Život na Slovensku vo veľkom ochromila nákaza Covid-19 a aktuálny lockdown ničí aj posledné životaschopné prevádzky cestovného ruchu na Liptove a v Tatrách. Obrovský nárast nakazených aj mŕtvych, hroziaci kolaps zdravotného systému na Slovensku je absolútne neodškriepiteľný a upozorňuje celú spoločnosť, že niekde robí chybu. Ale prečo má byť za tento stav pranierovaný cestovný ruch, keď pobyt v prírode je nielen vítaný, ale dokonca odporúčaný? Premiérovi Igorovi Matovičovi posielajú hotelieri z Liptova a Tatier jasný odkaz.

0,27 percenta nakazených

„Systém, ktorý bol nastavený ešte pred sviatkami bol tvrdý, ale prejavil sa ako veľmi funkčný a efektívny. Hneď po ukončení prevádzky zariadení sme spoločne za oba naše tatranské regióny zozbierali informácie, vypracovali prieskum na reprezentatívnej vzorke ubytovaných hostí a ten hovorí jasnou rečou. Počas pobytu sa prejavila nákaza len u 0,27 percenta našich hostí na Liptove a vo Vysokých Tatrách. Bezpečne sa cítili naši hostia aj samotní poskytovatelia služieb,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Andrea Verešová rada chodila do Jasnej.
Andrea Verešová rada chodila do Jasnej.
Zdroj: Ján Dzúr, instagram andrea verešová, archiv oslovených

Počet klientov, ktorí museli podľa prieskumu ukončiť pobyt v dôsledku nákazy Covid-19 u niektorého člena z ich bubliny predstavoval len 0,81%. Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 5182 hostí a nákaza sa prejavila len u 14 osôb.