Jozef Matys (37) z Dlhej na Orave celé roky pracoval v Rakúsku. Zakaždým, keď sa z turnusu v cudzine vrátil domov, zašiel na chatku, ktorú si z našetrených peňazí postavili s manželkou Darinou (36) iba pár kilometrov od svojho bydliska. Vedľa chatky mal vonkajší skladací bazén. Skočil do neho šípku, hlavou narazil na okraj nádrže. Zlomil si dva krčné stavce a poškodil miechu. Keď Jozefa po dvoch mesiacoch v nemocnici doviezla domov sanitka, dokázal jemnučko pohýbať rukou.

Jozef Matys napriek ťažkému úrazu nestratil zmysel pre humor.
Jozef Matys napriek ťažkému úrazu nestratil zmysel pre humor.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHÍVJ.M.

Humor mu nechýba

„Manžela som nasledujúce mesiace prebaľovala, kŕmila, odsávala mu kanylu, liečila mu preležaniny, ktoré si doniesol. Mastila som ho, masírovala som ho ja aj obe dcéry, vyskúšali sme akupunktúru,“ prezradila nám v júni Jozefova manželka Darina. Za necelý rok po úraze sa jej manžel, ktorý mimochodom ani v najťažších chvíľach nestratil zmysel pre humor, už vedel sám posadiť!

„Rizoto zvládnem, ale korbáčik naháňam po tanieri aj pol hodiny. Čítať nemôžem, lebo neviem prekladať strany a nechcem stále kričať na dievčatá, nech to za mňa urobia,“ žartoval Jozef v lete.

Jozef Matys s manželkou Darinkou, ktorá mu je oporou.
Jozef Matys s manželkou Darinkou, ktorá mu je oporou.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHÍVJ.M.

Čaká ho ďalšia terapia

Čo sa v jeho rodine od tých čias zmenilo? „Jozef so svojim osudom bojuje a hoci občas sa nám zdá, že postupujeme po malých krokoch, manžel je čoraz silnejší. Stále cvičíme, chodíme na rehabilitácie aj liečenia, pred pár dňami sme sa vrátili z Maďarska. Nakoľko v Európe silnie koronavírus, Jozef posilňoval v rúšku a všade sme museli dodržiavať prísne hygienické nariadenia. V zime manžela čaká ďalšia terapia, chceme podstúpiť liečbu kmeňovými bunkami,“ uzatvorila Darina Matysová.