„Mladší brat mal syna. Keď mal chlapček tri roky, moje dcéry Aneta (25), Evka (21) a Veronika sa s ním večer hrali. Na druhý deň, o pol piatej ráno, ich však zo spánku prebral bratov úpenlivý nárek. Búchal na okno izby dievčat a až nepríčetne kričal, že sa stala strašná tragédia. Syn, s ktorým sa ešte pred pár hodinami zabávali, mu v noci z ničoho nič zomrel,“ zaspomína si Tibor Babindák z Veľkých Ludiniec na udalosť spred viac ako ôsmich rokov. Celá jeho rodina vtedy v šoku vyskákala z postelí, no nešťastie, ktoré zasiahlo celú rodinu, najväčšmi rozľútostilo vtedy jedenásťročnú Veroniku. Netrvalo dlho a začali jej vypadávať vlasy.

„Dcérka začala plešivieť už na pohrebe, o mesiac neskôr jej na hrebeni ostávali celé chumáče kučier. V priebehu mesiaca jej vlasy z hlavy zmizli úplne a doteraz jej nenarástol jediný. Nevedeli sme, čo sa deje, báli sme sa zákernej choroby,“ priznáva sa mama Eva.

S dcérkou vymetala ambulancie v Želiezovciach, Leviciach aj v Nitre, no na problém vraj prišli až v Bratislave. „Lekári zistili, že má alopeciu universalis, čo je nenákazlivá autoimunitná choroba. Veronika však bola zdravá, na svoj vek fyzicky a psychicky úplne v poriadku. Nikto z našej rodiny podobnú chorobu nemal. Tak prečo ňou trpí? Napokon sme sa dozvedeli, že vypadávanie vlasov jej takmer naisto spôsobil šok zo smrti malého bratranca. Niekto príde od strachu o rozum, iný ošedivie. Naša dcéra prišla o vlasy. Šanca, že sa to stane, je vraj jedna k dvom miliónom,“ pošepne pani Eva.

Hanbí sa

Babindákovci bývajú v skromnom, ale čistom a útulne zariadenom domčeku. Záhrada je vzorne vykosená, okolo chalupy je poriadok. „Žiaľ, obaja sme nezamestnaní. Tri roky sme žili v Karlových Varoch. Manželka pracovala vo fabrike na porcelán, ja som bol kurič. Vrátili sme sa na naliehanie zvyšku rodiny, ktorá chcela pestovať papriku. Počúvol som srdce, nie rozum, žiaľ, nevyšlo to. Potom sme vylievali sviečky. Zarobili sme si na jedlo, no na veľké investície nám nezvýšilo. Napokon nás položili vysoké vstupné náklady a konkurencia. Skúšal som pracovať aj ako strojník na živnosť, ale nešlo to,“ rozpráva Tibor Babindák, ktorý si privyrába aspoň náhodnou robotou v dedine.

Veronika je vyučená čašníčka. Školu skončila vlani, zatiaľ si prácu nedokáže nájsť ani ona. Je pekná, vysoká mladá žena s veľkými očami. Sňať z hlavy parochňu, na ktorú je skoro osem rokov odkázaná, ju však nikto neprinúti. Nedá si ju dolu ani pred rodičmi. „Hanbí sa. Vyzerá vyrovnaná, ale plakala aj pred psychológom. Je mladá, chce sa páčiť. No v lacnej parochni, ktorú sme jej z rodinného príjmu stoosemdesiat eur mesačne dokázali kúpiť, vyzerala ako metla,“ nezakrýva Tibor Babindák, kým jeho dcéra uprene hľadí do zeme. Vlasové folikuly vraj v pokožke hlavy stále má, no sú zablokované, a preto z nich vlasy rásť nemôžu. A verte, Babindákovci by urobili všetko na svete, aby sa to zmenilo.

