Najskôr sa skončila prvá svetová vojna, po nej preletela svetom záludná španielska chrípka. Po katastrofách prišli dvadsiate roky minulého storočia. A v Amerike boli plné jazzu, tanca, sexu, peňazí a bezstarostnosti. Rovnaké časy vraj prídu čoskoro, v čase, keď svet porazí COVID-19.
Doba rozmachu
Nicolas Christakis, profesor na univerzite v Yale, vo svojej knihe Apolónov šíp predpovedá, že ľudia si po tejto epidémii budú chcieť vynahradiť všetko o čo prišli. Po zvládnutí koronavírusu nás čakajú sexuálne nemravnosti, márnotratné míňanie peňazí aj odklon od morálky.
„Po epidémii vždy nasleduje doba rozmachu. Ľudia budú chodiť vo veľkom tam, kde počas koronavírusu vkročiť nemohli. Do barov, na koncerty, na športové podujatia. A budú si chcieť užívať,“ tvrdí v novinách Independent profesor.
Bujaré roky
Jeho slová dokonca potvrdzujú aj očakávania výrobcov líčidiel, kozmetiky, spodnej bielizne a prezervatívov. „Po pandémii prídu bujaré roky,“ nechal sa počuť kozmetický kolos L’Oréal a spolu s ním aj zoznamovacie portály. Mnoho epidemiológov si ale myslí, že svet sa do niekdajších koľají už nikdy nevráti. Ľudia, ktorí si odvykli od spoločenských kontaktov, ich z obavy o svoje zdravie prestanú vyhľadávať.
Výsada bohatých
Promiskuitné časy v rokoch 1920 - 1922 v Amerike neboli výsadou všetkých, len ľudí z bohatej bielej vrstvy. Aspoň tak to tvrdí Christakisov oponent, autor knihy Veľká chrípka, John M. Barry. Nemravnosťami nabité obdobie, ktoré profesor z Yale naplánoval od roku 2024, neočakáva...