Byť mľandravý sa dnes nenosí. Kult doby ľudí ženie k snahe o dokonalé telo a aj po celom Slovensku je množstvo tréningových centier, kde denne dvíhajú činky státisíce mladých dievčat a chlapcov. Chcú byť príťažliví, no keď zistia, že svaly im nerastú tak rýchlo, akoby si želali, siahajú aj po zakázaných podporných látkach. O tom, že ide o veľký biznis, svedčí kriminálny prípad z minulého týždňa.

Idú v tom aj Slováci!

 Českí policajti počas neho zadržali partiu, ktorá do posilňovní dodávala anabolické steroidy, látky podporujúce rast svalovej hmoty. Ich hodnota? Takmer štyristosedemdesiattisíc eur!

„Páchateľov sme chytili v centre Prahy, tesne po odovzdaní nedovolených látok v jednom z luxusných hotelov. Jeden zo zadržaných mal pri sebe anaboliká za vyše pätnásťtisíc eur,“ hovorí vrchný komisár Peter Procházka. Skupinu tvoril česko-bulharský manželský pár a dvaja Slováci, jeden z nich mal sedemdesiatpäť rokov! Zakázané látky asi 450-tisíc eur skladovali v Komárne, odtiaľ ich distribuovali ďalej. Polícia troch ľudí obvinila, v prípade odsúdenia im hrozia až dvanásťročné tresty. Je dopyt po nedovolených látkach taký silný, že sa kvôli nim oddá riskovať?

Do fitness chodia tisíce mladých ľudí denne. A mnohí siahnu po látkach, ktoré im ničia zdravie.
Do fitness chodia tisíce mladých ľudí denne. A mnohí siahnu po látkach, ktoré im ničia zdravie.
Zdroj: pixabay

 Anonymné kšefty

Obišli sme niekoľko posilňovní, hovorili sme s fitnestrénermi. Všetci nám tvrdili, že ponuku predávať zakázané podporné látky nikdy nedostali. Nebol dôvod. Kto chce, veľmi jednoducho sa k nim dostane v anonymite na internete a rovnako tajne ich užíva. „Stačí do vyhľadávača napísať správne slovo a dovezú vám ich trebárs aj z Ameriky,“ hovorí jeden z trénerov, ktorý si kvôli háklivosti témy nepraje uviesť meno. Mladíka, ktorý je ľudovo povedané „nasypaný“, spozná podľa neobvykle rýchlo rastúcich svalov. Tie sa však stratia, hneď ako prestane brať zakázané látky!

 Infarkty sedemnásťročných

Cieľovou skupinou priekupníkov, ktorá do posilňovní dodávala nedovolené látky, boli predovšetkým mladí chlapci a dievčatá, ktorých v časopisoch očarili dokonalé postavy bez gramu tuku. Existujú dokonca videá, ktoré im ukazujú, ako zakázané podporné látky – anaboliká, rastové hormóny a steroidy – fungujú, prípadne ako ich majú užívať! O ktoré ide?

Častý je hormón, ktorý sa volá peptidový a vymysleli ho kvôli deťom so zastaveným rastom. Je len na lekársky predpis, no vraj sa dá kúpiť na čiernom trhu. Ovplyvňuje nárast svalovej hmoty a regeneráciu svalového tkaniva, užívatelia si ho aplikujú injekčne. Nikde sa však nepíše, že tieto látky majú vplyv na vnútorné orgány človeka. Steroidy dokonca spôsobujú zväčšenie a zhrubnutie srdcového svalu a vtedy hrozí smrť! „Pri silových cvikoch vzniká tlakové preťaženie, vieme o prípadoch, keď infarkt dostali iba sedemnásťroční chalani,“ vystríha lekár zo Slovenskej antidopingovej agentúry Ľubomír Gulán.

Kampaň proti anabolikám hovorí za všetko, napriek tomu po steroidoch siahajú muži aj ženy.
Kampaň proti anabolikám hovorí za všetko, napriek tomu po steroidoch siahajú muži aj ženy.
Zdroj: Profimedia

Chlpaté ženy

Užívanie rastového hormónu, ktorý je na trhu pomerne nový, môže podľa lekára viesť tiež k vzniku takzvaných agromegálii. „To sú zväčšené končatiny, väčšinou dlane a chodidlá, potom nos, brada a uši. Ide o nezvratné procesy, s ktorými sa už nedá nič robiť,“ pokračuje doktor Gulán.

Najviac zneužívané vo svete silových športov sú však anaboliká, podporné látky, ktoré skracujú čas potrebný na regeneráciu svalov. Hneď ako ich začnete brať vo vysokých množstvách, hrozia ochorenia pečene. Ani to nie je všetko. Anaboliká majú takzvaný androgénny efekt, čo znamená, že vplývajú na rozvoj mužských pohlavných znakov. „V prípade, že ich užíva žena, začne jej na tvári a hrudi rásť ochlpenie, hrubne jej hlas. Má akné, dochádza k zmene postavy na skôr mužský typ a nastáva rozvrat menštruačného cyklu,“ opisuje Ľubomír Gulán. Ak užívajú anaboliká muži, neprirodzene im zase rastú prsné žľazy. Zato sa im zmenšujú semenníky a hrozí neplodnosť. A to všetko len pre kult tela, ktorý dáva priestor na kšeft priekupníkom s látkami, aké by oni nikdy nedali do úst...

Vedeli ste?

Efedrín, ktorý vo svete fitnes patril k najpopulárnejším prípravkom na chudnutie, sa už zaraďuje medzi drogy! Jeho vedľajšie účinky totiž tiež spôsobili smrť!

Do fitness chodia tisíce mladých ľudí denne. A mnohí siahnu po látkach, ktoré im ničia zdravie.
Do fitness chodia tisíce mladých ľudí denne. A mnohí siahnu po látkach, ktoré im ničia zdravie.
Zdroj: pixabay

Trvalo zakázané látky a ich riziká

Anaboliká

Široká skupina látok, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť športový výkon hlavne v prípade silových športov. Vedľajší účinok užívania týchto látok môže mať fatálne následky na zdravie športovca, ktoré nemožno napraviť.

Hrozí

  • poškodenie kardiovaskulárneho systému
  • ochorenia pečene (dokonca až rakovina pečene)
  • ovplyvnenie rozmnožovacieho systému
  • mentálne problémy: depresia, agresia, závislosť

Rastový hormón

Neovplyvňuje iba rast svalov, ale zasahuje do všetkých úrovní tela človeka.

Hrozí

  • rast vnútorných orgánov (srdce, pečeň) – výrazné poškodenie
  • zväčšené srdce + zvýšený krvný tlak – srdcový infarkt

Nielen fitnes

Erytropoetín je obzvlášť obľúbená látka v cyklistike. Je to hormón, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek a zvyšuje aeróbnu kapacitu športovca. Môže však spôsobiť upchatie ciev, infarkt až smrť.