Za vizážou a maskami v šou Tvoja tvár znie povedome stojí tím umelcov, ktorých šikovné ruky a nápaditosť sú neodškriepiteľné. Jedným z nich je Vlado Wittgruber, ktorý je v tejto brandži už legendou. Práve preto stojí takmer pri každom úspešnom projekte.

Rodinný klan

Ako vlastne začala jeho cesta vlásenkára a parochniara, ktorá neskôr vygradovala až do pozície umeleckého maskéra? „Túto prácu vykonávala moja babka a aj môj otec. To, že sa tomu venujem aj ja, je vlastne zhoda okolností. Po základnej škole to u mňa ešte nebolo jednoznačné, lebo som si nevedel predstaviť, že budem niekde lepiť fúzy a vlasy,“ smeje sa. Remeslo ho napokon aj tak pohltilo, pretože to mal jednoducho v krvi.

Vlado už ako osemročný skúšal tvoriť masky Frankensteina či lepil zuby, aké kedysi nosil gróf Drakula. V tomto veku tiež vytváral prvé fúzy, obočia či lepil umelý nos, ktorý mu otec doniesol v časoch, keď robil pre Česko-slovenskú televíziu. A ako to u nich doma vyzeralo, povaľovali sa všade fúzy a vlasy, ktoré rodina musela prekračovať? „Otec pracoval výhradne v dielni a doma sa len príležitostne niečo z toho objavilo. A keď sa tak stalo, mal v tom veľký poriadok,“ spomína.

Využíval Vladov otec Pavel Wittgruber úplne iné techniky a materiály, ako je tomu dnes, či sa niektoré veci v tejto brandži vôbec nemenia? „Napríklad také vlasy z byvola či jaka sa používajú dodnes, no čo sa týka lepidiel, tak tie sú už oveľa kvalitnejšie. Vlásenkárstvo sa až tak nemení, no iné to je v oblasti 3D modelácie tváre. Tam to extrémne pokročilo, existujú novodobé techniky ako penový latex či silikón,“ vymenúva.

V akcii na pľaci v šou Tvoja tvár znie povedome.
V akcii na pľaci v šou Tvoja tvár znie povedome.
Zdroj: TV Markíza, Instagram V. W.

Jeho druhé meno? Trpezlivý!

Ako vyzerali jeho prvé pracovné skúsenosti? „Moje učňovské roky začali tým, že som sedel v dielni a ,pútkoval´ som fúzy a vlasy. Bola to činnosť, ktorá si vyžaduje veľmi trpezlivý prístup. Na drevené kopýtka sa natiahne tenká telová látka s očkami, niečo ako pančucha, a ihličkou s háčikom sa naberá vlások po vlásku a háčkujete. Tak vznikali vlasy, ktoré sa potom objavovali na hercoch v divadlách,“ zaspomínal si na začiatky Vlado, ktorý sa dodnes zaraďuje medzi ľudí s obrovskou dávkou trpezlivosti. „Moja práca je vlastne taký tréning, pri ktorom si dokážem udržať nervy na uzde.“

Hlava šou

Spolupracoval aj na prvej sérii seriálu Sestričky, kde musel byť doslova v obraze diania a dokonale ovládať aj scenár. „Nemohol som byť nepripravený, pretože keď sme robili zranenia, ktoré sa postupne liečili, musel som si to naštudovať. Nemôžete ísť na pľac a nevedieť o tom nič,“ hovorí.

V šou Tvoja tvár znie povedome má Vlado na starosti takzvanú kreatívu, kde nastavuje postavy, aby charakterovo pripomínali vizuálne toho, koho hrajú. Najviac mu utkvela v pamäti maska speváka Martina Haricha, keď stvárňoval černocha Cee Lo Greena či premena Márie Čírovej na Pavla Hammela. „Tam bolo presne vidieť, čo dokážu fúzy, vlasy a okuliare. No rád si zaspomínam aj na Štefana Skrúcaného ako Louisa Armstronga,“ vymenúva. V aktuálnej sérii Tvoja tvár znie povedome majú taktiež roboty vyše hlavy a nie je nič nezvyčajné, že im známa tvár sedí v kresle aj šesť hodín, pokým z nej spravia toho, koho majú. „Náročná bola premena Jasminy Alagič na Věru Bílú. Tam sa použilo veľmi veľa materiálu a patrilo to aj medzi najdrahšie masky, ktorá vyšla približne na 6 700 eur.“

Ako v rukavičkách

Vlado však prízvukuje, že ak sa chce človek v jeho brandži uživiť, musí na Slovensku zvládať všetko. Musí vedieť líčiť, robiť vlasy, vytvárať masky a byť extrémne kreatívny. Aby bol výsledok dokonalý, musí mať aj dobrý vzťah medzi hercami, spevákmi či umelcami, s ktorými spolupracuje. Predsa len, tí sú často veľmi nároční a nesadnú si pod ruky len tak hocikomu.

„V tomto smere je to už dobré, že mám za tie roky meno a medzi známymi tvárami mám už veľa ľudí, s ktorými pracujem opakovane. Viete, musí tam byť istá dôvera a vzťah, pretože tí ľudia vám pod rukami sedia aj šesť hodín,“ hovorí.

Vlado nemá meno umelca, s ktorým by nerád spolupracoval. Vždy ho však tešila práca s Alexandrom Bártom na seriáli Detektív Dušo a jeho šikovné ručičky nedávno využila aj Dara Rolins, ktorá sa mu pod rukami zmenila na bohyňu pri krste parfumov. A kto patrí v aktuálnej šou Tvoja tvár znie povedome medzi najtrpezlivejších umelcov? „Všetci sú trpezliví, ale ,najtrpezlivejší´ je Paľko Topoľský,“ smeje sa záhadne.

Vysťahovaný

Aj Vladov súkromný život je spätý s umením, pretože už roky žije v partnerskom vzťahu so speváčkou Sašou Okálovou, s ktorou vychováva vytúženého syna Viktora. Ako sa ukázalo, mať doma odborníka na vlasy a maskéra v jednom je niekedy výhoda, pretože Vlado svoju partnerku pravidelne strihá, a keď je príležitosť, aj ju nalíči. „No veci okolo masiek, vlasov či iných kreatívnych vecí mať doma nemôžem. To som bol nútený presťahovať do ateliéru,“ smeje sa.

S partnerkou Sašou Okálovou a ich synom.
S partnerkou Sašou Okálovou a ich synom.
Zdroj: TV Markíza, Instagram V. W.