Predstave o mladom Slovákovi sa Šimon tak trochu vymyká. Pred vysokou školou uprednostnil rodinu. Má dvadsaťtri rokov, no už sa usadil, oženil, pred pár dňami sa mu narodil syn. K tomu počúva hudbu, ktorá skôr nadchýna generáciu jeho rodičov. „Nie každý v mojom veku nosí šiltovku a vyznáva hip hop,“ privíta nás kúsok od centra Banskej Štiavnice usmiaty mladík, ktorý pokračuje v práci svojho staršieho brata Michala. Ten kedysi kúpil a začal opravovať rodný dom najväčšieho fotografa celebrít minulého storočia Deža Hoffmanna.

John Lennon vyhlásil, že netreba veriť nikomu, kto má viac ako tridsať rokov, no keď Beatles stretli Deža Hoffmanna, mal päťdesiat. Napriek tomu ich nadchol. Urobil najviac ich fotiek, bol pri všetkých zlomových okamihoch ich kariéry, stal sa súčasťou ich tímu. „Popri Beatles sa dostal k tým najväčším hviezdam svetového šoubiznisu. Pred jeho objektív si v šesťdesiatych rokoch minulého storočia stal trebárs Mick Jagger z Rolling Stones, Elton John, Marylin Monroe, Pink Floyd aj Luis Amstrong,“ vyratúva Šimon.

Jane Birkin, speváčka, ktorá naspievala najerotickejšiu pieseň všetkých čias..
Jane Birkin, speváčka, ktorá naspievala najerotickejšiu pieseň všetkých čias..
Zdroj: Ján Dzúr, archív Š.Š.

Nedokončil školu

Dežov príbeh sa začal v malom remeselníckom dome v samom srdci Slovenska. „V prednej miestnosti bola dielňa, v zadnej byt. Žila v ňom aj židovská rodina Hoffmannovcov, do ktorej sa v roku 1912 narodil Dežo. Ako trojročnému mu, žiaľ, zomrel otec a on sa s mamou presťahoval do Žiliny,“ hovorí Šimon. Z domu sa neskôr stala krčma, do ktorej podľa klebiet dokonca chodieval bulharský cár Ferdinand Coburg, majiteľ kaštieľa v blízkom Svätom Antone. Neskôr dom desiatky rokov chátral. Až sa o jeho slávnom obyvateľovi dozvedel Michal Šafařík. Opravil strechu a zabezpečil ho tak, aby nespadol.

Dnes v jeho práci pokračuje Šimon, ktorý chce v chalupe sprístupniť fotografické múzeum a priblížiť návštevníkom Banskej Štiavnice netuctový príbeh Deža Hoffmanna, ktorý vyrastal na Považí.

Strednú školu nedokončil, neskôr sa vyučil za typografa. Čoskoro však zo Slovenska odišiel do Prahy, kde ho očaril svet filmu. „Dostal sa do štábu, ktorý mu otvoril cestu k práci vojnového dokumentaristu,“ rozpráva Šimon. V tridsiatych rokoch minulého storočia Dežo Hoffmann vycestoval do dnešnej Etiópie, odtiaľto sa presunul do Španielska, kde zúril občiansky konflikt. v ňom prežil peklo.

Zo zákopu k šoubiznisu

Na barikádach spoznal rodák z Banskej Štiavnice fotografa Roberta Capu, ktorý sa narodil v Kráľovskom Chlmci na dnešnom východnom Slovensku, aj reportéra Ernesta Hemingwaya. Stali sa nerozlučnou trojicou. Keď sa Dežovi Hoffmannovi pokazila kamera, viac-menej zo zúfalstva vzal do rúk fotoaparát. Vojnové hrôzy ním zachytával až do roku 1939, keď utrpel zranenie hlavy a stratil pamäť. Skončil v zajateckom tábore, no utiekol z neho do Veľkej Británie, kde vstúpil do jednotiek Československej armády. Po vojne sa Dežo Hoffmann usadil v Londýne, kde si zriadil ateliér a začal pracovať pre viaceré noviny a časopisy. Zameriaval sa na šoubiznis.

