Už je to viac ako rok, čo koronavírus zamkol v obývačkách väčšinu civilizovaného sveta, Slovákov nevynímajúc.  Z každej strany zneli – a stále znejú – srdcervúce príbehy ľudí, s ktorými sa osud nemaznal. Jedným COVID-19 pochoval príbuzných, iným nalomil zdravie, ďalších pripravil o zamestnanie a ich rodiny dostal do existenčných problémov. Nie všetci na zemeguli však na pandemické časy budú spomínať so slzami v očiach.

Bohatli z e-shopov

Reportéri novín The New York Times zistili, že za posledný rok vzrástol majetok deviatich najzámožnejších Američanov o nebotyčných 360 miliárd dolárov! Všetci podnikajú na globálnom trhu v oblasti informačných technológií. A keďže počas pandémie museli byť kamenné obchody zatvorené a množstvo profesií pracovalo z domu, bohatli z e-shopov a zabezpečovania technológií pre home office.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan chcú v budúcnosti venovať až 99 % výnosov z akcií Facebooku na zlepšenia kvality života ľudí do konca storočia.
Zdroj: Reuters

Nahnevaná Amerika

Ukázalo sa, že suma, ktorú si rozdelilo deväť magnátov je len o 50 miliárd nižšia, než položka, akú americká vláda vyčlenila na podporné balíčky pre svojich občanov! Inokedy žičlivú Ameriku ešte viac nahnevalo, ako sa miliardári postavili k boju s COVID-19, počas ktorého rozprávkovo zbohatli. Ten najštedrejší daroval na výskum koronavírusu 150 miliónov dolárov. Štvrť percenta zo zisku, ktorý si počas pandémie nahromadil...

Elon Musk a jeho firma SpaceX prepísala históriu. Po prvýkrát sa v rámci súkromného letu dostala do vesmíru ľudská posádka.
Zdroj: Getty

Kto sa (ne)vyznamenal?

Miliardár a vizionár Elon Musk na výskum covidu-19 údajne venoval päť miliónov dolárov, čo predstavuje 0,004 percenta z jeho novozískaného majetku!

Kráľ Facebooku Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou Chanovou venovali 104 miliónov dolárov, teda 0,36 percenta z 29 miliárd dolárov, ktoré zarobil počas pandémie. Tieto financie išli na podporu výskumu, testovania a liečby koronavírusu a na pomoc ľuďom a komunitám najviac postihnutým pandémiou.

Jeden zo zakladateľov spoločnosti Google, Larry Page, počas krízy neprejavil žiadne filantropické snah, ďalší sa podľa reportérov Washington Post, ktorí mapovali tému a na Slovensku na ňu upozornil Denník N, k nej odmietli vyjadriť!