My na Slovensku vlastne máme pohodový život. Môžeme sa kedykoľvek stretnúť s priateľmi, len tak nezáväzne sa porozprávať mužmi, ísť do kina, na večeru, na párty v priliehavej sukni. Alebo s milencom prespať v jeho byte, ak sa nám zachce. Toto všetko môžeme, veď je dvadsiate prvé storočie. Lenže aj dnes existujú krajiny, kde by ženu za takéto nehanebné „výstrelky“ čakal krutý trest. Niekoľko rán bičom, väzenie, dokonca smrť.

Tragédia, ktorá sa odohrala minulej zimy v indickom Dillí, vyvolala na celom svete vlnu pobúrenia. Dvadsaťtriročná Indka, študentka medicíny, sa vracala s priateľom z kina autobusom. Obstúpilo ich niekoľko mužov a odsúdilo na krutý osud. Oboch ich zbili, študentku viacerí znásilnili, potom ju dobili kovovou tyčou a nakoniec vyhodili z idúceho autobusu. Jej priateľ prežil, no ona o niekoľko dní podľahla rozsiahlym zraneniam. Piati muži vrátane šoféra autobusu boli obvinení zo znásilnenia a vraždy, no odsúdili ich len preto, že všetko sa odohralo na verejnosti.

Hromadné protesty v Indii uvoľnili vášne, ktoré už dlho driemali v nevypočutých ženách. V mnohých krajinách sa takéto tragédie stávajú denne a násilníkov nik nepotrestá.

India

Znásilnil ťa? Musíš si ho vziať!

Znásilnenia sa v Indii šíria rýchlejšie ako mor a každý deň pribúdajú nové. Deväťdesiatštyri percent týchto aktov sa udeje medzi mužom a ženou, ktorí sa poznajú. Právny systém však odrádza ženy od toho, aby násilníka udali, a aj polícia často konanie odkladá. Obete tohto potupného činu sú často navždy poznačené a niektoré ich rodičia prinútia vydať sa za zločinca, aby sa vyhli spoločenskej hanbe.

Aj v spomínanom prípade hromadného znásilnenia úradníci naznačovali, že študentka si za to čiastočne mohla sama. V krajine, kde si len 26 percent ľudí myslí, že žena by si mala svojho partnera vybrať sama, sú ženské práva na poslednom mieste. Organizácia Give India dáva možnosť prispieť k riešeniu problémov ako obchodovanie so ženami či chudoba. Viac sa dozviete na Giveindia. org.

Afganistan

Najhoršia krajina pre ženy

Hoci ženské práva v Afganistane sa pomaly zlepšujú, stále sú na míle ďaleko od tých našich. Od zvrhnutia Talibanu nastali zmeny: v roku 2009 bol schválený zákon na minimalizovanie násilia voči ženám, ktorý rieši domáce násilie a postihuje zločin znásilnenia. Ale stále sú na bežnom poriadku „vraždy zo cti“ vlastných sestier a dcér, ak sa dopustia „morálneho zločinu“, čiže nevery. Približne 57 percent dievčat sa vydá skôr, ako dovŕši šestnásť rokov, často za oveľa staršieho muža. Ak sa pokúsia od svojho muža ujsť, putujú rovno za mreže.

V roku 2011 bol Afganistan označený za najnebezpečnejšiu krajinu pre ženy a organizácie na ochranu ľudských práv sa obávajú, že situácia sa po roku 2014 ešte zhorší. Vtedy sa majú z krajiny nadobro stiahnuť jednotky NATO. Organizácie ako Amnesty International sa snažia, aby k tomu nedošlo. Kliknite na Amnesty.org a dozviete sa viac.

Pakistan

150 kyselinových útokov ročne

Vlani v júli sa dvadsaťpäťročná Farida Afridi vracala domov, keď ju zastrelili dvaja muži na motorke. Dôvod? Založila organizáciu na ochranu ženských práv. Tento šokujúci príbeh naznačuje, akú dlhú cestu má ešte pred sebou boj za práva žien v Pakistane. Aj tunajšie úrady vyhlásili domáce násilie za neprípustné len nedávno a v roku 2011 bolo takmer tisíc žien a dievčat zabitých „vraždou zo cti“.

