona...

Na ZŠ Nejedlého
v Spišskej Novej
Vsi si podávali
policajti kľučky.
Na ZŠ Nejedlého v Spišskej Novej Vsi si podávali policajti kľučky.
Zdroj: Ján Dzúr, TV Markíza, TASR, Archív

Prišla o prácu

„Celé roky svojho života si nepamätám a občas sa sama seba pýtam, ako som ich vlastne prežila. Sme poškodení, ale obstáli sme najhoršie. Škola, ktorá dookola vypisovala, že naše odškodné ju zlikviduje, z neho zaplatila len časť. Zvyšok zatiahlo ministerstvo – to tiež vybavil jeden politik. Nikoho zo zodpovedných nepotrestali, ani strelca, ani učiteľa, ktorý viedol strelecký krúžok,“ presviedča nás pani Antónia. Kvôli neustálym návštevám lekárov prišla o stabilnú prácu, dnes je aj kvôli narušenej psychike na čiastočnom invalidnom dôchodku. Vypadali jej vlasy, zhoršil sa jej zrak, pre neustále obavy o zdravie syna má problémy so žalúdkom.

Siedmaka museli previezť vrtuľníkom do nemocnice.
Siedmaka museli previezť vrtuľníkom do nemocnice.
Zdroj: Ján Dzúr, TV Markíza, TASR, Archív

Kto je zodpovedný?

  • „Športová príprava na školách sa zväčša realizuje v spolupráci so športovými zväzmi, v tomto prípade by to bol Slovenský strelecký zväz,“ odpísali nám z ministerstva školstva na otázku, kto je zodpovedný za úrazy na školských krúžkoch. Aj v prípade, že si škola zabezpečuje športovú prípravu vlastnými vyučujúcimi, je povinná rešpektovať pokyny súvisiace so zabezpečením športovej streľby.
  • Na koľko žiakov má dohliadať tréner na školských krúžkoch? Ministerstvo školstva odporúča presný počet študentov. Kým pri kolektívnych športoch stačí jeden kouč na 12 – 15 dievčat a chlapov, pri individuálnych je to oveľa menej. Najmenej, po 5 žiakov, má mať tréner krúžku gymnastiky a streľby.
  • Za päť rokov narástol počet úrazov na školách asi o 1 500 prípadov, učiteľky sa bránia aj tým, že deti sú čoraz nedisciplinovanejšie, dospelých nerešpektujú a oporu hľadajú v rodičoch, ktorí im držia stranu! Najčastejšie sa stretávajú s prípadmi, keď spolužiak strčil do spolužiaka, ten stratil rovnováhu, udrel sa hlavou do stoličky, a tým si vyrazil zub, rozťal čelo alebo si pri páde nešťastne zlomil ruku.
  • S mladšou sestrou, ktorá dnes študuje na
vysokej škole. Celé roky žije dnes dospelý
muž v obavách z ďalšieho dňa. Na rozdiel
od tých, ktorí na neho počas streleckého
krúžku nedohliadli...
    S mladšou sestrou, ktorá dnes študuje na vysokej škole. Celé roky žije dnes dospelý muž v obavách z ďalšieho dňa. Na rozdiel od tých, ktorí na neho počas streleckého krúžku nedohliadli...
    Zdroj: Ján Dzúr, TV Markíza, TASR, Archív

Čo robiť po úraze?

Ak žiakovi úraz spôsobil neprítomnosť v škole v trvaní najviac tri dní, ide o neregistrovaný školský úraz. „Registrovaný školský úraz je úraz, ktorý je dôvodom neprítomnosti žiaka v škole trvajúcej viac ako 3 dni a to na základe stanoviska ošetrujúceho lekára, alebo ide o úraz, v dôsledku ktorého nastane smrť žiaka. Škola v tomto prípade spisuje záznam o registrovanom školskom úraze a prizve zákonného zástupcu k jeho spísaniu,“ vysvetľuje Andrea Pivarčiová z MŠ SR. V zmysle školského zákona má dieťa alebo žiak právo na náhradu škody. Prax je taká, že väčšina škôl uzatvára na začiatku školského roka poistnú zmluvu s komerčnou poisťovňou na úrazové poistenie. Ak ho nemá, odškodnenie zaplatí škola alebo jej zriaďovateľ zo svojho rozpočtu.