Mlčiaca Populuška Libuše Šafránková

Vonku bola strašná zima. Mne, našťastie, až tak nie, pretože som často sedela na teplom koníkovi, ale ostatní dosť trpeli. Raz denne za nami prichádzal vojenský obrnený transportér, pretože do zasnežených hôr by sa nikto iný nedostal. Priniesol nám cisternu horúceho čaju, čo bolo naše jediné teplé jedlo za deň. Vojaci nám ho podávali v plastových pohároch, ktoré sa teplom okamžite rozpúšťali. Tak dobre sme si z toho zavoskovali žalúdok, že sme vôbec nebývali hladní – zaspomínala si pre Šarm Libuše Šafránková na nakrúcanie nesmrteľných Troch orieškov pre Popolušku.

Kým milovníkom vianočnej klasiky všetkých vekových kategórií sa dielo režiséra Václava Vorlíčka nikdy neopozerá, herečka sa o Troch orieškoch baví veľmi nerada. A vlastne, nielen o nich. Pred verejnosťou už dávno pomyselne spustila na svoju tvár závoj, tak ako na bále pred princom. Nielenže rada mlčí, ale nerada rozdáva aj úsmevy do foto aparátov. Objaví sa len na akciách, na ktorých musí byť kvôli propagácii nejakého projektu a nezdrží sa ani o sekundu viac ako treba. „Som veľmi vyťažená filmovaním, potrebujem oddych,“ hovorí síce milo, no rázne žena, ktorá si vie dupnúť, keď treba.

Traduje sa, že keď prišla v roku 1972 do pražského Činoherného klubu, ukázala prstom na Josefa Abrháma s tým, že sa za neho vydá. A stalo sa. Zrodila sa veľká láska. Nie je však tajomstvo, že Popoluška musela pozametať kôpku popola po zhorenom srdci speváčky Nade Urbánkovej. V tom čase totiž tvorila s Abrhámom pár...

Foto: Archív

Bojovná

Predstaviteľka krehkej princeznej, tak ako v rozprávke, vydrží veľa, ale keď pretečie pohár trpezlivosti, vytiahne zbrane ťažkého kalibru. Napríklad keď o nej český bulvár napísal, že sa často pozerá na dno pohárika, trestné oznámenie nedalo na seba dlho čakať. Žiaden občiansky súd... Po troch rokoch ťahaníc jej súd dal v roku 2004 vianočný darček a dočkala sa satisfakcie.

Štyria novinári síce za mrežami neskončili, ale dostali podmienku. Právnikov si vzala na pomoc aj vtedy, keď ju rozhneval jej princeznovský portrét na obale nemeckých čokolád, alebo keď sa objavila v reklame na obchodný reťazec s knihami. Podľa informácií z českých médií vtedy mimosúdne mohla vymôcť okolo dvestotisíc českých korún. Najistejším zárobkom pre Libušku Šafránkovú je však stále, našťastie, herecké umenie.

Prerušila nakrúcanie

Žiadaná umelkyňa svojim chlebodarcom aj kolegom občas narobí vrásky. V roku 2009 napríklad náhle prerušila nakrúcanie rozprávky O kouzelné tetě Valentýně. Česká televízia vtedy ohlásila jej vážnu chorobu, ona sama však správy bagatelizovala. Dodnes je jej výpadok záhadou. S manželom Josefom Abrhámom sa uzavrela do ich vily v pražskom Spořilove a chýbajúce scény s ľahkosťou dotočila po roku. Tvár Popolušky je aj po rokoch magnetom pre diváka a na hviezdu takého formátu sa vždy oplatí čakať. Tvorcovia seriálu Gympl, ktorý bežal od jesene na českej Nove, neskrývane jasali, keď kývla na hlavnú úlohu češtinárky.

A hoci si zdroj z tejto komerčnej televízie nedávno povzdychol, že herečka nie vždy vychádza v ústrety ich požiadavkám, určite ich potešilo, ako zvalcovali sledovanosťou konkurenciu. Dnes teda, obrazne povedané, Popoluška mieša kukuricu so šošovicou iným. Je síce profesionálka, ale zároveň si je vedomá svojej ceny na trhu a stále si bude môcť vyberať.

Zbožňujú vnúčatá

Keď sme sa herečky dávno pýtali, čo by si priala mať v orieškoch, odpovedala, že jej stačia tri zdravé jadrá pre celú rodinu. Po tom, čo si syn Josef, režisér, scenárista a hudobník, ktorý sa narodil po štyroch rokoch od nakrútenia Popolušky, vzal za manželku výtvarníčku Denisu Grimmovú, by potrebovala už celú liesku.

„Ešte nevieme, kde sa tento rok všetci na sviatky stretneme. Sme totiž naozaj obrovská rodina a striedame to,“ povedala nám Denisa. Na otázku, či je jej svokra dobrou babičkou, s úsmevom zareagovala: „Obaja sú úžasní. Vnúčatá Toníka (4) a Josífka (6) zbožňujú. No teraz sú veľmi vyťažení, točia.“ Viac sa však o rodine plnej umelcov zmieniť nechcela: „Máme takú dohodu...“

Vianočná romanca

Či teda babička Šafránková vie piecť medovníky, to vedia len oni, rozhodne však nesedí s dedkom doma. Prvý decembrový týždeň totiž spolu začala dvojica po dlhých rokoch nakrúcať. A hneď vianočnú romancu! Vo filme s názvom Príde tento rok Ježiško? si Abrhám zahrá emigranta Josého, ktorý sa po rokoch vracia z emigrácie do Prahy aj s mexickou manželkou a dcérou. Ženy veria, že Pražské jezuliatko urobí zázrak a dcére sa podarí otehotnieť. Osud dopraje aj Josému nečakané prekvapenie. Stretáva totiž dávnu lásku.