Vie sa o 150 kyselinových útokoch ročne, hoci skutočné číslo je oveľa vyššie. Ich obeťou sú najmä mladé ženy a dievčatá vo veku štrnásť až dvadsaťpäť rokov a ostanú navždy znetvorené. Ženy v odľahlých oblastiach trpia najhoršími formami utláčania a v posledných rokoch vraždy zo cti, nútené vydaje a znásilnenia stúpajú. Kampaň We can bojuje za ukončenie násilia voči ženám v južnej Ázii. Kliknite na wecanendvaw.org.

Sudán

Štyridsať rán bičom za nosenie nohavíc

V roku 1991 bol v Sudáne schválený zákon, ktorý ženám zakazoval nosiť „vulgárne“ oblečenie alebo sa „nevhodne správať“ na verejnosti, za čo mohli dostať štyridsať rán bičom. No keďže vulgárnosť a nevhodnosť nie sú bližšie špecifikované, zákon sa poriadne zneužíva. Nosíš nohavice? Rozprávaš sa mužmi? Tak si zaslúžiš bičovanie.

Mnohoženstvo je pre mužov legálne, no žene hrozí ukameňovanie, ak je podozrivá z nevery, a domáce násilie je tu na dennom poriadku, keďže sa v krajine netrestá. Veľkými problémami sú nútené manželstvá, obchodovanie so ženami na prácu či prostitúciu. Organizácia Together for Sudan hľadá dobrovoľníkov a zbiera príspevky na pomoc ženám v Sudáne. Navštívte togetherforsudan. com

Saudská Arábia

Ženy nesmú šoférovať

Ak sa žena v Saudskej Arábii rozhodne vyjsť na ulicu, pretože musí zájsť k lekárovi, potrebuje na to povolenie od mužského člena domácnosti. Muži a ženy sú v tejto krajine prísne oddelení, čiže ženy si len tak nemôžu vyraziť do múzea, do knižnice alebo vojsť na verejné ulice. Šoférovanie sa trestá väzením.

Neexistuje ani minimálny vek na vydaj a prípady, keď si osemročné dievča muselo vziať šesťdesiatročného dedka, sú tu také samozrejmé ako vaša ranná šálka kávy. Ženy predávajú do otroctva alebo na prostitúciu. Domáce násilie a znásilnenia sú bežné, no nikto ich neohlási, aby rodina nezostala v hanbe. Organizácia Human Rights Watch robí kampane za zlepšenie ženských práv v Saudskej Arábii. Prispejte na Hrw.org.

Foto: Profimedia.sk

Južná Afrika

Sex s pannou vraj lieči AIDS

V Južnej Afrike má len jedno z troch dievčat šancu, že skončí školu, a polovici dievčat hrozí znásilnenie. V prieskume sa až 37 percent mužov priznalo, že už niekedy znásilnili, no len pár útokov je ohlásených. Juhoafrickí muži veria, že sex s pannou lieči AIDS, preto znásilňujú aj malé deti. Pritom Juhoafrická republika je jednou z krajín s najvyšším počtom ľudí žijúcich s HIV a AIDS. Proti krutostiam v JAR bojuje aj organizácia VSOinternational.org.

Demokratická republika Kongo

„Svetové centrum znásilnenia“

Len v roku 2011 bolo v Kongu každú hodinu znásilnených 48 žien! Nie, to nie je redakčný škriatok, 48 žien za hodinu. V krajine, kde zúri občianska vojna, sa totiž znásilnenie používa ako jedna zo zbraní. Čísla ukazujú, že 12 percent žien bolo minimálne raz znásilnených a čo je najhoršie, takúto obeť rodina zväčša odkopne a vyhodí na ulicu, kde znetvorené ženy a mladé dievčatá zomierajú.

Priemerne sa ženy v Kongu dožívajú len okolo 46 rokov a považujú sa za majetok rodiny. Domáce násilie? Na to neexistuje žiadny zákon. Antikoncepciu môžu užívať len s manželovým dovolením, takže epidémia AIDS sa v krajine šíri jedna radosť. Organizácia Women for women pomáha ženským vojnovým obetiam opäť sa vrátiť do života. Kliknite na womenforwomen.org.