Veronike zo šoku vypadali vlasy. Už jej nikdy nenarástli

Od detstva v šatke

Alopecia universalis je strata všetkých vlasov, a to nielen na pokožke hlavy, ale na celom tele. Slovo universalis znamená presne to, čo hovorí: všeobecnú stratu – stratu všade! Väčšina chorých sú deti a dospelí do štyridsať rokov, hoci ochorenie sa môže objaviť u ľudí všetkých vekových kategórií. Presná príčina stále nie je známa. Súčasné teórie predpokladajú, že zlyhá autoimunitný proces, dostaví sa stres alebo sa vynorí genetický základ. Alopecia universalis je najextrémnejšia forma choroby Alopecia areata.

„Bunky mi chceli oživiť fotochemoterapiou. Trikrát do týždňa sme autobusom cestovali stošesťdesiat kilometrov. Moji rodičia len za cestovné mesačne zaplatili v prepočte dnešných dvesto eur,“ rozhovorí sa napokon Veronika. Je ako väčšina dievčat v jej veku. Má rada modernú hudbu, chce sa pekne obliekať, túži cestovať. Vrstovníci sa vraj z jej holej hlavy nikdy nesmiali, skôr sa čudovali, prečo od detstva stále nosí šatku. Do školy, na prechádzku po dedine, na výlete do mesta. „Zvykla som si na ňu. Aj na parochňu, ktorú mám teraz. Stála asi tristo eur a kúpil mi ju jeden lekár. Starám sa o ňu, akoby to boli moje ozajstné vlasy. Umývam ju, češem, no vidím, že nosením sa už ničí,“ ukazuje na pomôcku, bez ktorej sa nepohne.

Zatiaľ to nevyšlo

Keď sa Veronika na chvíľu stratí v kuchyni, jej otec sa nahne a pošepne: „Už sme náchylní veriť všetkému. Dokonca aj slovám o tom, že keď sa Veronike podarí odblokovať príbeh, ktorý ju pripravil o vlasy, parochňu potrebovať nebude. Zatiaľ to však nevyšlo u lekárov, pokoj v jej duši nenavodila ani relaxačná hudba, pri ktorej sa mala uvoľniť. Nezaberá nič,“ uzatvára Tibor Babindák.

Jeho Veronika sa zatiaľ musí spoľahnúť len na starú a rozpadávajúcu sa parochňu. Pri pohľade na jej výrazné črty je na neuverenie, že si ju doteraz nevšimlo žiadne parochňové štúdio. Kráska z Veľkých Ludiniec by sa pokojne mohla stať jeho tvárou...

Foto: Ján Dzúr

Kauzálna terapia neexistuje

Je vôbec možné, aby Veronike vlasy vypadali po šoku, ako to tvrdia Babindákovci? Opýtali sme sa korektívnej dermatologičky MUDr. Andrey Nestorovej, ktorá pracuje v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura a v Centre plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach.

„Samozrejme, existujú aj prípady vzniku ochorenia Alopecia universalis, teda úplnej straty vlasov a ochlpenia, po prežití extrémneho stresového obdobia, ktoré potom spustí autoimunitný proces. Môžeme povedať, že porucha má aj genetický podklad, ide o takzvané autozomálne recesívne ochorenie,“ odpovedá lekárka, ktorá sa venuje korektívnej dermatológii, vykonáva transplantácie vlasov a trichologické vyšetrenia.

Má Veronika šancu, aby jej vlasy narástli? Vedeli by jej pomôcť lekári?

„Kauzálna terapia, ktorá by definitívne vyriešila príčinu i následky ochorenia, zatiaľ neexistuje. S priaznivým efektom sa stretávame pri užívaní lokálnych kortikosteroidov. Pri rýchlo sa zhoršujúcich stavoch sa osvedčila celková aplikácia kortikosteroidov. Novinkou je PRP terapia, plazmová terapia a aplikácia kmeňových buniek. Transplantácia vlasov v danom prípade nie je možná, z dôvodu neexistujúcej darcovskej oblasti. Čiže miesta, odkiaľ by sme vedeli vlasy zobrať a následne implantovať. Treba podotknúť, že ide o autotransplantáciu, teda ujmú sa len vaše vlasy.“