„Fotil také hviezdy ako Marlene Dietrich, Clif Richard, ale aj Charlie Chaplin alebo Laurence Olivier. Frank Sinatra neváhal v New Yorku sadnúť do lietadla a pricestovať za ním kvôli jedinému záberu! No zlom v Dežovej kariére prišiel s navoňaným listom, ktorý dorazil do redakcie. Jedna z fanúšičiek sa rozhorčovala, že nikde nevidela zábery u nich populárnej kapely Beatles,“ vracia sa do minulosti Šimon. Hoffmann pol roka presviedčal nakladateľa, aby ho do Liverpoolu pustil, ten napokon privolil. Beatles mal fotografovať tri hodiny, strávili však spolu tri dni!

Pohádal sa s Lennonom

„Prvé fotografie vznikli u Paula v dome, na jednej varia s Johnom Lennonom čaj. Do parku, kam ich Dežo vytiahol, išli všetci autom Paula McCartneyho. Beatles robili hlúposti, počas jazdy Dežovi vyfotili takmer všetky filmy. Vo fotoaparáte mu ostalo len pár záberov, no aj tie mu stačili na to, aby Beatles urobil slávnymi,“ vysvetľuje Šimon. Vtedy vznikol aj známy obrázok štvorice vo vzduchu, ktorý sa ocitol na obale singlu Twist And Shout. John, Paul, George a Ringo – každý vo výskoku, každý v inej póze. Snímky vyšli v hudobnom týždenníku Record Mirror a aj vďaka nim kapela prudko vyštartovala nahor.

S Beatles mal rodák z Banskej Štiavnici potom takmer ukážkový vzťah. Dôverovali si natoľko, že nikdy nepodpísali žiadnu zmluvu, stačilo obyčajné chlapské slovo. „Rešpektovali sme ho. Keď povedal, zložte si okuliare, urobili sme to,“ vyhlásil po rokoch Paul McCartney. Čím slávnejší však Beatles boli, tým menej času si na fotografovanie našli. Hoffmann to niesol ťažko, navyše sa pohádal s Johnom Lennonom, ktorému sa nepáčil záber z amerického turné. Nasrdený Štiavničan sa na Lennona nahneval, neskôr sa však pomerili. Obaja vraj priznali, že konflikt bol chybou a na akt zmierenia sa objali.

Beatles aj po jeho záberoch v novinách odštartovali raketovú kariéru.
Beatles aj po jeho záberoch v novinách odštartovali raketovú kariéru.
Zdroj: Jan Dzur, archiv Š.Š.

Zaplatil mu liečbu

Za tri desaťročia vytvoril Dežo Hoffmann viac ako milión šoubiznisových záberov, v osemdesiatych rokoch minulého storočia však fotoaparát na žiadosť rodiny zavesil na klinec. Zomrel 26. marca 1986. Pochovali ho na židovskom cintoríne v londýnskej štvrti Golders Green. „Pohreb, rovnako liečbu na sklonku života, mu zaplatil Paul McCartney. Ten o Dežovi vyhlásil, že bol najlepším fotografom svojej doby,“ uzatvára Šimon Martin Šafařík. Hoffmannove negatívy si po jeho smrti rozdelili príbuzní aj vydavateľstvá, pre ktoré pracoval.

Otec popovej fotografie

Dežo Hoffmann nasnímal všetkých velikánov bigbítovej éry, akými boli Rolling Stones, Animals, Beach Boys, Cream, Pink Floyd, Bob Marley či dodnes populárny Tom Jones. Aj preto o ňom hovoria ako o otcovi popovej fotografie. „Sám zostal v tieni slávy. A vo svojej rodnej krajine, kde sa významne podieľal na organizovaní Bratislavskej lýry, na ktorú dotiahol špičkové osobnosti svetovej popovej scény, zostal takmer zabudnutý,“ skonštatoval v jednom zo svojich rozhovorov vysokoškolský pedagóg, historik a teoretik fotografie Marián Pauer. Expozícia v Hoffmannovom rodnom dome v turisticky obľúbenej Banskej Štiavnici by to mohla zmeniť.

Manželka Deža Hoffmanna Lilly zomrela, jeho dcéra Dolores žije v Anglicku, syn David v San Franciscu. Nikto z nich sa fotografovaniu nevenuje, no podľa Šimona Martina Šafaříka oboch potešilo, že si Slovensko na ich otca spomenulo...