Študentka univerzity v Göteborgu Elin Erssonová sa podujala na nezvyčajný protest priamo na palube lietadla. Dokázala zastaviť deportáciu muža, ktorému zamietli azyl vo Švédsku. Svoj počin natáčala na mobilný telefón, ľudia ho mohli v priamom prenose sledovať na jej facebooku. Teraz sa šíri internetom.

Elin si odmietla sadnúť na svoje miesto v lietadle, ktorým mali deportovať istého Afgánca. Švédske médiá predpokladajú, že to nebola náhoda, dievča sa na palube ocitlo plánovane.

Elin slušne ale rázne žiadala, aby vysídlenie migranta zastavili, upozorniac na to, že ho v Afganistane môžu zabiť, pretože je tam vojna.

V istom momente sa jeden z pasažierov snažil vziať telefón, no dievča sa nechcelo vzdať, došlo k menšej potýčke. Stevard jej telefón vrátil. Ozval sa potlesk cestujúcich. Elin sa tisli slzy do očí a povedala: „Ďakujem.“

Elin si odmietla sadnúť.
Zdroj: facebook Elin Ersson

Docielila svoje

Počuť, ako jej niekoľkokrát muž prikáže sadnúť si. Neuposlúchla. „Nesadnem si, pokiaľ tohto pasažiera nevysadia z lietadla. Chcem zastaviť jeho deportáciu a potom sa podvolím všetkým pravidlám,“ hovorí študentka. „Chcem, aby pilot oznámil, že nepoletí, kým tento pasažier nevystúpi,“ dodáva. Stevard jej oznamuje, že pilot o tom nemôže rozhodnúť, Erin ale tvrdí, že áno. V lietadle sedeli aj deti, obslužný personál sa snažil zahrať na jej city s tým, že ich desí.

Dráma sa nakoniec končí rozhodnutím, že Afgánec vystúpi a spolu s ním aj Elin. So slzami v očiach dohliada ešte ako vykladajú jeho tašky a ona čaká na povolenie stevarda opustiť lietadlo druhým východom. Elin plače od radosti, ľudia jej tlieskajú.