Deväťdesiat percent mladých Európanov, vrátane Slovákov, si svoje smartfóny vymieňa priemerne každý dvanásty mesiac. Ich životnosť je pritom asi šesť rokov. Ak použité telefóny neskončia v oficiálnom odbere elektroodpadu, z Európy ich odvážajú lode.

„Napríklad do africkej Ghany. Agbogbloshie pri meste Akkra  je najväčšou skládkou elektronického odpadu na svete. Na mieste, ktorému hovoria Sodoma, každý rok nezákonne skončí asi 250-tisíc ton počítačov, smartfónov, ale aj klimatizácií. To všetko neodborne rozoberá asi šesť tisíc mužov, žien a detí, mnohé sa nedožijú dospelosti,“ vysvetľuje Lesanka Blažencová z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a koordinátorka projektu Elektroodpad-Dopad. 

Nie sú ľahostajní

Slovensko v roku 2017 recyklovalo iba 36 percent elektroodpadu, naši školáci ale k nemu ľahostajní nie sú. Len v rámci projektu Elektroodpad-Dopad v roku 2020, Živica ho pripravila na dvadsiatich piatich  školách, pričom mnohé boli dlhé mesiace zatvorené, vyzbierali vyše sedem ton starých elektrospotrebičov. Pre deti Živica nachystala aj zdarma on-line kurz Tajný život elektroniky, kde mohli spoznať kam napríklad putuje ich starý smartfón.

Tomáš Machava
Zdroj: ARCHIV T.M.

„Dozvedel som sa ako kúpou nového elektrospotrebiča zaťažím životné prostredie okolo seba. A tiež, koľko úsilia, utrpenia, starostí a osudov ľudí stojí za výrobou jedného telefón,"  prezradil Tomáš Machava zo základnej školy v Pliešovciach.