Aj honosné vily bývalého ministra Jána Počiatka a Ladislava Bašternáka so súkromnou cestou, ktoré sa pyšne pozerajú na celé Donovaly zvrchu, vyzerajú opustené. Bašternák sa teraz rekreuje v celkom inom zariadení. No a Počiatek sa tiež radšej zašil niekde do závetria.

Slovenské St. Moritz

Obec Donovaly leží na nádhernom mieste. Nadmorská výška 960 metrov nad morom, poloha medzi masívmi Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, autom dve hodiny od Bratislavy po rýchlej ceste. Dokonalé miesto pre centrum cestovného ruchu. Mohlo to byť také slovenské St. Moritz, lebo aj tú štipku mondénnosti by Donovaly s ľahkosťou uniesli. Aspoň podľa denníka Postoj, ktorý miesto opísal.

Vidíte lacnotu

Donovaly, ktoré padli do očí Mariánovi Kočnerovi, podľa novín pôsobia luxusne.  "Ale dnes, keď chodíte okolo týchto budov, vidíte zblízka celú tu lacnotu, tie nekvalitné materiály, tú snahu predať každý meter a neinvestovať do ničoho navyše. Vtedy to však stačilo, stačila tá hra na luxus. Dnes už tento typ luxusu oslní len Slovákov, ktorí nevytiahli päty zo Slovenska a nezašli ani do susedného Rakúska," myslí si Eva Čobejová.

Donovaly boli dedinou uhliarov.
Donovaly boli dedinou uhliarov.
Zdroj: jaz

Chudák turista

Ale ešte jeden pán sa podľa nej na Donovaloch realizuje vo veľkom. "Boris Kollár tu vlastní vleky a buduje okolo nich rôzne atrakcie. Vyzerá to tak veľkosvetsky, akože moderné turistické centrum. Aby sa chudák turista na Donovaloch ani na chvíľku nenudil alebo nezabíjal čas prechádzkou v prírode," nenechá na dnešnom predsedovi parlamentu suchú nitku.

Počiatek a Bašternák. Spoločne si postavili vedľa seba chaty. Týčia sa nad donovalskou dolinou.
Počiatek a Bašternák. Spoločne si postavili vedľa seba chaty. Týčia sa nad donovalskou dolinou.
Zdroj: Archív

Keď dnes prídu na Donovaly rodiny s malými deťmi, tak si zvyčajne les, lúky či končiare ani nevšimnú, lebo sa motajú po všelijakých atrakciách, ktoré tu už nebuduje iba Kollár. "Rodičia si musia pripraviť plnú peňaženku. U nás doma sa takýmto krikľavým jarmočným atrakciám hovorilo „ludzigroše“ a takýchto ludzigrošov sú dnes plné Donovaly. Príroda je len kulisa," uzatvára Postoj.