Tú svoju nefilmovú uzavreto pôsobiaci herec nikdy nepustil z dohľadu. Na otázku Šarmu, aký je to pocit, keď muž stretne ženu na celý život, zareagoval: „Keď sa to stane, viete, že je to tak správne. Je to spontánne. Ťažko sa to opisuje. Odpoveď na vašu otázku by bola na celý román. Keď sa človeku dostane takého vzájomného stretnutia, hneď to pochopí. Mne ho život doprial a viem, že je to až do smrti.“ A sme opäť v rozprávke... cítite to?

Alena Vránová: Z manželovej pomsty sa spamätávala dlho

Pamätáte si? „Zaviaž mi črievičku,“ hovorí pyšne princezná Krasomila záhradníkovi, netušiac, že pred ňou stojí princ Miroslav, a dvíha dlhé šaty nad členky. Vydatej dvadsaťročnej Alene Vránovej už vtedy nebol ženatý Vladimír Ráž, otec jedného syna, ľahostajný a ona jemu rovnako. Zaľúbené filmové pohľady z očí do očí teda neboli len výsledkom ich hereckého majstrovstva. Cesta k šťastiu však bola vydláždená škandálom, ktorý rozvíril jej ponížený manžel, umelec Pavel Kohout. Napísal hru o zblúdilej manželke, ktorú hrali divadlá po celej republike.

„Dostala som takú nakladačku, že som sa z toho vlastne nikdy nespamätala. Potom som už okolo seba len budovala hradby a zamykala zámky a to stojí veľa, niekedy aj herecké príležitosti,“ cituje ju cfsd.cz. S hercom s krásnym hlasom, ktorý prepožičal Old Shatterhandovi v slávnej sérii mayoviek, prežila nakoniec dvadsaťtri rokov a vychovali spolu dcéru Markétu. „Keď Markétka prvýkrát pozerala Pyšnú princeznú, mala asi štyri roky. Slávnostne sme ju posadili medzi seba a čakali jej reakciu. Chvíľu nechápala, ako je možné, že sedíme v jednej izbe a zároveň sme v telke, no odrazu sa rozplakala a kričala na mňa, prečo som na otca taká zlá. Nemohli sme to ani dopozerať,“ zaspomínala si herečka.

Princ a princezná však spolu nevydržali. Vladimír Ráž sa stihol ešte oženiť po tretíkrát s oveľa mladšou komparzistkou a v päťdesiatich šiestich rokoch splodiť dcéru Veroniku. Alena Vránová je už prababičkou, ale vždy ju lákala viac práca v divadle ako pečenie buchiet v kuchyni. Keď ju pred troma rokmi zložila do postele operácia kĺbu, poctivo rehabilitovala, aby sa rýchlo vrátila do práce.

Toto leto si zasa pri nešťastnom páde na balkóne nového bytu zlomila obe ruky. Stalo sa to len krátko po tom, ako si ho dozariaďovala. Vitálna a skvelo vyzerajúca dáma, ktorá žiari nielen na javisku, ale aj v televíznych seriáloch, sa však pre úraz svojho sveta vzdať nemieni. Vždy sa nájde niekto, kto jej zaviaže črievičku.

Milena Dvorská: Smutná Maruška zomrela pred Vianocami

„Nemôžem sa na seba pozerať. Tá neohrabanosť, ktorá vo mne vtedy bola... Na Štedrý večer, keď rozprávku zväčša dávajú v hlavnom vysielacom čase, odchádzam do kuchyne smažiť kapra,“ povedala Šarmu pred rokmi Milena Dvorská. Príliš sebakritická princezná, ktorú diváci dodnes milujú, sa symbolicky pobrala na druhý svet práve pred Vianocami. Zomrela na zastavenie srdca vo svojom pražskom byte pred troma rokmi, len dva dni predtým, ako sa opäť objavila na obrazovke ako Maruška, najskromnejšia z troch kráľovských dcér.

„Milena Dvorská sa s bolesťami, ktoré ju v minulosti stretli, vyrovnala, a pár posledných rokov sa snažila žiť tak šťastne, ako sa len dalo,“ napísala vo vyhlásení herečkina rodina pred jej pohrebom. Narážala tak na rodinné nešťastie, ktoré dvakrát vydatú ženu a matku dvoch detí trápilo dlhé roky. „Je to strašný mrak, ktorý visí nad našou rodinou,“ povedala nám dávno pri rozhovore herečka. Mala tým na mysli osud svojej dcéry Lucie. Tá odišla do cudziny s vodcom sekty Imanuelitov, hľadaným Interpolom, a prerušila kontakty s matkou, ktorú verejne nazvala hysterickou alkoholičkou.

Herečka dve desaťročia márne túžila po stretnutí s ôsmimi dcérinými deťmi. V kontakte bola len s vnučkou, ktorá sa od rodiny odtrhla a bola babičku navštíviť aj pár dní pred smrťou. „Keď som prišla na fi lmovú skúšku a dali mi šaty po pyšnej princeznej, ktorá sa nakrúcala rok predtým, myslela som si, že sa zbláznim od radosti,“ zaspomínala si pre Šarm pred rokmi Milena Dvorská na svoju slávnu úlohu Marušky. Je smutné, že tento pocit ju nesprevádzal po celý život.

Foto: Archív