V neskorých večerných hodinách požiadali pred pár dňami o pomoc Horskú záchrannú službu manželia z Česka, ktorí sa nachádzali v salaši pod Suchým vrchom vo Veľkej Fatre. Oznamovateľ informoval, že u jeho tehotnej manželky nastali vážne komplikácie. Na miesto udalosti odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra, ktorí žene poskytli neodkladnú prvú pomoc.

Následne pacientku transportovali do Liptovských Revúc, kde bola odovzdaná do starostlivosti privolanej posádke RZP, s ktorou pokračovala do nemocničného zariadenia. Záchranná akcia prebiehala v zlom počasí a podmienkach, za intenzívneho sneženia a bola ukončená o tretej hodine ráno.Záchranári HZS sa snažili dvojicu telefonicky navigovať, no muž so ženou nedisponovali potrebným materiálom a vzhľadom na aktuálne podmienky sa obávali ďalšieho postupu.

Zviezol ich vrtuľník

Ten istý deň počas zostupu zo Zadného Gerlachu netrafila správnu zostupovú trasu dvojica českých horolezcov, muž a žena. Uviazli v exponovanom teréne, navyše v zhoršujúcom sa počasí, za stáleho sneženia a zlej viditeľnosti. V nočných hodinách tak odišlo uviaznutej dvojici na pomoc sedem záchranárov HZS, ktorí postupovali cez Východné Batizovské sedlo. Pre nepriaznivé podmienky – silný nárazový vietor, husté sneženie a množstvo napadnutého snehu, sa im nepodarilo dôjsť k uviaznutej dvojici a v ranných hodinách sa, z dôvodu zachovania bezpečnosti záchranárov, rozhodli pre návrat.

Dňa 15. 8. 2022 v poobedňajších hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z modro značeného turistického chodníka pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách.
Zdroj: HZS

Čechov napokon zachránil vrtuľník poľských záchranárov, ktorý ich transportoval do nemocnice v Zakopanom, no potom, čo takmer zamrzli ešte nemali vyhrané. Horská služba upozorňuje, že vo vysokohorskom prostredí sa vplyvom prílevu chladného vzduchu na naše územie výrazne zmenili podmienky pre vykonávanie aktivít. Turistické chodníky nad pásmom lesa sú pokryté vrstvou snehu. Pocitová teplota je znížená vplyvom silného vetra. Odporúčame zimnú výstroj a výzbroj.