Tému halucinogénnej drogy LSD vytiahol na svetlo božie Michal Truban, muž, ktorý má ambíciu byť premiérom. Keby pred rokmi tušil, aká politická kariéra sa mu zadarí, určite by oželel obdivné prejavy vysokoškolákov, ktorým vtedy rozprával o tom, ako sa vrhnúť do podnikania. Video z prednášky ukazuje sebavedomého človeka, ktorý je maximálne spokojný so svojou didaktikou, keď na príklade účinkov drog a alkoholu na základe vlastnej skúsenosti vysvetľuje, ako krok za krokom dosiahnuť úspech. Truban už netají, že vyskúšal marihuanu aj LSD. Možno si pripadal ako vizionár Steve Jobs, ktorý sa tiež netajil užívaním LSD počas vysokej školy...

Beatles: Legendárni chrobáci z Britských ostrovov tiež experimentovali s LSD. Vo vlastnej réžii.
Beatles: Legendárni chrobáci z Britských ostrovov tiež experimentovali s LSD. Vo vlastnej réžii.
Zdroj: archív

Tváriť sa, že drogy tu nie sú, je smiešne, ale hovoriť o nich spôsobom, ako to urobil Truban na akademickej pôde, je absolútne nevhodné. Aj tí, ktorých LSD a marihuana nezaujímali, prinajmenšom spozorneli, varujú odborníci, ktorí sa venujú drogovej problematike. Možno sa zážitku chtivý mladý človek, ktorý prirodzene túži po dobrodružstve, poteší informácii, že od LSD nevzniká závislosť. Ďalšie informácie, ktoré môžu byť rozhodujúce pre jeho ďalší život, pokiaľ drogu skúsi, sú pre neho nepodstatné alebo ich ani netúži poznať. Žiaľ.

Najčastejšie marihuana

„Prieskumy so vzorkou 11 000 študentov stredných škôl ukázali, že LSD a marihuana sú drogy, s ktorými najčastejšie experimentujú mladí ľudia od šestnásť do devätnásť rokov. Čísla ukazujú, že marihuanu vyskúšalo každé druhé dieťa, halucinogény, ku ktorým patrí LSD, jedno z desiatich. Potom nasleduje pervitín, ktorý vyskúšal jeden zo sto stredoškolákov,“ hovorí Zuzana Kamendy, vedúca Inštitútu drogových závislostí. Časom sa po užívaní drog vyvinú problémy, ktoré si vyžadujú liečbu. „Minulý rok sme mali celkovo 3 038 liečených užívateľov drog, najčastejšie z pervitínu, pre halucinogény sa liečili iba štyria,“ dodáva.

Eufória aj panika

Odborník na drogovú problematiku MUDr. Ľubomír Okruhlica hovorí, že LSD nie je celospoločenským problémom. Nevzniká od neho závislosť, jeho účinok sa po čase stráca. „Nebezpečný je však stav intoxikácie. Človek pod vplyvom LSD môže mať rôzne zážitky – príjemnú eufóriu, ale aj extrémnu paniku a úzkosť. LSD mení vedomie, ľudia majú zrakové halucinácie, môžu mať pocit, akoby sa im zmenilo telo, dokonca sú prípady, že mali pocit, že vedia lietať a skočili z okna. Správanie je naozaj nepredvídateľné. V skupinách sa LSD často užíva tak, že jeden z partie ostane čistý, aby dával na druhých pozor. Lenže zvládnuť agresívneho človeka, ktorý v panike začne utekať, nemusí byť reálne,“ hovorí lekár.

Predstava, že ak mali po jednom užití LSD ľudia príjemný zážitok, bude to aj po ďalšom, je podľa lekára naivná. „Je nevypočitateľné, ako sa bude človek správať,“ varuje lekár.

Na urgent!

„Keď LSD spustí intoxikačnú psychózu s halucináciami, mal by dostať medicínsku pomoc. Tam dostane lieky na upokojenie, mal by byť umiestnený v nestresujúcom bezhlučnom prostredí a zistí sa, či spolu k LSD nebola primiešaný aj iný halucinogén. Nikdy totiž neviete, čo užijete…,“ varuje lekár. Postihnutý dostane infúziu, aby sa látka dietylamid kyseliny lysergovej (LSD) čo najrýchlejšie z tela odbúrala a po šiestich až dvanástich hodinách môže zvyčajne ísť domov. „Mal by potom navštíviť psychiatra, ktorý zachytí prípadné následky,“ odporúča MUDr. Okruhlica.

Po užití už jednej dávky LSD totiž môže prepuknúť obrovský problém. „Riziko je veľké aj po módnom užívaní takzvaných mikrodávok. Veľká časť populácie má totiž v sebe vlohu k duševnej poruche, ktorá sa za normálnych okolností neprejaví, spustí ju až droga. Ide o schizofréniu, ktorá nadosmrti poznačí mladého človeka. Akékoľvek experimentovanie je nebezpečné.“

Flashbacky

Podľa MUDr. Okruhlicu sa tiež málo vie o flashbackoch, ktoré prenasledujú ľudí vtedy, keď už dávno s drogou prestali. „Liečili sme pacientov, ktorým sa po roku zopakoval nepríjemný stav ako pri užití drogy, keď zažívali takzvaný bad trip. Mali búšenie srdca, spotili sa, chytila ich triaška, vyletel im krvný tlak a prepadla ich úzkosť a strach zo smrti. Bez varovania! Stav tejto obnovenej paniky trval niekoľko minút, ale strach z toho, že sa to znovu zopakuje v tej najneočakávanejšej chvíli, pretrvával celé dni a týždne. Žiť s týmto pocitom už nezvládali, a preto vyhľadala našu pomoc,“ hovorí a varuje, že môže trvať roky, kým tieto flashbacky nevymiznú. Podotýka, že s halucinogénmi častejšie experimentujú muži ako ženy. Predstava pre ženu, že sa prestane ovládať a nebude si pamätať, čo sa s ňou dialo, je horšia. Je to podobne ako pri alkohole, ktorý je viac akceptovaný u mužov. „Ženy skôr inklinujú k závislosti od liekov na upokojenie a na spanie. Tie nemajú až také negatívne dôsledky na zdravie ako alkohol, ale predsa majú...“

Fakty o LSD

  • LSD je podľa medzinárodného dohovoru OSN a slovenského zákona v skupine najprísnejšie kontrolovaných látok
  • nie je preukázané medicínske ani technické využitie LSD
  • držanie, výroba a distribúcia LSD sú trestné
  • užívanie LSD nie je trestné
  • beztrestná je výroba a použitie LSD len na výskumné účely. U nás sa však takéto výskumy nerobia, pretože sú extrémne drahé. Vývoj nového lieku stojí okolo 3 miliardy dolárov.

Bude z LSD liek?

Skúmajú sa možné pozitívne účinky pri liečbe depresií, alkoholizmu, nikotinizmu, posttraumatickej stresovej poruchy a iných chorôb. „Existuje však málo kvalitných štúdií aj preto, že je ťažké stanoviť bezpečnú dávku, tiež dĺžku podávania, nevie sa, podľa akého kľúča vybrať vhodných pacientov, aby sa im neublížilo. Tiež nevieme, aké sú možné dlhodobé negatívne následky a riziká zdravotných komplikácií,“ hovorí MUDr. Ľubomír Okruhlica.