Keď sa medveď vyberie z lesa medzi ľudí, narobí určite veľký rozruch. Lenže mestá sú plné iných, menších zvierat, ktoré sa snažia nájsť si svoj životný priestor a ich osud je preto nie vždy radostný. Bratislavčanka Beáta (42) sa dva dni čudovala, prečo jej v garáži rodinného domu bez zjavnej príčiny spadlo o stenu opreté záhradné náradie. Na druhý deň znova.

Žiadna mágia v tom nebola. Na tretí deň totiž objavila v rohu schúleného jazveca, ktorý sa zjavne nevedel dostať von. To ešte nevedela, že jej stihol prehrýzť káble v aute... Zavolala ľudí zo Štátnej ochrany prírody SR, ktorí vyčerpané zviera naložili do klietky a odviezli do veterinárnej ambulancie neďaleko zoo, s ktorou spolupracujú. „Jazvec dostal ihneď infúznu liečbu, ale, žiaľ, neprežil,“ hovorí MVDr. Andrej Barta, PhD.

Jazvec sa zatúlal do garáže rodinného domu.
Zdroj: Katarína Čulenová

Komótne vyzerajúci jazvec je v skutočnosti nevyspytateľná, aj tridsaťpäť kíl vážiaca šelma, ktorá môže byť agresívna. „Kolegyňa ošetrovala jazveca v zoo, ktorý bol zvyknutý na ľudí. Napriek tomu ju napadol. Na ruke mala dvadsaťsedem stehov,“ šokuje veterinár. Každé zviera, keď je oslabené úrazom či chorobou, sa môže cítiť ohrozené a pomoc človeka brať v prvom momente ako útok.

„Mnohé zvieratá, ktoré sa k nám dostanú, utrpeli traumu po náraze, majú otras mozgu, pomliaždeniny. Prvých 24 hodín býva kritických, ale pri podaní správnej liečby sa rýchlo vrátia do normálu. Keď začnú prijímať potravu, je to prvý signál, že je všetko na dobrej ceste,“ hovorí veterinár, ktorý má niekedy v ambulancii za deň aj 10 – 15 chránených voľne žijúcich zvierat z územia Bratislavy a jej širšieho okolia.

Čajku kŕmila tortou

Ľudia by preto rozhodne nemali manipulovať so zvieratami, ktoré objavia. Môžu ohroziť seba aj zviera, ktorému neodborným zaobchádzaním ešte priťažia. Najlepšie je telefonovať na spomínanú Štátnu ochranu prírody, kde rozhodnú, čo ďalej. „Pre manipuláciu alebo držbu chráneného živočícha sa môžete dostať do stretu so zákonom. Ak prenesiete ježka na druhú stranu cesty, je to v poriadku, ale ľudia niekedy robia veci, ktoré sú za hranicou toho, čo sa dá pokladať za pomoc. Stalo sa, že nám pani priniesla čajku s tým, že je nejaká slabá. Treba s ňou niečo urobiť, lebo už týždeň ju kŕmi tortou, ale nepomáha to. Zdanlivo šľachetný zámer sa zvrhol na katastrofu,“ konštatuje veterinár, ktorý sa na nedostatok práce s chránenými alebo voľne žijúcimi zvieratami nemôže sťažovať. Nie každá veterinárna ambulancia má totiž povolenie na ich ošetrovanie.

„Bežne ošetrujeme vrany, drozdy a iné spevavé vtáky, čajky, kačice alebo množstvo ježkov, ktorí sa stretnú s autom, so psom či s cyklistami. Ale liečili sme bobrov či jazvecov, objavujú sa daniele a srnky. Pomerne často ošetrujeme dravce, tvoria odhadom jednu tretinu prípadov. Žiaľ, nič nezvyčajné nie sú ani labute s prehltnutým rybárskym vlascom, ktorý rybári nechajú pohodený v tráve. Labutiam sa zabodne do krku alebo zraňuje ich zažívací trakt,“ hovorí MVDr. Barta s tým, že je to oveľa väčší problém ako pohodený rožok.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.